Презентація. "Зорова поезія. Фігурні вірші".

Про матеріал

Давня українська поезія навіть сьогодні залишається маловідомою широкому загалові читачів. Вона ховає чимало таємниць, які ми мусимо ще розгадати: «Творчі скарби минулого сховано за кількома забралами: призабутими книжними мовами, незвичним віршуванням, розпорошеністю й недоступністю першоджерел. До вашої уваги незвичайне віршування Давньої української літератури.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

УКРАЇНСЬКА БАРОКОВА ПОЕЗІЯ Бароко (італ. barocco — дивний, химерний) — напрям у мистецтві та літературі XVII-XVIII ст.

Номер слайду 2

Курйозний (фігурний) вірш «Хто їде у млин?»  (фр. curieux — допитливий, цікавий)

Номер слайду 3

Види барокової поезії:   Фігурні вірші Паліндром Вірші-ехо Мінливі вірші Акровірші

Номер слайду 4

ФІГУРНІ ВІРШІ

Номер слайду 5

“ВІТЕР”

Номер слайду 6

я велет дзвін мої стугніння ніби сяйні гала сягали гей сягали далекомревних гін і сатанів москвин Петро шалений цар що я Мазепин дар а покомунені часи як в Україноньці-Русі біди спізнали храми всі мене відступники й убивці турнули так неначе з небесі з білющої дохмарньої дзвіниці Тепер я експонат в дворі музею де мліє зелен-сад де кам'яні баби прибились аж до нас із давньої доби й нудьгують в закуткові цілою сім'єю Я тут собі мовчу немов ховаю таємницю в самому серці розпреславної Полтави Одначе я ще марю я ще мрію про Дзвіницю зоревоздвижної земної Української Держави. «Дзвін гетьмана Івана Мазепи» М. Сарма-Соколовський.

Номер слайду 7

“СТОГІН” Серед спраглих степів Стогне століттями сива слава, Скликаючи своїх ситих, Сонних сучасників…

Номер слайду 8

«Голодомор» М. Корроль 1921-1922 1932-1933 1946-1947

Номер слайду 9

Співвідносний, узгоджений вірш (з поетики І.Величковського)

Номер слайду 10

ВІРШ-ЕХО (відлунювання)         — Что плачеши, Адаме: земнаго ли края?        — Рая!..        — Кто ти в садЂ снЂдь смертну подаде от древа?        — Єва!        — Кто же Єву в том прелсти, змий ли вертоградскій?        — Адскій!

Номер слайду 11

Іван Величковський  "Ехо" Почалася лиха ловитва, але знають рідню слова — хочеш вимовити: молитва і зривається з уст: Литва

Номер слайду 12

Мінливий вірш «Яко ниву рясно плоди прикрашають» Іван Величковський  Яко ниву рясно плоди прикрашають, Тако діву красно роди утішають. ************ Ниву рясно плоди прикрашають яко, Діву красно роди утішають тако.

Номер слайду 13

Акровірш Хуртовина скажена в'ється в полі. Аж свище вітер. Вже нема доріг. Й провідний дзвін ніхто б учуть не зміг, Жадання повний вдома буть, — ніколи! Инакше, як до хаоса сваволі, Вести не може божевільний сніг. Елегій чарівних та знання любих втіх Уже не знати нам у сніговім околі. Кривавий розіп'явсь над світом смог, Розпуста з голодом ведуть танок... А нам?.. Чи жде нас де краси країна? І глас роздавсь, мов великодній дзвін: "Надії промінь я — не труп, не тінь, А край краси і правди — Україна!"

Номер слайду 14

 «Единопадежный»        АННА                Роду избранна,        Порока странна,        Сладкая манна,        Чистая панна,        Яко нам данна,        Богу осанна

Номер слайду 15

 «Азбучный»         кожне слово на літеру азбуки      Аз Благ ВсЂх Глубина,        ДЂвственная * Єдина,        Живот Зачах Званным        Ісуса Избранным і т. д

Номер слайду 16

Паліндром (біжу назад) (грецьк. palindromeo — той, що повертається) — віртуозна віршова форма, в якій певне слово (тут, потоп ) віршовий рядок можна читати зліва направо і навпаки Іван Величковський називав Паліндром "раком літеральним".

Номер слайду 17

ПАЛІНДРОМ Ісус – усі! Вір і в звірів. На доме чемодан. На вилах ехал Иван На море Роман. Нам рак влетел в карман. Нажал кабан на баклажан. Надо меч в кулак, а лук — в чемодан

Номер слайду 18

ПАЛІНДРОМ Анна во дар, бо ім’я мі обрадованна, Анна дар і мні сін міра данна, Анна мі мати і та мі манна Анна пита мя я мати панна…

Номер слайду 19

ПАЛІНДРОМ (рак літеральний)

Номер слайду 20

Номер слайду 21

«А роза упала на лапу Азора» «ТУТ» «ТАМ» ТИ – ИТ УРА – АРУ КІНО – ОНІК ЛІС – СІЛ НІ – ІН “А роза упала на лапу Азора”

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.3
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Датченко Ірена
    Загальна:
    4.3
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
ppt
Додано
9 травня 2018
Переглядів
6299
Оцінка розробки
4.3 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку