Поясни!Скласти речення із стійкими порівняннями. Як намальований;Біжить, як посолений;Став, як укопаний;Бігає, як ошпарений. Опустив крила, як обскубана курка;Як мішком з-за рогу прибитий. Які дієприкметники вжиті в даних виразах? Скласти речення зі стійкими порівняннями. Дослідіть, що більшість використаних дієприкметників пасивного стану.
Номер слайду 2
«Мікрофон»Назвіть спільні та відмінні риси дієслова і дієприкметника. Чому дієприкметники поділяються на активні і пасивні?Як творяться активні дієприкметники?Як творяться пасивні дієприкметники?
Номер слайду 3
Правопис відмінкових закінчень дієприкметників. Дієслівні форми на -но, -то
Номер слайду 4
Завдання урокудати поняття про близькі до пасивних дієприкметників безособові дієслівні форми на –но, -то, формувати вміння вирізняти їх у реченнях, визначати їхню синтаксичну роль, утворювати від пасивних дієприкметників
Номер слайду 5
товаришуємо з підручником. Опрацювати матеріал підручника параграфа 22.
Номер слайду 6
товаришуємо з підручником{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Вже заволочене серпанком сіреньким небо. Блискавками небо перевито. Золотом налитий вітер вересневий. А у річці скаламучена вода. Покрите інеєм осіннє море. Серце і досі ще сповнене грому. Вже заволочено серпанком сіреньким небо. Блискавками небо перевите. Золотом налито вітер вересневий. А у річці скаламучено воду. Покрито інеєм осіннє море. Серце і досі ще сповнено грому. Прочитати. У якій з колонок подано речення, до складу яких входять пасивні дієприкметники, у якій – речення з безособовими дієслівними формами на –но, -то? Якими членами речення є такі дієслівні форми?
Номер слайду 7
Вибірковий диктант Виписати безособові дієслівні форми на –но, -то. Усе на світі створено мозолями. Хоч голову зломлено, зате з доброго коня. То не при нас писано. Вітром підбито, морозом підшито. Небом покрито, вітром обнесено. Попрочищено, попромітено, наче й каші не їдено. Не випхано, так виведено. За планом посіяно, а в полі й не орано. Не кожному однаково дано: одному сито, а другому – решето. Сказано: велика птиця – горобець! І злодія не було, а батька вкрадено. Народна творчість.
Номер слайду 8
Творче конструювання. Від поданих дієприкметників утворити безособові форми на –но, -то. В кожному зі слів визначити орфограму. Дві-три утворених форми увести до самостійно складених речень. Намальований, принесений, припасований, прикрашений, приклеєний.
Номер слайду 9
Синтаксичний практикум. Переписати, пасивні дієприкметники замінюючи на безособові форми на –но, -то. У записаних реченнях підкреслити граматичні основи. А дорога сповнена чудес. І хуртовиною розкидана отара. А у піску загублені сліди. Розлита блакить по снігах. В співи дні мої повиті. На жовтих стернищах розсипана солома. Та в мене вишитий рукав полатаний сім раз.
Номер слайду 10
Індивідуальні завдання. Вправа 273. Робота з картками.
Номер слайду 11
Фразеологічний практикум. Пояснити значення фразеологізмів. Два-три з них увести до самостійно складених речень (усно). На роду (на лобі) написано (відбито). Повито темрявою. Мости вже спалено. Видом не видано, слухом не чувано. Он де собаку зарито. В трубі помелом записано.
Номер слайду 12
«мікрофон»Урок мені допоміг…Мені сподобалось…Цікаво було…Хочу сказати(побажати)…