Тема: Країна дитячих мрій. Всеволод Нестайко „В Палаці Чарівних Казок”
Мета. Розширювати знання учнів про народні і літературні казки, розвивати уміння швидко орієнтуватися в структурі тексту, знаходити в ньому описи, відповіді на запитання за змістом твору, розширювати читацький кругозір, виховувати цікавість до усної народної творчості, літературних казок, бажання стати активним слухачем.
Обладнання:мультимедійна презентація до уроку, чарівний ковпак із записками від казкових героїв.
Обладнання: мультимедійна презентація уроку, картки для парної роботи
Тип уроку: урок – казка з елементами подорожі
Хід уроку
I. Пропедевтична практика.
1.Організаційний момент
Любі діти, у наш клас завітали люди щирі
Привітаймо в добрий час гостей посмішкою й миром
1. Зупинка на провулку Тренувальному.(слайд)
- Перша наша зупинка - Тренувальна. Підготуємо ротики до читання (слайди) -1б.
Ø інтонування речень,
Ø читання слів на одному диханні,
Ø робота над скоромовкою
2. Зупинка на вулиці Народній.
- Казки почали складати ще в глибоку давнину і передавали в усній формі із століття в століття, з покоління в покоління. Над казкою працювали сотні, тисячі людей. Як називаються такі казки?(1б.) Отож ми з вами пройдемось вулицею Народною.
(слайд „вулиця Народна) Вправи на розвиток пам'яті і уваги
- Зараз на екрані ви побачите ілюстрації з таких знайомих вам казок. Постарайтесь їх запам'ятати. Команда червоних увага на екран
- „Котигорошко, Колобок, Котик та Півник ,Лисичка - сестричката Вовчик - панібратик»
Команда жовтих увага на екран:
- «Коза-Дереза, Язиката Хвеська, Кривенька качечка, Лисичка і Журавель»
Команда синіх увага на екран:
- Кобиляча голова, Пан Коцький, Колосок, Солом'яний бичок»
Завдання +2б.
РОБОТА В командах. Запишіть назви казок, ілюстрації до яких ви побачили.
3. Зупинка на Майдані Казкарів.
- Казки, як правило, розповідаються, а не читаються, Ці традиції збереглися з давніх часів, коли люди не знали писемності. Одні розповідали, а інші, такі як, наприклад, І.Франко, О.Пушкін, Ганс Крістиан Андерсен, Шарль Перро, брати Грімм записували ці казки. Щось доповнювали своє, щось змінювали, і ми з вами отримали авторські літературні казки. Наша подорож продовжується. Ми на Майдані Казкарів.(слайд „Майдан”)
- Подивіться, які будиночки розташовані на цьому майдані (слайд)
- Але вони всі порожні. Їх жителі вийшли, а нам залишили записки, де вони знаходяться. (2б.)
Прочитайте ці записки і ви дізнаєтесь, хто саме тут проживає. (Потрібно назвати назву казки і її автора. Записки діти дістають із чарівного ковпака).
1) Я дуже хочу з вами познайомитись, але соромлюсь своєї гидкої зовнішності.(Г.К.Андерсен);
2) Терміново викликали лікувати звірів в Африку. (К.Чуковський „Айболитиь”)
3) Пішла до бабусі, понесла їй пиріжки. (Ш.Перро „Червона Шапочка”)
4) Побіг у школу, бо нічого не знаю. (М.Носов „Пригоди Незнайка та його друзів”)
5) Ми з Гердою у саду садимо троянди (Г.К.Андерсен „Снігова королева”).
6) Пішла провідати гномів (Ш.Перро „Білосніжка і семеро гномів”).
7) Я в Гостях у П'ятачка. (Алан Мілн „Вінні-Пух і всі-всі-всі...”)
4. Подорож лабіринтом.
- Пройшовши найзапутанішу зелену вулицю міста, ви дізнаєтесь, де саме ми побуваємо з вами зараз. (слайд „Подорож лабіринтом» )
- Отож ми з вами наблизились до Палацу Чарівних Казок (слайд)
ІV.Презентація
1. Опрацювання тексту В.Нестайка „В Палаці Чарівних Казок”.
- До Палацу можуть потрапити тільки ті діти, які пригадають, які казки називаються чарівними. (хором)1б.(слайд)
- В дорозі всі стомилися, тому в Палаці Чарівних Казок першою нас зустрічає кімната відпочинку. (слайд) Хвилина відпочинку
V. Керована практика
1. Словникова робота.
- Підніматися до Палацу ми будемо сходинками словникових слів (слайди).
Читання слів «луною» за вчителем;
Тлумачення значення деяких слів із тексту
Значення інших слів прочитайте мовчки на табличці у файліку.
- Другою кімнатою у Палаці є школа, де ви познайомитесь з казкою „В Палаці Чарівних Казок” (слайд)
Казку потрібно не просто прочитати, а серед запропонованих запитань вилучити зайве.
(слайд) питання
Читання казки підготували наші декламатори:+2б.
2. Мовчазне дочитування твору.
3. Перевірка сприймання прочитаного за запитаннями.
4. Вибіркове читання. Відтворення змісту прочитаного. Висловлювання власних думок з приводу прочитаного.(1б.)
VI. Незалежна практика
VIІ. Підсумок уроку
Під час підведення підсумків повертаємось до асоціативного куща
- Чому одна насінинка пуста?
(слайд)
VIIІ. Домашнє завдання (диференційоване) оцінювання
- для учнів з високим рівнем знань: поділити текст на частини, скласти план;
- з достатнім рівнем знань: придумати діалог з одним із героїв казки;
- середнім рівнем знань: навчитись виразно читати казку.