«Сила уяви. Ірина Жиленко «Вечір гномів»

Про матеріал

Урок науковий, доступний для сприймання третьокласнків, унаочнений, дослідницький, творчий. На кожному етапі уроку діти розвивають критичне мислення, комунікативні уміння, вчаться працювати із художніми засобами слова.

Перегляд файлу

 

 

Володимир-Волинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відкритий урок

з літературного читання

у 3-А класі

за темою: «Сила уяви.

Ірина Жиленко «Вечір гномів»

 

 

 

                                                                                          Вчитель початкових класів:

                                                                                          Адамчук В.Г.

 

 

 

E:\3 КЛАС\Літературне читання\2. Казки зарубіжних письменників\Сила уяви. Вечір гномів. ВІдкритий урок\1227795745_gnomik1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: СИЛА УЯВИ. ІРИНА ЖИЛЕНКО «ВЕЧІР ГНОМІВ»

Мета:

навчальна - вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; удосконалювання вміння учнів передавати почуття тиші за допомогою інтонації, відтворювати емоційний настрій казкових героїв;створювати образ вірша;

розвивальна - розвивати творчу уяву, уміння формувати оцінні судження; розвивати темп читання і вміння аналізувати художньо-виражальні засоби слова; збагачувати мовлення учнів образними словами і висловами; розвивати образне мислення;

виховна - виховувати любов до прекрасного; бажання робити комусь приємні сюрпризи.

Предмет: літературне читання

Тип уроку: комбінований

Школа: Володимир-Волинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1

Клас: 3-А

Дата: 10.11.2015 року

Вчитель: Адамчук Валентина Геннадіївна

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ


Вітання:

Діти! У нас сьогодні ніби свято,

гостей зібралося багато.

З добром на них ви подивіться

І веселенько усміхніться.

Чемно, діти, привітайтеся

І до мене розвертайтеся.

На урок старання не забудьте взяти,

Сядьте всі рівненько, будем починати.


II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Гра «Угадай слово»

— Читайте слова у стовпчиках, уявляючи на місці риски вказані букви, що

позначають приголосні звуки. У стовпчиках читайте слова рядочками.

2. Вправа на розвиток швидкості читання «Блискавичне читання» (словникова робота)

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

  1. Перевірка домашнього завдання

1-ша група - характеристика гнома із казки «Казка про старого гнома» Захаріаса Топеліуса:

  1. Старий (років із сімсот)
  2. Добрий домовик, дивакуватий (мав свої примхи (забаганки, дивацтво))
  3. Надійний друг, відданий, розумний (спогади з дитинства)
  4. Чесний (чесно надбав коштовності під час пожеж)
  5. Справедливий (людей, що зазіхали на його добро перетворив на вовків)
  6. Чародій ( люди чудувалися, за одну ніч замок був готовий до весілля)
  7. Справедливий, дотримав слова (покарав сторожа за довгий язик)

2-га група – детальний переказ опису оселі гнома:

Опис оселі  гнома. Гном був добрий домовик. Оселився він у баштовій печері — найглибшому підземеллі. Гном  влаштував  собі  справжній  палац,  зручний  і розкішний.  Не  бракувало  там  і  щербатих  глеків,  і  непарних черевиків, і поламаних іграшок, і цебер без дна, і поїдених мишами книжок... Башта була дбайливо заснована павутинням різних візерунків.

           3-тя група – детальний переказ опису  гнома:

Опис гнома.  Жив  колись  у  підземеллі  замку  Обу  старий-старезний гном із сивою бородою, такою довгою, що міг нею двічі обперезатися.  Він мав десь років із сімсот і був найстаріший у тій місцевості. Той гном був добрий домовик. Одного  разу  гном  побачив  старого  Мюрстена,  і  його сімсотлітнє серце розтало — він не витерпів, зняв з голови смушеву шапку, і сторож побачив його.

  1. Смислова підготовка.  Галерея малюнків гномів.

Довідкове бюро «Чи знаєш ти?»

Валерія. Гноми – духи землі та гір. У міфології народів Європи – маленькі, людиноподібні істоти, що мешкають під землею, в горах або в лісі. На зріст, як дитина, але наділені надприродною силою, носять довгі бороди. Гноми надзвичайно образливі та примхливі.

