Учень дізнався, що слова “ коса ” має декілька значень: “ вузька намивна смуга суходолу в морі, річці, сполучена одним кінцем з берегом “, “ сільськогосподарське знаряддя для косіння (трави, злаків) “, “ заплетене волосся ”. Що це: три значення багатозначного слова чи три слова - омоніми?
Омоніми - це слова, що звучать і пишуться однаково, але різняться значенням Омографи Співпадають у написанні, різняться наголосом Наприклад: АТЛАС –АТЛАС ЗАМОК - ЗАМОК Омофони Співпадають у звучанні, різняться написанням Наприклад: ГРЕБИ-ГРИБИ МИНЕ-МЕНЕ Омоформи Співпадають у звучанні окремих форм слова Наприклад: НІС ( імен.) НІС ( дієслово )
Упізнай омоніми! Журавель цукерки ніс; Сину, штанята у школі не три Ворон каже: “ От так ніс ”. Раз ти приносиш “ два ” та “ три ”. І важкий же старий віз! Звірят за списком став звіряти - Його коник ледве віз. Немає одного звіряти. Чом такий яскравий місяць Хай які там буря - град Та не світить цілий місяць? Встоїть славний Київ – град. Умів русин орати й боронити І від татарів край свій боронити.
Тепер, коли ми знаємо, що таке омоніми, вміємо визначати їх у тексті, пояснювати їх лексичне значення, спробуємо відгадати загадки. Кузня є? Агов! Друг мій воду набирає, - Немає. Я у вирій відлітаю. Де куєш? - У лісі, в гаї. Тезко мій будує дім – По ковадлу молоточком? дам я воду в домі тім. - Я кую … лиш голосочком Хто перший завжди входить в дім, а всі хвостом ідуть за ним? Яку ноту кладуть до страви? Якою ручкою не погладиш кицьку? Якою голкою одяг не пошиєш?
МЕТА : познайомитися з омонімами; навчитися визначати їх та використовувати у своєму мовленні. 1. Ти легко можеш дати визначення омонімам, навести приклади? 2. Тепер ти впевнено визначиш їх у будь - якому тексті, не сплутаєш один з одним? 3. Ти обіцяєш використовувати омоніми у своєму мовленні? ВІТАЮ! ТИ ПРОЙШОВ УСІ ВИПРОБУВАННЯ, МІЙ УЧНЮ! Давай згадаємо, яку мету ми поставили собі на початку нашого шляху