Ознайомлення учнів із історією розвитку комбінаторики (справи давнини, комбінаторика та азартні ігри, комбінаторика в шифрах, анаграмах, ієрогліфах та клинописі, біології, хімії, комбінаторика епохи комп’ютерів)
Комбінаторика-важливий розділ математики,знання якого необхідно представникам різноманітних спеціальностей. З комбінаторними задачами доводиться мати справу фізикам, хімікам, біологам, лінгвістам, спеціалістам по кодам.
Номер слайду 3
Справи давнини. Найкращі розміщення мисливців під час полювання,воїнів під час битви
Номер слайду 4
Справи давнини. Розміщення прикрас на одязі, візерунки на кераміці
Номер слайду 5
Справи давнини. Перша згадка про питання, близькі до комбінаторних, зустрічається в китайських рукописах, що відносяться до XII - XIII ст. до н.е. Серед предметів, покладених в піраміду, де 35 століть тому назад був похований єгипетський фараон Тутанхамон, знайшли розкреслену дощечку з трьома горизонталями і 10 вертикалями та фігурки для давньої гри "сенет"
Номер слайду 6
Філософ Ксенократ, що жив в ІV ст.. до. н.е. підраховував кількість складів. В ІІІ ст.. до н.е. стоїк Хрисипп вважав, що кількість тверджень, отримуваних з 10 аксіом, перевищує мільйон. На думку Геппарха, із стверджуючих аксіом можна скласти 103 049 тверджень. Комбінаторика в Давній Греції
Номер слайду 7
В VIII ст. н.е. почався розквіт арабської науки. Араби переклали багато творів грецьких учених, вивчили їх, а потім просунулись вперед по областях. Комбінаторика в країнах Сходу
Номер слайду 8
Комбінаторика та азартні ігри. Значний поштовх до розвитку комбінаторики дали азартні ігри, які існували ще в глибоку давнину, але отримали особливе розповсюдження після хрестових походів. Найбільшу популярність отримала гра в кості - два чи три кубики з нанесеними на них очками кидали на стіл, і вигравав той, хто отримував більшу кількість очок.
Номер слайду 9
Комбінаторика в шифрах та анаграмах. Не тільки азартні ігри спонукали математиків до комбінаторних роздумів. Ще в кінці XVI ст. розшифровкою переписів між ворогами французького короля Генріха ІІІ та іспанцями займався один із творців сучасної алгебри Франсуа Вієт.
Номер слайду 10
Комбінаторика в ієрогліфах та клинописіНавички в розгадці складних шифрів допомогли ученим, коли археологи почали відкопувати каміння та черепи з таємними знаками - письменністю, що замовкла декілька тисячоліть тому.
Номер слайду 11
Комбінаторика в біології та хіміїОднією з найбільш складних загадок в біології ХХ ст. була будова "ниток життя" - молекул білка і нуклеїнових кислот..17 лютим 1869 р. з хаосу хімічних елементів, кожен з яких мав свої властивості, виникла таблиця - був відкритий періодичний закон.
Номер слайду 12
Комбінаторика епохи комп'ютерів. В нашу епоху дискретна математика змінилась і роль давньої області дискретної математики - комбінаторики. З області, що цікавила більшу частину авторів задач та знаходила основні застосування в кодуванні і розшифровці давніх писемностей, вона перетворилася на область, що знаходилась на магістральному шляху розвитку науки