Розробка другого уроку з теми "Марк Твен "Пригоди Тома Сойєра". Цей матеріал допоможе вчителю у проведені другого уроку з даної теми. На цьому уроці можливо розвивати навички виразного читання, виділення головних епізодів переказу їх та висловлення своїх суджень з приводу прочитаного.
Урок 2
Тема уроку за програмою. Марк. Твен. «Пригоди Тома Сойера.
Тема уроку. Повість «Пригоди Тома Сойєра». Сонячний, радісно-бешкетливий світ дитинства в повісті
Мета: поглибити знання учнів про життя і творчість письменника, зацікавити ними, спонукати до читання та вивчення;
розвивати навички виразного читання, виділення головних епізодів переказу їх та висловлення своїх суджень з приводу прочитаного;
виховувати допитливість, прагнення до самопізнання шляхом ознайомлення з діями, вчинками та характерами літературних героїв й самовдосконалення.
Наочні засоби навчання : Мультимедійне обладнання, картки у індивідуальної роботи та роботи в парах.
Тип уроку: урок вивчення й аналізу художнього твору.
Основні завдання психо-соціального розвитку:
Передбачуваний результат
Знати: визначення терміну «повість», факти життєвого і творчого шляху Марка Твена, зміст 1, 2 розділів повісті «Пригоди Тома Сойєра».
Нормувати: знання у вигляді переказу змісту тексту, відповідей на запитання, виконання тестових та творчих завдань.
Цінувати : чіткість, лаконічність відповідей; активність, взаємодопомогу, старанність.
Домашнє завдання. Прочитати 3,4,5 розділи повісті «Пригоди Тома Сойера»
Достатній рівень. Створити ілюстрацію до прочитаних творів.
Високий рівень. У групах розіграти епізод із повісті.
Природа хоче, щоб діти були дітьми,
Перш ніж стати дорослими.
Ж. –Ж. Руссо
Хід уроку
І. Організаційний момент. Рефлексія настрою і готовності до уроку. Мотивація навчальної діяльності.
- Добрий день, діти. Сьогоднішнє наше заняття я б хотіла розпочати із запитання:
- Скажіть, будь ласка, хто з вас ніколи не бешкетував?
А хто чинив такі пустощі, згадка про які викликає у вас посмішку?
- Я вас попрошу закрити очі, пригадати цей момент, відкрити очі, але посмішку на обличчі залишити, і не ховати її протягом всього уроку.
- А тепер скажіть: як моє запитання стосується розділу, що ми вивчаємо.
ІІ Оголошення теми і завдань уроку
Запис у зошиті
Класна робота
Марк Твен. «Пригоди Тома Сойера».
Сонячний, радісно-бешкетливий світ дитинства в повісті
Природа хоче, щоб діти були дітьми,
Перш ніж стати дорослими.
Ж. –Ж. Руссо
- Марк Твен – письменник відомий всьому світу. До вашої уваги інтерв’ю з Марком Твеном
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
(В інсценівці беруть участь двоє заздалегідь підготовлених учнів.)
—- Великошановний пане письменнику. Ви бачите, яка велика аудиторія. зібралася, щоб від Вас особисто дізнатися деякі подробиці Вашого життя. Дозвольте поставити Вам кілька запитань.
— Із задоволенням відповім на всі питання, мені дуже приємно, спілкуватися з такими освіченими молодими людьми.
— Отож, почнемо. Ваше ім'я?
— Семюель Ленггорн Клеменс.
— Рік народження?
— Я народився 1835 року, а залишив цей світ через 75 років, у 1910-му.
—- Марк Твен — це Ваш літературний псевдонім?
— Так. Марк Твен — тобто «мірка-два!» Цей вислів у річників Міссісіпі означав глибину, достатню для безпечного плавання суден.
- Чи була у Вас у дитинстві заповітна мрія?
—О, звичайно, Я хотів стати матросом, надягти білу форму юнги чи засмальцьовану куртку механіка», підперезатися шкіряним ремінцем і коли-небудь пройтися вулицями Ганнібала ходою лоцмана, звичного до хитавиць та штормів.
