Презентація "Значущі частини слова"

Про матеріал
презентація допоможе учням поглибити знання з теми "Значущі частини слова". Активувати їхні знання, зробить урок цікавішим і пізнавальнішим
Зміст слайдів
Номер слайду 1

ЗНАЧУЩІ ЧАСТИНИ СЛОВА

Номер слайду 2

Мова в нас така чудова, Мелодійна і ясна. Солов’їна, світанкова І чарівна, як весна. Сучасний урок немислимий без спонукання учнів до самостійних розумових зусиль в опануванні знань. Активізація мислення набуває особливої ваги, коли узагальнюються певні поняття, явища, закономірності. У шкільній практиці доводиться вдаватись до Узагальнень на різних етапах вивчення матеріалу. Для тематичного узагальнення відводяться спеціальні уроки. Даний матеріал розроблено для вчителів та учнів на закріплення знань дітей про морфемну будову слова, уявлення про спорідненість слів, знання про корінь, префікс та суфікс як значущих частин слова. На уроці рідну мову Зараз будемо вивчать. Розберемо кожне слово, Щоб її нам краще знать.

Номер слайду 3

« Уміє вчити той, хто вчить цікаво »

Номер слайду 4

Розгляньте схему і складіть слово префікс корінь суфікс закінчення Гра “ Склади слово”

Номер слайду 5

Гра “ Пізнайте слова” а) Корінь такий самий, як у слові “ зимувати” , суфікс і закінчення - як у слові “ зіронька”; б) Корінь такий , як у слові “ перехід” , суфікс і закінчення, як у слові “ казка”, префікс, як у слові “ подорож”. Запишіть слова “ зимонька”, “ пересадка”, прозначте всі частини слова.

Номер слайду 6

Гра “ Утвори слово ” * Від слів “ співати” , “ шуміти” , “говорити”, “плакати” утворити слова, які означають початок дії. * За допомогою якої частини утворились ці слова? * Запишіть їх, префікси позначте. Зробіть висновок, чому префікс має таку назву. Для чого він служить.

Номер слайду 7

Вітерець Морська Гра “ Назви частину слова” * Що таке суфікс ? Між якими частинами слова він може стояти? Утворити від слів “гітара”, “шахи”, “баян” слова , що означають назву людей за їх заняттям. * Назвіть за допомогою якого суфікса вони утворились?

Номер слайду 8

Перекласти слова українською мовою: * За допомогою яких префіксів утворилися слова? * Що відомо про правопис цих префіксів? “ Перекладачі” Рассказать – Раскрасить – Бессоница - Бессильный –

Номер слайду 9

Слово Префікс Корінь Суфікс Закінчення Надворі, український, подвір’ї, дощечка, перелісок, рясний, квітня, розквітлий, беззоряний, горошина, ряст, навесні, березовий, найкращий, ранковий. “ Заповни таблицю”

Номер слайду 10

Підбери слова до малюнків, познач значущі частини . “Робота за малюнками”

Номер слайду 11

*Розібрати слова за будовою. *Виділене слово розібрати фонетичною транскрипцією Гра – конкурс “ Я швидше!” Молодий, травень, квіточка, синіє, блакитна, пагорб, безневий, розбудила, цвірінчить, сонний, воздати, безеплюстковий,присмак, безсоння, прозелень.

Номер слайду 12

“Розумне перо” Зредагуйте текст, замінивши невиправдано повторювані спільнокореневі слова синонімами. Письменники майстерно описують красу природи. Їхні описи вражають образністю, емоційністю. Я теж пишу вірші. Нещодавно я написала вірш про квітку сон. Важко описати її чарівність, але я спробувала – і вийшло.

Номер слайду 13

“Попрацюй творчо” Утворити назву людей за професією. Виділити суфікси. З утвореними словами скласти п’ять речень ( на вибір). Той, хто : навчає; продає; видає в аптеці ліки; лікує; прибирає двори; доїть корів; водить автомобіль; доглядає сад; працює на будівельному крані; водить електровози.

Номер слайду 14

“Казкові фантазії” Пролісок прокинувся після довгої зими , широко розкрив очі від Здивування… Що побачив пролісок? Продовж казку . Розбери п’ять трискладових слів за будовою. ( на вибір).

Номер слайду 15

“Острів мовних скарбів” Опорні матеріали . Хоч у нас давно зима, _________________ а. 2. В гості прийшла ___________ _____________ а. 3. Гордо по Україні __________ ___________ . І все ___________ ___________ ________ . За опорним матеріалом написати вірш, міні - оповідання ( на вибір).

Номер слайду 16

Всі слова складаються з частин Є у всіх у них закінчення й основа. Ця основа – без ніяких змін, А закінчення - частина змінна в слові. А якщо іще до них Суфікс з префіксом прибіг, Та до себе забирає їх основа, Сумно кореню бува, Одному стоять в словах, - Префікс з суфіксом створять нове слово.

Номер слайду 17

Використана література Олександра Глазова, Юрій Кузнецов “Рідна мова” 5 клас Київ “ Освіта України” 2005 р. 2. Тихоша Валентина Іванівна “ Розробки уроків з української мови для 5 класу 12 – річної школи ІІ семестр.” Київ, ТОВ “Редакція журналу” Дивослово”. 2006р. 3. “Інтегровані уроки з української мови та літератури” . Харків Видавнича група “Основа” 2007р.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Волошко Галина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Федченко Наталія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Селевко Віра Олександрівна
    Щиро дякую за цікаву презентацію!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
ppt
Додано
3 березня 2019
Переглядів
16739
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку