Презентація "Розрізнення прислівників і співзвучних сполук"

Про матеріал
Матеріал презентації "Розрізнення прислівників і співзвучних сполук" можна використовувати на уроці української мови в 10 класі. Вивчаючи правопис прислівників та співзвучних сполук учні матимуть змогу узагальнити знання з даної теми, а також пригадають найпоширеніші лексичні помилки з постерів, оголошень, банерів тощо.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

ТЕМА. Розрізнення прислівників і співзвучних сполук. Підготувала:викладач української мови та літератури. Лигаркова О. М.

Номер слайду 2

Прислівник- це незмінна частина мови, що виражає ознаку дії, стану або ознаку іншої ознаки.  Відповідає на питання як? де? звідки? наскільки? Наприклад: поволі, трохи, удвічі, дощенту; вголос; надвоє; внизу, ліворуч, здалеку, навпростець, поблизу; угору; здалеку.

Номер слайду 3

ПИШУТЬСЯ РАЗОМ ПРИСЛІВНИКИ УТВОРЕНІ ВІД ПОЄДНАННЯ: - іменника з прийменником - унизу, зверху, знизу, усередині, посередині, уночі, удень;- прийменника й короткої форми прикметника -допізна, згарячу, зліва, помалу, сповна; прийменника (окрім по) і числівника: учетверо, надвоє, утретє, спершу. АЛЕ: по двоє, по-друге; різних частин мови з частками де, що, аби, ані, чи, як, не, ні, що стають префіксами: деколи, щодня, абияк, аніскільки, чимало. прийменника й займенника: нащо, унічию, утім. АЛЕ: за віщо.

Номер слайду 4

З дефісом треба писати прислівники, утворені від по- та:• прикметників і займенників із суфіксами -ому (-єму), по-нашому, по-твоєму, по-українському;• и: по-українськи, по-батьківськи;• порядкового числівника на -е (-є): по-перше, по-третє, по-десяте.

Номер слайду 5

Співзвучні сполуки. У співзвучних сполуках іменник завжди зберігає своє лексичне й граматичне значення, називає конкретний предмет (якийсь двір, якусь гору). Пишуться окремо. Між прийменником та іменником можна вставити прикметник або займенник ( на щастя – на моє щастя)Наприклад: Ми підемо, а ви з рештою (з ким?) гостей погуляйте в парку. Прислівник указує на місце (усередині), напрям (угору, униз), час (удень, уночі). Іноді прислівник можна відрізнити від сполуки прийменника з іменником за допомогою наголосу: набік — на бік, надворі — на дворі, навіки — на віки.

Номер слайду 6

Окремо пишуть здебільшого прислівникові сполуки, утворені від іменників такими прийменниками: • без — без пуття, без угаву, без упину. АЛЕ: безвісти, безперестанку; • в (у) — в міру, в ногу, уві сні, у вічі. АЛЕ: угору, униз; • з — з переляку, з радості, з розгону. АЛЕ: зсередини, зверху, знизу; • на — на жаль, на щастя, на добраніч. АЛЕ: нанівець, нарозхват; • під — під вечір, під кінець, під силу; • по — по суті, по правді, по щирості. АЛЕ: повік, поночі

Номер слайду 7

Найуживаніші прислівникові сполучення. Без кінця, без черги, без упину, без жалю;на добраніч, на жаль, на щастя, на сьогодні, на початку;до побачення, до речі, до краю, до діла;з радості, з жалю, з горя, з розгону;в разі, в міру, уві сні, в далечінь;з давніх-давен, з усіх усюд, з незапам’ятних часів

Номер слайду 8

Прислівники. Співзвучні сполукинадворі Надворі швидко стемніло.вдень Закінчили роботу вдень. Напам’ять Вивчив вірш напам’ять.вдвох Вони вдвох швидко прибігли. На дворі (прийм. + ім.) Дрова лежали на дворі бабусиної хати. В день (прийм. + ім.) Побачилися в день зустрічі. На пам’ять (прийм. + ім.) Бабуся скаржиться на пам’ять. В двох (прийм. + числ.) Жили у двох кімнатах.

Номер слайду 9

Вправа 1. Записати подані сполучення слів, знімаючи риску. Вишивали в/двох — У/двох вазонах. 2. Одягається по/новому — Ішов по/новому лінолеуму. 3. Приїхали в/день народження. — Гарно у/день. 4. Вправи на/силу — На/ силу йшов.5. У/середині списку - Не такий, як у/середині.6. Подивися в/низ - В/низ човна

Номер слайду 10

Вправа 2 Виконайте тестові завдання: Окремо треба писати виділені слова у варіантіА він ударив у/бік Б я з вами за/одно В не телефонуй у/ночі Г вивчити на/пам’ять2. З дефісом треба писати виділені слова у варіантіА їдемо по/французькому берегу Б погуляю по/київському центру В приготуй каву по/турецькому Г екскурсія по/одеському порту

Номер слайду 11

3. Завжди окремо треба писати слова у варіанті А на/приклад Б на/пам’ять В на/решті Г на/жаль 4. Завжди окремо треба писати слова у варіанті А до/купи Б до/гори В до/речі Г до/низу . Разом треба писати виділені слова в реченні А Люблю народну пісню «Ой на/горі два дубки». Б Ми завжди стаємо на/бік скривджених і слабких. В Завжди розгублено почуваюся в/день народження. Г На/решті й ти збагнув, що щастя за гроші не купити.

Номер слайду 12

Вправа 3 Запишіть подані слова разом, через дефіс, окремо. Високо/високо, не/ждано/не/гадано, тільки/тільки, по/господарськи, близько/близько, з/краю/вкрай, до/в/подоби, за/рахунок, на/відмінно, на/славу, по/сусідськи, на/вкруги, на/весні, у/тричі, з/далека, з/годом, по/одинці, з/верху, від/нині, до/дому, в/ряди/годи, по/іншому, на/довго, на/добридень, в/смак, поза/торік, на/нівець, на/розхват, на/жаль, без/пуття, з/переляку, з/середини, по/ночі, по/правді, по/нашому, аби/як, по/перше, з усіх/усюд, з/переляку, на/віщо, у/четверо.

Номер слайду 13

Складіть і запишіть речення з прислівниками й співзвучними сполуками слів. Зразок. По-моєму, ти маєш усі шанси перемогти. По моєму садку ходять пави. По-перше — по перше; по-нашому — по нашому; по-українському — по українському. 6 речень. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Номер слайду 14

Дякую за увагу!На протязі навчального року вартість проїзду учнів складає 50% від розміру вартості квитка при умові пред'явлення учнівського квитка. 

pptx
Додано
11 червня
Переглядів
149
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку