Як звуки мови виникають?Що творить їх і де?Повітря до гортаніЗ легень спочатку йде. Там звуки завібрують –І голос всі почують. Шість звуків вільно можна. Співати як пісні. Ці звуки кожен знає. Як звем їх?Назвіть голосні звуки і проспівайте кожен з них. Чому ми не можемо проспівати приголосні? Підготувала: учитель української мови та літератури. Карпенко Алла Олександрівна
Сьогодні на уроці ти…закріпити знання про звуки мовлення, навички правильно вимовляти голосні й приголосні звуки;формувати вміння розрізняти приголосні тверді й м’які, дзвінкі й глухі, напівпом’якшені;розвивати мислення, вміння узагальнювати й систематизувати вивчений матеріал, відбирати головне
Звуки мови голосні приголосніутворюються з голосу утворюються: [а],[о],[у], [е],[и],[і]. з голосу і шуму; з шуму (дзвінкі) (глухі) [б] [п] [г] [х] [ґ] [к] [д] [т] [дз] [ц] [дж] [ч] [ж] [ш] [з] [с] - [ф][в],[й],[л],[м],[н],[р]- не належать ні до дзвінких, ні до глухих. У цих звуках голос переважає над шумом. Як же їх всі запам’ятати?
Тверді і м'які приголосніТверді приголосніМ’які приголосні[д],[дз],[т],[з],[с],[ц],[л],[н],[р][д’],[дз’],[т’],[з’],[с’],[ц’],[л’],[н’],[р’]-[й]Губні: [б],[п],[м],[в],[ф]-Шиплячі: [ж],[ш],[ч],[дж],[г],[к],[х],[ґ]-Деякі тверді й м'які приголосні утворюють співвідносні пари. Наприклад [с] і [с']; [д] і [д']. Не мають пар м'яких губні звуки, шиплячі та [ґ], [к], [х], [г]. Вони лише напівпом'якшуються перед звуком [і], а також перед [а], [у], [є], які позначаються відповідно буквами я, ю, є.
Тверді і м'які приголосні Напівпом'якшеніНе мають пар м’яких губні звуки, шиплячі та [ґ], [к], [х], [г]. Вони лише напівпом’якшуються перед звуком [і], а також перед [а], [у], [є], які позначаються відповідно буквами я, ю, є. Наприклад гілка [г’ілка], пюре [п’уре]. Приголосний [й] - м’який. Він не має парного до себе твердого звука.
Щоб передати на письмі звучання слова, користуються звуковим записом-фонетичною транскрипцією. Транскрипція має свої правила, яких обов'язково дотримуємось:текст, записаний у фонетичній транскрипції, беремо у квадратні дужки: [кр'іт];усі слова при передачі транскрипцією, навіть власні назви, пишемо з малої літери: [украйіна]; букви я, ю, є, ї, ь, щ не вживаємо;ставимо наголос: [кол'іно], [криниц'а];м'якість приголосного позначаємо рискою вгорі [′], а напівпом'якшеність таким знаком: [’];довгі звуки позначаємо так: [:] ([дз'урчан':а] );маленькою буквою вгорі позначаємо звук, до якого наближається при вимові основний звук: [дереиво]; [дж], [дз], [дз'] — так позначатимемо злиту вимову звуків: [джура], [дз'об].
Домашнє завдання Опрацювати матеріал параграфів 18 та 19, с. 75-79 Виконати вправу 177, с. 76*Знайти і записати парами слова, які різняться звуками за м’якістю, наприклад, лан – лань; лук – люк. Творче завдання (за бажанням). Зашифруй за допомогою фонетичної транскрипції одне прислів'я про роботу, працю. Запиши в зошит.