Розробка уроку літературного читання у 3 класі на тему: "У світі поезії. Поняття лірика, ліричний герой. Художні засоби. Вірші українських поетів."

Про матеріал
Мета: вчити учнів відчувати красу поетичного слова; розвивати здатність сприй¬мати звукові словесні образи, емоційно реагувати на художнє слово, мовне чуття, інтуїцію; виховувати емоцію читача.
Перегляд файлу

Тема.  У світі поезії. Поняття лірика, ліричний герой. Художні засоби. Вірші українських поетів.(Слайд 1)

Мета: вчити учнів відчувати красу поетичного слова; розвивати здатність сприй­мати звукові словесні образи, емоційно реагувати на художнє слово, мовне чуття, інтуїцію; виховувати емоцію читача.

Обладнання: ІКТ, презентація, портрети поетів.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

  1. Організація учнів до уроку

Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи швидше, клас!

Попрацюєм всі старанно,

Щоб пройшов урок недарма.

  1. Мовленнєва розминка

1. Робота над скоромовкою (Слайд 2)

Чорногузик через річку

У червоних черевичках

Чимчикує чимдуж в брід—

Чапля кличе на обід!

Чемно чапля відчинила,

Частуванням стіл накрила.

У чудову пору цю

Чай смачний із чебрецю.

 

 

2. Гра «Прочитай приказку» (Слайд 3, 4)

— Прочитайте слова якнайшвидше. Удруге у кожному слові швидко чи­тайте тільки другу букву.

Агроном, море, алея, сонце, один, ананас, сім, айстра, океан, муха, арка, ацетон, вісім, азарт, серп, крик, сни, золото, знак, мама, удар, сум, сміх, сцена, місяць. (Голодній курці зерно на думці.)

Агент, клас, сало, одяг, тьотя, ткач, томат, сніг, лялька, квас, сіно, сварка, оса, горе, тмин, сам, університет, мер, абияк, масло, струм, сом, іграшка, зозуля, емаль. (Гладь коня вівсом, а не батогом.)

  1. Перевірка домашнього завдання

Учні розповідають, як зимує коник-стрибунець.

Довідка

Самі коники взимку гинуть, а зимують лише яйця, які були ними відкладені.

  • Самки коника відкладають яйця на рослини чи в ґрунт, де вони зимують. Навесні із них виходять личинки, які схожі на дорослих особин, але менші за розміром і без крил. З часом вони перетворюються на крилатих комах.
  •  Які знаєте літературні жанри? (Слайд 5)
  • Що таке легенда?
  • Що таке байка?
  • Чим відрізняється байка від п’єси?

 

  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ. Прочитайте його назву (с.100). Дешифрувальник  твіС  їзіПое (Слайд 6)

— Назвіть свої улюблені вірші.

— Кого з українських поетів ви знаєте?

— Які поезії пам’ятаєте?

— Що хочете дізнатися в новому розділі?

— Чого чекаєте від цих уроків?

  • Назвіть асоціативний кущ до слова поезія? (Слайд 7)
  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
  1. Опрацювання статті «Світ поезії» (с. 100) (Слайд 8)
  1. Виразне читання статті вчителем.

— Які почуття викликав у вас прослуханий текст?

  1. Повторне читання тексту учнями «ланцюжком» за абзацами.

    3. Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання.

    а) Лірика. (Слайд 9)

— Хто найтонше відчуває красу, яка нас оточує?

— Як поети зображують життя?

— Які твори називаються лірикою?

— Послухайте ліричні рядки поезії П. Тичини.

Ой не крийся, природо, не крийся.

Що ти в тузі за літом, у тузі...

Безгоміння і сум. Безгоміння і сон.—

Тільки зірка упала...

— Який настрій передає поет у цих рядках?

— До кого він звертається?

— За чим сумує?

— Кого називають ліричним героєм?

Фізкультхвилинка

б) Ліричний герой.(Слайд 10)

— Послухайте вірш Михайла Стельмаха та уявіть ліричного героя.

Поміж березами дівча іде

Рожевий схід. Галуззя молоде

Пісні виспівує привітні.

Поміж березами дівча іде        

У хусточці блакитній.

   Рукою гладить пасмо золоте,

   Іде, співаючи, в долину...

   І, може, більше дівчину ніде

   Ніколи не зустріну.

— Яким настроєм пройнятий вірш?

— Які почуття передає поет?

— Якою ви уявляєте дівчину?

в) Пейзажна лірика. (Слайд 11)

— Що належить до пейзажної лірики?

— Послухайте вірш Ліни Костенко.

СЮ НІЧ ЗОРІ ЧОМУСЬ КОЛЮЧІ

Сю ніч зорі чомусь колючі,

як налякані їжачки.

Сю ніч сойка кричала з кручі,

сю ніч ворон сказав: «Апчхи!»

         Сю ніч квітка питала квітку:

    — Що ж це робиться, поясни?

         Тільки вчора було ще влітку,

         а сьогодні вже восени!

— Які художні засоби застосовує поетеса, передаючи свої роздуми і по­чуття?(Слайд 12)

— Знайдіть у вірші епітети (Зорі колючі); порівняння, (зорі, як налякані їжачки); уособлення (сойка кричала, ворон сказав, квітка питала).

4. Бесіда за картиною Іллі Остроухова «Золота осінь» (с. 100) (Слайд 13)

— Що художник зобразив на картині?

— Що він намалював у центрі картини? вдалині?

— Які фарби обрав художник для своєї картини?

— Який настрій вони створюють?

VІ. Підсумок уроку (Слайд14)

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

— Що вас найбільше вразило?

— Про що б хотіли дізнатися на наступних уроках?

— Чого навчитися?

VIІ. Домашнє завдання (Слайд 15)

Підготувати запитання за текстом «Світ поезії».

 

 

docx
Додав(-ла)
Хоменко Надія
Додано
14 березня 2019
Переглядів
3094
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку