Позакласне читання
Тема. Вірші про світ природи і дитинства (Слайд1)
Мета. розширювати знання учнів про творчість українських поетів; удосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати зв’язне мовлення, фонематичний слух, образне мислення, вміння аналізувати, співставляти; виховувати любов до художнього слова
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Зараз зима за вікном у дворі,
Скачуть на холоді там снігурі.
Вдихніть у долоньки свої тепло
І подаруйте всім в класі його.
- Кому дозволимо першим сісти?
-Дівчаткам.
- Правильно, спочатку краса, а потім сила.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Технологія «Мозковий штурм»
- Що таке вірш? (Це твір, у якому рядки римуються).
- Окрім рими, які ви ще знаєте ознаки вірша? (Наявність ритму, поділ на строфи, настрій, уявні картини).
- Як називаються твори, в яких поети виражають свої почуття, настрій, описують образи, народжені власною уявою? (Ліричні твори, або лірика).
- Що таке пейзажна лірика? (Ліричні твори, в яких зображено олюднену, одухотворену природу).
- Які художні засоби використовують поети? ( Епітети, порівняння, уособлення, звукопис…).
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
ка світ ці вий у Манд ка рів
(Мандрівка у цікавий світ.)
2. Бесіда
- Діти, а де ж той цікавий світ?
(Навколо нас.)
- Об’єднаймо ці думки і прочитаймо тему уроку.(Слайд 3)
(Мандрівка у цікавий світ навколо нас)
- Учні, на уроці ми повинні вчитися зв’язно і послідовно викладати свої думки;
вчитися правильно добирати книжки, повідомлення до заданої теми; виразно читати тексти;
а також вчитися бути спостережливими до навколишнього світу, і намагатися побачити в ньому щось цікаве.
ІV. Робота з виставкою книг
1. Бесіда
- Роздивіться виставку книг.
- На скільки відділів можемо поділити ці книги?
(Художня література, довідкова література.)
- Подумайте, як ви описали б свою книгу, щоб іншим захотілося її прочитати.
2. Гра «Рекламний ролик моєї книжки».(Слайд 4)
(Учні розповідають про книгу, яку відібрали на виставці. )
V. Опрацювання нових творів
1. Вірш Ганни Чубач із книжечки «Граймося!» Перекручені
Правила гри: діти задають фразу з двох рядків, а інша група дітей мусить швидко відповісти, що це. Виграє той, хто швидше відновить їх.
2. Вірші Грицька Бойка «Чому Тимко подряпаний», «Ти не бійся, Милочко», «Не знала»
1) Робота в парі (Слайд 5)
Учні в парі читають одне одному вірші
2) Аналіз змісту віршів з елементами вибіркового читання
- Чому вірші мають таку назву?
Фізкультхвилинка (під музику)
3. Вірш Анатолія Костецького «Про дорослих»
1) Виразне читання вірша вчителем
- Про що йдеться у вірші? Яка думка здається найважливішою?
- Які слова у вірші повторюються?
- З якою інтонацією їх слід читати?
- В якому темпі слід читати вірш?Яким тоном? Які рядки прочитаєте голосніше, а які – тихіше?
2) Виразне читання вірша учнями
4. Вірш Анатолія Костецького «Домашній твір»
1) Виразне читання вірша вчителем
- Які картини ви уявляли, слухаючи вірш?
- Яким тоном читаємо вірш?
2) Виразне читання вірша учнями «ланцюжком»
3) Інсценізація вірша «Домашній твір» (Слайд 6)
- Зараз до вашої уваги інсценізація вірша «Домашній твір» Анатолія Костецького. Переглядаючи , поміркуйте, що автор засуджує у вірші.
5. Гра «Судді-адвокати» (Слайд 7)
Суддя.
Адвокат.
А я не погоджуюсь з цією думкою. Для досягнення мети всі засоби хороші.
Вчитель.
- А як ви думаєте, діти?
- Отже, що автор засуджує у вірші? (Грубість, брехливість, егоїстичність, нетактовність).
6. Вірш Олександра Пархоменка «Чого мені треба»
VІ. Підсумок уроку
Гра «Перевір себе». Обведи правильні відповіді (Слайд 8)
- Чим цікавий для вас був сьогоднішній урок?