— Ваша мрія здійснилася?
— Так, я став лоцманом, знав фарватер Великої Ріки (так називали Міссісіпі американські індіанці) як власну долоню, водив пароплави по її притоках і протоках.
— Ваші головні життєві принципи?
— Чесність, принциповість, любов до людей незалежно від кольору шкіри.
— Ваша професія?
—- Замолоду я змінив багато професій: був репортером, журналістом, шукачем срібла, друкарем, лоцманом. А з 60-х років ХІХ ст. — письменник.
—- У Вас багато гумористичних творів. Чому?
--Так, це правда. Просто я вірю в гуманну місію сміху. У такий
спосіб я критикував негативні сторони дійсності в моїй рідній країні, бо
хотів бачити ЇЇ кращою.
—- Містечко Сеит-Пітерсберг дуже схоже на Ганнібал, що знаходиться.
недалеко від селища Флорида, у якому народилися . Це -- вказує на те,
що повість «Пригоди Тома Сойєра» носить автобіографічний характер ?-
Неподалік від Ганнібала справді існував безлюдний острів, куди
ми, хлопчаки, тікали від дорослих. Любили ми також ховатися з печерах
поблизу міста. В дитинстві я був страшенним шибеником. Разом зі своїми друзями Томасом Сойєром і Томо Бленкешипом мріяв про повторення
подвигів Робіна Гуда та пригод Робінзона Крузо. Можна сказати, що моя
повість -- це веселі спогади про найкращу пору життя — дитинство.
Марк Твен
Учням пропонується конкурс на кращий переказ епізоду, який їм найбільше сподобався. (При цьому враховується уміння переказувати близько до тексту, правильність мовлення, емоційність розповіді, вміння
обгрунтувати сказане.)
Запитання вчителя:
— Що саме сподобалося вам у цьому епізоді?
— Яке враження справив твір на вас і чому? (Кожний висловлює свою думку.)
— У чому, на вашу думку, полягає секрет принадливості книжки про Тома Сойєра?
(Марк Твен керувався власними спогадами дитинства і добирав найяскравіші, найточніші, найпереконливіші слова).
— За допомогою яких художніх засобів письменник створив такий яскравий, радісний, бешкетний світ дитинства? (В обраних уривках учні шукають художні засоби: епітети, порівняння, антитези, пейзажі, інтер'єр, портрети, пригоди героїв.)
Запитання для першої команди:
1. Справжнє ім'я та прізвище Марка Твена.
(Семюель Клеменс)
2. Місто, у якому відбуваються події повісті. (Сент Пітерсберг)
3.У який день тижня Том білив дощаний паркан
4. Яку винагороду отримав Том від тітки Поллі за побілений паркан? (Яблуко)
5. Перше "кохання" Тома. (Емі Лоренс)
6. Що подарували Томові у недільній школі директор і суддя? (Біблію)
7. Назва хвороби, яку придумав собі Том, щоб не йти до школи. (Гангрена)
8. Як звали рудого кота тітки Поллі? (Пітер)
9. Назвіть ім'я хлопчика, який мав прізвисько Кривава Рука. (Гек)
10.Кого зустрів Том у печері? (Індіанця Джо)
Запитання для другої команди:
1. Що означає псевдонім Марк Твен? (Мірка два)
2. В якому містечку пройшло дитинство Марка Твена?
(Ганнібал)
3. Ім'я двоюрідної сестри Тома. (Мері)
4. Прізвище Беккі. (Тетчер)
5. На яку хворубу хворів Том на канікулах? (Кір)
6. Де ночував Гек, коли втік від вдови Дуглас? (У порожніх бочках)
7. Скільки потрібно було вивчити віршів, щоб отримати Біблію? (Дві тисячі)
8.Назвіть предмет, що був схованкою для скарбів. (Скриня)
9. Ким вирішили стати Том і Гек, обстежуючи коридори печери? (Розбійниками)
10.Від кого тікали Том і Беккі у печері? (Від кажанів)
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку.
ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
Читання і аналіз І - ІІІ розділів повісті
а). Робота з І розділом
Бесіда по змісту
із Сідом? Які риси головного героя ви відзначили?
б) Робота над ІІ розділом «Чудовий маляр»
- Вдома ви прочитали ІІ розділ повісті « Чудовий маляр». Я пропоную вам відновити послідовність подій цього розділу, переглянувши фрагмент фільму. Порівняйте розділ з фрагментом.
Руханка.
Трава низенька-низенька, ( Всі присіли)
Дерева високі-високі.(Піднімають руки вгору)
Вітер дерева колише-гойдає(Обертаються)
То вліво, то вправо нахиляє (Нахил вправо, вліво)
То вгору, то назад, (Потягуються вгору, назад)
То вниз нагинає. (Нагинаються вперед)
Птахи летять – відлітають, (Махають руками)
А учні тихенько за парти сідають.(Всі сідають).
Робота в парах.
-У вас на партах конверти в яких надруковані події розділу розмістіть їх у хронологічній послідовності.
1. Настала субота. Ранок видався ясний і свіжий.
2. Том з відром та довгою щіткою вийшов на вулицю
3. Із хвіртки, наспівуючи «Дівчата з Буффало», підстрибцем вибіг Джім з бляшаним відром у руці.
4. «…Джиме, я дам тобі кульку, я дам тобі свою білу мармурову кульку.»
5. У цю важку й безнадійну хвилину його раптом окрилило натхнення – не що інше, як натхнення, геніальна , блискуча думка.
6.Ось у далині з’явився Бен Роджерс. Кепкувань цього хлопця Том боявся найбільше.
7. Том зневажливо глянув на хлопця і сказав: «Що ти називаєш роботою?»…
8. …Я вважаю, що навряд чи знайдеться хтось один на тисячу, навіть на дві тисячі хлопців, хто може це зробити як слід.
9. Том віддав щітку, на його обличчі виписувалась нехіть, зате в серці буяла радість»
10. Отже жити на світі не так уже й погано. Сам того не відаючи, Том відкрив великий закон, який керує вчинками людей, а саме: коли хлопчикові, або дорослому забагнеться чогось, треба, щоб цього нелегко було досягти.
Бесіда по змісту з елементами вибіркового читання
2.Характеристика образу Тома
Том:
Робота над епіграфом
Я прошу вас повернутися до епіграфу нашого уроку. Давайте разом його прочитаємо.
Природа хоче, щоб діти були дітьми,
Перш ніж стати дорослими.
Ж. –Ж. Руссо
- Як ви гадаєте чому саме ці слова я взяла епіграфом до уроку
Гра «Упізнай героя». На малюнках назви героя й епізод, який зображено.
ІV. Закріплення матеріалу
1. Виконання тестових завдань.
1. Як звали зведеного брата Тома?
а) Біллі;
б) Джефф;
в) Сід.
2. Гек Фінн зводив бородавки:
а) здохлими жабами;
б) здохлими котами;
в) здохлими собаками.
3. Яке слово було паролем піратів Тома, Гека і Джо?
а) смерть;
б) кров;
в) життя.
4. Скільки днів Том з Беккі пробули в печері?
а) два;
б) три;
в) сім.
5. Ким деякий час мріяв стати Том Сойєр?
а) моряком;
б) дослідником;
в) клоуном.
6. Кого з персонажів вбив Індіанець Джо?
а) вдову Дуглас;
б) доктора Робінсона;
в) Меффа Поттера.
1в, 2б, 3б, 4б, 5а, 6б
V. Рефлексія.
VІ. Інструктаж домашнього завдання
Прочитати 3,4,5 розділи повісті «Пригоди Тома Сойера»
Достатній рівень. Створити ілюстрацію до прочитаних творів.
Високий рівень. У групах розіграти епізод із повісті.