Артем.   Гноми зберігають свої скарби у надрах землі. Вони майстерні ремісники, можуть виготовляти чарівні персні, зброю, посуд. Загалом – це добрий, працьовитий народ, який дуже сильно постраждав від людської жадібності та пихи.

Яна Вони ховаються  в гірських печерах, де будують підземні міста й палаци. Якщо зустрічають в горах людину, то лякають її гучним криком.

     Слово «гном» походить від грецької «гносис», що означає знання. Вважається, що гноми знають точне  місцезнаходження прихованих у землі металів.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Девіз уроку:

Видумуй, пробуй, твори!

Розум, фантазію прояви!

Активним і уважним будь

І про кмітливість не забудь!

— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися прислухатися до звучання слів. Допоможе

нам у цьому українська письменниця Ірина Жиленко.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША ІРИНИ ЖИЛЕНКО «ВЕЧІР ГНОМІВ» (с.42-43)

1.Відомості про поета  «Довідкове бюро»

— Чи можете ви пояснити значення слова гном?

(Казкова істота, дух у вигляді потворного бородатого карлика, що нібито жив у надрах землі й охороняв підземні багатства.)

Біографія Ірини Жиленко

           Ірина Володимирівна увійшла в літературний простір елегантно, і кожен її поетичний образ випромінював надзвичайну енергетику. Її поетичне слово музичне, кольорове. Поетеса Ірина Жиленко не мислить свого життя без польоту мрій. Вона знає, що діти, її улюблені читачі, нерідко літають «на кульках, планерах і зміях», і вона вирішила випустити в повітря і свою чарівну Жара-птицю, щоб було чим захоплюва-тись, щоб було чому радіти, щоб посвітліли лиця у всіх, хто побачить це чудо.

         Вона все життя була ніби за кадром, опікувалася домом, дбала про чоловіка хотіла бути маленьким гномом, музичним цвіркуном, вікном у сад… Загалом із нею асоціюється образ метелика, чарівного гнома, який допомагає нам потрапити в казку.

Ірина Жиленко іменувала себе «homo ferіens» — людина святкуюча. Тож нехай вірші Ірини Жиленко стануть популярними, можливо тоді в світі з’явиться більше оптимістів, більше щасливих і добрих людей.

 2.Гра «Передбачення»

— Якими бувають гноми? (Добрими і злими)

— А якого хотіли б зустріти ви? Чому?

— Хто із вас хотів би стати гномом? Чому?

3. Орфоепічна  робота. Довідкове бюро

Конфеті — різнобарвні паперові кружальця, якими обсипають один одного на балах і маскарадах.

Шастають — швидко, квапливо ходять, рухаються в різних напрямках (про людину, тварину).

Іра. Сопіти – важко дихаючи, носом видавати звуки з присвистом.

Буркотунбуркотлива людина.

4.Екранізація вірша. Первинне сприймання тексту

— Який настрій викликав у вас вірш?

— Що вам у ньому сподобалося?

5.Перевірка розуміння прочитаного.

- Як гноми ходять вулицями?

- Чому гноми мусять бути буркотунами?

- Яка образа вважається страшною для гномів?

6.Читання стовпчиків слів (згори вниз і навпаки)

Сонне                  віконні

чудна                  образа

смішки                капелюхи

пробурмочуть    чудернацькі

— Як ви розумієте слово чудернацькі? Доберіть до нього синонім. (Дивні)

— Доберіть синонім до слова смішки. (Жарти)

-Як автор у вірші пояснює вислів «невдоволено сопуть» – сварять, пробурмочуть, розсерджені.

-З чим автор порівнює капелюхи (як гриби).

Фізкультхвилинка Пісня «Семеро гномів»


Жили на світі семеро гномів,

Семеро мудрих астрономів.

Сіяли зорі в безмежнім саду.

Радісно грали в чарівну дуду.

П-в: Ла-ла-ла-ла, ла-ла-ла-ла,-

Пісня пташкою летить.

Ла-ла-ла-ла, ла-ла-ла-ла -

В серці музика дзвенить.


 

7.Самостійне читання вірша мовчки

- Прочитайте вірш мовчки і подумайте як слід читати 1-5 стовпчики, а як 6-8 стовпчики.

8. Повторне читання вірша вголос  

— Якими ви уявляєте гномів?

— Чому гноми невдоволено сопуть?

— Що вони носять у торбинках?

— Що в цьому вірші казкового?

— На що можуть перетворитися гноми, якщо розсердяться?

9.Робота над художньо-виражальними засобами слова.

а) Звукопис

Чапи-лапи – сніг рипить. (Що можна уявити, почувши ці звуки?)

б) Добери ознаку


    Народник (який?) добрий,

    гном (який?) вихований,

    капелюхи (які?) чудернацькі,

    конфеті (яке?) сонне,

шибки (які?) віконні,

сни (які?) казкові,

носи (які?) смішні, червоні,

хода (яка?) чудна


в) Дії предметів

Капелюхи (що роблять?) червоніють,

г) Алітерація (робота на карточках)

Лиш сипнуть в шибки віконні —

дітям сняться сни казкові. (передача звуками як летить конфеті, шум польоту, звуки завірюхи, віхоли)

ґ) Літературна рамка

Початок та кінець вірша автор озвучує одним рядком. «Тишком-нишком».

10. Вправи на розвиток швидкості читання

а)  Гра «Знайдіть риму»


Сопуть — ... (путь)

гном — ... (буркотуном)

в у х а— ... (капелюхи)

гноми ті — ... (конфеті)

чудна — ... (з вікна)

смішки — ... (шишки)


б) гра «Впіймай слово»

  •        В першій строфі знайти і прочитати слова, що закінчуються на голосний звук [и];
  •        В другій строфі знайти і прочитайте слова із буквою «о».

11. Робота за ілюстрацією (с. 42)

— Розгляньте малюнок.

— Кого ви на ньому бачите?

— Який вираз обличчя у гнома? Що можна сказати про їх погляд, настрій?

— Яка пора року зображена на малюнку? А частина доби? Чому ви так вирішили?

- Прочитайте ті рядки, що відповідають малюнку.

12. Імітативний метод. Робота з партитурою. (робота на карточках з простим олівцем; вчитель показує на слайдові, а діти відтворюють у карточках)

То для них — страшна образа.

Пробурмочуть:

— Що за смішки!.. —

І, розсерджені, одразу

перетворяться на шишки.

Тишком-нишком,

тишком-нишком...

13. Порівняльна характеристика гномів з «Казки про старого гнома» та вірша «Вечір гномів»

14. Головна думка твору

- Чого вчить нас цей вірш? (Робити добро іншим без розголосу, не вимагаючи за це винагороду; бажання робити комусь приємні сюрпризи).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

— Що найбільше сподобалося?

  • Чи виконали ми завдання уроку?
  • Оцінки за роботу на уроці отримали…

Гра «Трансформуй шишку»

У кожного на парті лежить шишка та пластилін. Спробуйте її перетворити на гнома.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш (с. 42—43).

 


Тишком-нишком, чапи-лапи,

в капелюхах, як гриби,

гноми шастають ночами —

чапи-лапи — сніг рипить...

Йдуть вони один за одним,

невдоволено сопуть,

сварять зорі, сніг, погоду,

і котів, і довгу путь.

Дуже добрий то народик.

Просто в них така вже мода:

добре вихований гном

мусить буть буркотуном.

Звісно, їм таки не з медом.

Ніч. Коти. Ще й мерзнуть вуха.

Червоніють між заметів

чудернацькі капелюхи.

У торбинках гноми ті

носять сонне конфеті.

Лиш сипнуть в шибки віконні —

дітям сняться сни казкові.

В них носи — смішні, червоні,

і хода у них чудна.

Але ти не бійся, доню,

як побачиш їх з вікна.

То для них — страшна образа.

Пробурмочуть:

— Що за смішки!.. —

І, розсерджені, одразу

перетворяться на шишки.

Тишком-нишком,

тишком-нишком...

 

 

 

 


E:\3 КЛАС\Літературне читання\2. Казки зарубіжних письменників\Сила уяви. Вечір гномів. ВІдкритий урок\grumpy1.jpg

 

 

 

 

 

 

старий

добрий

добрий

чесний

дивакуватий

чудний

мстивий

сердитий

буркотливий

відданий

docx
Додано
7 серпня 2018
Переглядів
3946
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку