Тема: Пташок викликаю із теплого краю.
Мета: Розширити знання дітей про перелітних птахів нашого краю; розвивати інтерес до народних традицій, обрядів і звичаїв. Виховувати почуття любові і бережливого ставлення до природи, частинкою якої є птахи.
Обладнання: мультимедійна презентація, малюнки: пташок, хмаринок, сонечка, дерев.
Хід заходу
І. Організаційний момент.
Сьогодні ви, діти, будете працювати в групах. В групі у вас буде керівник. Він відповідає за порядок. Правила такі:
ІІ. Оголошення теми.
Прочитайте, діти, тему уроку.
«Пташок викликаю до рідного краю» (Слайд 1)
ІІІ. Основна частина.
Подивіться хто це до нас завітав?
(Виходить дівчинка в костюмі весни.)
Весна.
Привітанням журавля
Я пробуджую поля,
Небеса і ручаї
Та заквітчую гаї.
І усякий мене зна…
Відгадали? Я… (Весна)
(Весна вішає на дошку сонечко.)
Діти, а за якими ознаками ви впізнали весну?(відповіді учнів)
Весна:
-Діти, мене завжди чекають, закликають у своїх пісеньках. Може і ви знаєте якусь пісеньку-закличку?
Співають пісню-закличку «Вийди, вийди, сонечко». (Слайд 2)
Вийди, вийди, сонечко,
На дідове полечко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір’ячко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір’ячко,
На весняні квіточки,
На маленькі діточки.
Там вони граються,
Тебе дожидаються.
Там вони граються,
Тебе дожидаються.
Весна:
Я прийшла до вас у незвичайний день. Про сьогоднішній день розкажуть вам мої друзі- зайчики. (Виходять 3 зайчики)
1 зайчик. 21 березня- день весняного рівнодення. На всій планеті тривалість дня дорівнює тривалості ночі. Вважають, що з цього дня розпочинається весна.
2 зайчик. Вважалося , що з цього дня з теплих країв повертаються 40 видів птахів.
Відгадайте, який птах повертається першим?
3 зайчик.
Як горобчик цвірінчить,
Мов сорока стрекотить,
Передражнює птахів
Підробляє їхній спів.
Пересмішник і дивак,
Називають пташку…. (шпак)
Виходить шпак.
Прилетіли шпаки,
Дорогі співаки,
Прилетіли весну зустрічати.
У шпаківнях нових
Скоро будуть у них
Жовтороті малі шпаченята.
Дорогі співаки,
Поселилися в теплі квартири.
Скрізь лунають пісні-
То співці голосні
За шпаківні нам дякують щиро!
(Слайд 3)
Учень (хмарка).
Одна пара шпаків знищує близько 8 тисяч хрущів. Їх можна бачити на спинах овець і корів, де вони збирають кліщів і інших паразитів.
(Хмарку і пташку вішають на дошку.)
Вчитель. За ними прилітають й інші птахи. (Слайд 4)
Лелека.
Довгу зиму жив лелека
У далекій стороні.
А тепер вернувсь здалека
І таке сказав мені:
У краю тім вічне літо
І нема снігів, зими.
Та свою країну, діти,
Найщиріше любим ми.
То лише зима розлуку
З рідним краєм нам несе,
Та свої озера, луки
Найдорожчі над усе!
Учень (хмарка).
Лелеки живляться комахами, жабами, отруйними зміями. Зимують в Африці та Індії.
(Слайд 5).
Жайворонок.
Хто приносить нам весну,
Сонячні привіти,
Будить сонечко від сну?
Жайворонок, діти.
На ріллі і ще льодок
Не розтав, як треба.
Вістунок – за дзвінок
І хутчіш у небо.
І дзвенить, дзвенить дзвінок
У блакитнім світі.
Кличе вас на свій урок
Жайворонок, діти.
Учень (хмарка)
Гнізда будують на землі. По землі вони не стрибають, а бігають.Добре співають.
(Слайд 6)
Зозуля.
Хату не будую,
Не можу, не вмію.
На гілці ночую.
Людям роки лічу.
Ранньою весною люблю прилітати,
Що я за птиця легко відгадати.
Учень (хмарка).
Живиться гусінню, мухами, комахами. Зозуля відома тим, що відкладає свої яйця у гнізда інших птахів.
(Слайд 7)
Ластівка.
Звідкіля ти прилетіла?
Із-за моря океану.
Що ти діткам принесла?
Учень (хмарка).
Ластівка живиться комахами, яких ловить у повітрі.
Домівку будує під стріхою.
(Слайд 8)
Соловейко.
Соловейко навесні, навесні.
Сипле співи голосні, голосні.
Соловейко щебечи, щебечи,
Мене співам научи, научи!
Заспіваєм ми удвох, ми удвох.
Починаєм:
Учень (хмарка).
Соловей – співочий птах. Прославився надзвичайною співочою майстерністю.
Вчитель: Подивіться, діти, скільки птахів прилетіло в наш ліс. Як в ньому стало красиво! (Слайд 9). Які правила поведінки в лісі ви знаєте?
А зараз давайте ми заспіваємо пташкам свою пісню.
Пісня «Пташечка». (Слайд 10)
А чи знаєти ви прикмети пов’язані з птахами?
- А зараз давайте з вами складемо прислів’я про пташок. (Слайд 11)
ІV Закріплення знань.
Робота в групах. На листочках у вас завдання, порадьтеся між собою і з’єднайте як називається спів пташок.
Зозуля - кує
Соловей - тьохкає
Шпак – лящить
Ластівка – щебече
Жайворонок – співає
Лелека – клекоче
Хто з вас знає вірші про птахів?
Діти розповідають віршики.
Пташки летять
В чарівний день, весняну пору
Коли струмочки дзюркотять,
Ти підніми голівку в гору -
Птахи із вирію летять.
Земля їх квітами стрічає,
Повсюди проліски цвітуть.
А в синім небі сонце грає
І вказує пташині путь
До різних гнізд, що їх лишили,
Коли мороз річки скував…
Ключі пташині прилетіли
І жайвір пісню заспівав.
Інсценізація вішика.
Івасик пташечку зловив,
Щасливий вбіг у хату:
дивись, дивися, тату!
А батько глянув на кулак,
покивав головою:
зробив хтось із тобою?
Життя на волі для усіх
над все дорожче, сину!
Івасик вибіг на поріг
і випустив пташину.
Вчитель: Діти на горбочках часто грали в гру « Весна з зимою борються».
Перетягували канат – хто кого переможе.
4 Заєць: Існує багато традицій, пов’язаних з прильотом птахів.
5 Заєць: 20 березня господарки вставали раненько і пекли маленькі
булочки – «жайворонки».
6 Заєць: А ще пекли «колобки» , та клали під дерева, щоб Мороз
змилостивився та поступився місцем Весні.
V. Підсумок заняття.
Вчитель: От и закінчився наш урок.
Хто вважає, що ваша робота була плідною- поплескайте в долоні.
Зараз ви поласуєте «жайворонками», а «колобків» віднесемо для Морозу.