Розробка уроку "Буква Іі".

Про матеріал

Застосування на уроці інтерактивної комп'ютерної ігри та ігрових моментів робить процес ознайомлення з новою буквою , її звуковим значенням цікавим, створює у дітей бадьорий робочий настрій, полегшує подолання труднощів у засвоєнні навчального матеріалу.

Перегляд файлу

Тема: «Звук [і ]. Букви Іі. Складання речень та зв’язного тексту.»

Мета:    ознайомити учнів з новою буквою,  її звуковим значенням;

виробляти уміння розрізняти звуки на слух та за артикуляційними особливостями;

продовжувати вправляння у читанні складів, слів;

працювати над розширенням кута зору;

розвивати словниковий запас дітей, пізнавальні інтереси;

виховувати старанність , бажання вчитися.

Обладнання:  презентація до уроку.

Тип уроку: урок вивчення нового звука і букви.

     Хід уроку

l.  Організаційний момент.

Дзвінок до роботи уже кличе нас,

          Планетою знань мандрувати нам час.

Працюймо завзято і дружно усі,

Щоб всі молодцями були у кінці!

ll. Актуалізація опорних знань.

  1. Знайомство з планом уроку.
  • Так як ми будемо мандрувати? (натиснути)
  • У планеті знань  замо́к  (натиснути) відкриймо ключиком (натиснути), щоб потрапити на галявину і побачити, як будемо сьогодні мандрувати. (натиснути двічі)

                                                              Слайд 3

                                                        ( поступово виходять)

- Пройдемо «Стежиною Всезнайок» до «Галявини Читайликів» і через «Місток кмітливості» потрапимо на «Вершину творчості».

 

 

 

 

 

  1. Індивідуальна робота за комп’ютером.

Повторення вивчених букв, їх звукового значення.

   Слайди 4,5

 

 

 

 

 

 

 

 - Сьогодні з нами у подорож відправиться Колобок. (натиснути) 

 - Він буде показувати нам дорогу. Починаємо подорож.

   Котився Колобочок.,

   Через сад, через град…

   Хто за ним піде,

   Той на «Стежину Всезнайок» попаде. (натиснути)

  •       На які дві групи діляться звуки в українській мові?
  •       Як ми їх позначаємо на письмі?
  •       Подивіться (натиснути) вивчені букви переплуталися між собою. Розділімо їх на групи:

Аа   Мм     Оо    Уу     Яя    Нн    Юю    и

  •       Назвіть букви. (всі спочатку)
  •       l група – букви … (голосних звуків).
  •       ll група – букви … (приголосних звуків).
  •       Перевіряємо. (натиснути) 

-  Букви розділені на дві групи.

Аа        Оо    Уу    и     Мм     Нн

Яя       Юю 

  • Чому букви голосних звуків стоять у два ряди?
  1. Вправи на розширення кута зору. 
  • З вивченими буквами утворіть склади і прочитайте їх. (натиснути)

Слайд 6

(Букви поступово виходять)

  • Прочитайте утворені склади ще раз.
  • Які вони? (злиття, прямі)
  • Чому?
  • Працюємо з другою таблицею.
  • Прочитайте ще раз утворені склади.
  • Які вони? (обернені)
  • Чому? 

 

 

  1.        Читання  променевої таблиці. (третя таблиця)
  •       Утворіть слова. (натиснути)
  •       Ще раз прочитаймо утворені слова.
  •       При читанні слів голосом виділяйте наголошений склад.
  •       Ось і позаду «Стежина Всезнайок».
  •       Колобок хоче вам щось сказати. (натиснути)

lll. Мотивація навчальної діяльності.

Слайд 7

Робота над загадкою.

Котився Колобок через град, через сад…

Хто за ним піде,

Той на «Галявину Читайликів» попаде. (натиснути)

  • Але, що це, наш Колобок зупинився. Він злякався тварини, яка зустрілася йому по дорозі.
  • Відгадайте загадку і ви взнаєте, якої.

 

                 Напизиться, надується,

                    Почне лепетати.

                    Цікаво белькотати. (Індик)

  • Хто це? (натиснути)
  • Чому до слова «індик» я поставила запитання «хто це?» ?
  • Які слова допомогли вам відгадати загадку?

lV. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Виділіть перший звук у слові «індик».
  • Ми знайомилися з цим звуком?
  • Отже, сьогодні ми будемо знайомитися з яким звуком?
  • Будемо знайомитися з буквами, які на письмі позначають цей звук.

V.Артикуляційно – слухові вправи.      

                   Слайд 8

• Виділення звука [і]:

- вимова слова;

- поділ на склади, визначення наголошеного складу.

- Так який перший склад у цьому слові?

- інтонування звуків у слові «індик»; називання ланцюжка     звуків у слові;

  • характеристика звуків (на екрані - моделі);
  • Який же перший звук у цьому слові?

 

 

• Артикуляція звука [і]. Віднесення  його до голосних.

  • Вимовімо звук [і]. Який він?
  • Доведіть. (Струмінь видихуваного повітря не зустрічає перешкоди в ротовій порожнині, губи розтягуються в боки, язик посувається вперед, до зубів.)

Позначення його фішкою.

• Аналітичні вправи.

  •            Я називатиму звуки, а ви утворюйте склади – злиття з них:

 [с′] [і] – сі,  [л′] [і] – лі …

  •            А тепер я називатиму склади, а ви звуки, які утворюють їх:

 зі - [з′][і], ді - [д′][і]

• Самостійний звуко – складовий аналіз слова.

Слайд 9

 

 

 

 

  •       Послухайте вірш і скажіть, яку квітку подарував Колобок нашій іменинниці.

Для «і», щоб справжньою була,

Ірису квітка розцвіла.

  •       Так яку квітку подарував  Колобок? (натиснути)
  • Як в народі ще називають цю квітку? ( півники - натиснути)
  • Чому?
  • Проінтонуйте звуки у цьому слові. Самостійно виконайте звуко – складовий аналіз слова.
  • Перевіряємо. (Діти дають характеристику кожному звуку – вони з’являються на слайді.)
  • Скільки голосних звуків у цьому слові?
  • Скільки складів?
  • Назвіть їх. (ділять на склади – натиснути.)
  • Який склад наголошений? (натиснути)
  • Якою буквою позначимо звук [і]? (натиснути – виходить буква)

Vl. Ознайомлення з буквами Іі .

Слайд 10

  • Так яка буква у нас сьогодні іменинниця? (натиснути – виходять букви)
  • Запалімо свічку на святковому тортику, подаруємо букві бантики. (натиснути)
  • Скільки букв «і» на слайді?
  • Які це букви?

-    Чому дві?

  • Чи схожі вони за формою?
  • Чим  відрізняються?

• З’ясування схожості букви з різноманітними предметами.

        Слайд 11

  • Що нагадує вам буква «і» ?
  • Взнаймо це з вірша. (натиснути – вірш на слайді)
  • На що схожа буква «і»?

 

 

 

 

• Визначення місця букв Іі в касі букв.

       Слайд 12

  • Подивіться на нашу  касу букв.
  • Знайдіть очима букву «і».
  • За якою буквою стоїть «і»?

 

 

 

 

• Розміщення букви в набірному полотні.

- Поселимо букви  Іі в будинок.(Вчитель ставить картки з буквами у кишеньки.)

• Друкування букв «Іі».

- Відкрийте зошити. Покладіть їх під потрібним нахилом. Роздивіться уважно зразок літер. (Учитель показує зразок друкування букв на дошці й пояснює.)

- Самостійно надрукуйте букви «і» до кінця рядка.

• Фізкультхвилинка.

(за слайдами)

Vll. Вправи з читання.

Читання тексту вчителем.

  • Відкрийте «Буквар» на с. 33.
  • Послухайте.
  • Зрозуміли, що я прочитала?
  • Додайте слова, щоб утворити речення, користуючись малюнком.

Голосне індивідуальне читання тексту дітьми.

  • Прочитайте текст. Знайдіть відповідь на запитання: «Що подарували діти мамі?».
  • Куди прийшли діти з мамою?
  • Яка це пора року? Доведіть

Vlll. Розвиток мовлення. Складання тексту.

  • Ось і «Галявина Читайликів» пройдена.
  • Подивіться, що вам каже Колобок. (натиснути)
  • Ми піднімаємося на «Місток кмітливості». (натиснути)

Слайд 13

  • Що це? Його немає. Нам його треба побудувати, щоб допомогти дітям попасти до лісу.
  •  Імена дітей розсипані на склади.
  • Треба зібрати їх і ми взнаємо, як звуть хлопчика і дівчинку. Тоді і побудуємо місток. (з складів утворюються імена дітей – Іринка, Іванко)
  •                                                  Так як звуть дітей? 
  • З якої літери пишемо ці слова? Чому? (натиснути, виходять слова - місток)

Слайд 14

  •                                                  Ось і потрапили Іванко та Іринка до лісу. (натиснути)
  •                                                  Там вони зустріли звіра. Взнайте, якого?

Живе у лісі рудий, дикий.

Душить кури та індиків.

  •                                                  - Тож,  хто це? (натиснути)
  •                                                  - Які слова допомогли вам взнати звіра?
  • Як ви думаєте, діти злякалися лиса?
  • А хто злякався?
  • Що ми складали?(речення)
  • Об’єднаймо речення  у розповідь.

   Іванко та Іринка пішли в ліс.

Там вони зустріли лиса.

Звір злякався дітей та втік.

       Слайд 15

 

  • Ми з вами наблизилися до «Вершини Творчості». (натиснути)

- Прочитайте, що говорить Колобок. (натиснути)

  - Готові?

 

 

 

• Мовні загадки.

Слайди  16, 17,

 

 

 

 

  • Відгадайте слова.

З «У» - це хліб, що кожен знає. (натиснути)

З «І» - по дереву стрибає. (натиснути)

                (булка - білка)

З «и» - я плаваю у морі. (натиснути)

З «і» -  ловлю мишей в коморі. (натиснути)

                (кит - кіт)

  • Які звуки змінювалися у словах? (голосні)
  • Що відбулося з словами? (змінилося лексичне значення слова)

lХ. Підсумок  уроку.

  1. Фронтальна бесіда.
  • Назвіть з слів – відгадок слова із звуком [і].
  • Якою буквою позначимо звук [і]?

2. Висновок.

     Слайди 18, 19

 

 

 

 

 

 

  • Голосний звук [і] (натиснути) ми позначимо буквами Іі.
  • А на уроці письма  будемо вчитися писати букви Іі. (натиснути)

Х. Рефлексія уроку.

Слайд 20

  • Де ми з вами побували разом з Колобком на уроці? 
  • Які нові слова запам’ятали?
  • Ким ви повинні були стати?

 

  • Давайте взнаємо, чи стали ви «молодцями»? (натиснути)
  •  Що каже Колобок? (виходять слова)

 

Молодці!

До побачення!

До нових зустрічей!  

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Литвинець Тетяна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Безлатня Олена Олександрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Іванович Світлана Леонідівна
    Чудовий урок. Цікаві завдання.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
9 липня 2018
Переглядів
2701
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку