Спрощення в групах приголосних

Про матеріал
Урок та Презентація до уроку з української мови в 5 класі за темою "Спрощення в групах приголосних"
Перегляд файлу

5 мова.

Тема: СПРОЩЕННЯ В ГРУПАХ ПРИГОЛОСНИХ

 

Мета: Ознайомити учнів з правилом спрощення в групах приголосних. 

Забезпечити умови для розвитку комунікативних навичок через групову роботу. 

розкрити особливості такого мовного явища як спрощення в групах приголосних; формувати навички правильного написання слів зі спрощенням у групах приголосних. 

удосконалити навички правильної вимови звуків української мови; розвивати навички правильного написання слів, у яких відбувається спрощення; розвивати творчі здібності учнів; виховувати цікавість до пізнання глибин рідної мови, бажання працювати.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: мультимедійна дошка, підручник з української мови, таблиці, дидактичний матеріал.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

1. Організаційний момент (2 хвилини) 

 

Привітання, перевірка готовності учнів до роботи. Мотивація:  

- "Сьогодні ми дізнаємося, як спрощуються деякі важкі слова, і попрацюємо в групах, щоб стати справжніми мовознавцями!" 

ІІ. Актуалізація опорних знань.   (5 хвилин) 

Учитель запитує: 

Бесіда за питаннями:

- Як ви думаєте, що означає слово "спрощення"? 

- Чи буває таке, що в словах звучить одне, а пишеться трохи по-іншому? 

  •                       Що називається прикметником? Які він має питання:який? Яка? Яке?
  •                       Наведіть приклади прикметників.
  •                       Скільки голосних  звуків в українській мові ? (10) а приголосних-32

 

ІІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

  Уявіть собі, що в абхазькій мові 70 приголосних, а в гавайців – 7, а в адигейців – 66.

 Ви вже знаєте, що українську мову в усьому світі вважають однією з наймелодійніших. Це досягається шляхом чергування приголосних звуків та засобами милозвучності. Одним із таких засобів є спрощення в групах приголосних  як в усній, так і в письмовій формі. Іноді при творенні або зміні слів виникає збіг трьох приголосних, що ускладнює вимову. Тоді один із звуків випадає. Отже, спрощення – це випадання середнього звука в групах приголосних.

Спрощуватися – ставати простішим, звільняючись від усього зайвого,

ускладненого.

В українській мові при словозміні чи словотворенні іноді відбувається складний  для вимови збіг кількох приголосних звуків. Уникнути цього допомагає  спрощення – випадання звука в групі приголосних. Запишіть іменники й утворіть  від них прикметники:

проїзд – проїзний;

честь – чесний;

тиждень – тижневий;

щастя – щасливий.

Для учнів з особливими потребами: учитель показує кілька прикладів слів на картках, наприклад: 

1. Щастя 

2. Щасливий 

3. Шістнадцять 

 

Разом аналізують, як вимовляються ці слова. 

 

V.  Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу. (7-8 хвилин) 

 

1. Опрацювання теоретичного матеріалу. Робота з таблицею за презентацією.

  1. Розповідь учителя.

Збіг кількох приголосних утруднює вимову, а тому важкі для вимови групи приголосних звуків мають здатність спрощу­ватися (один з приголосних звуків випадає).

Коли один з таких  звуків "випадає", слово стає легше вимовляти. 

 Це називається спрощенням. 

Найчастіше спрощуються такі групи приголосних:

ждн — жн: тиждень — тижневий;

здн — зн: виїздити — виїзний;

стл— сл: щастя — щасливий;

слн — сн: ремесло — ремісник;

рдц — рц: серденько — серце;

скн — сн: тиск — тиснути;

зкн — зн: бризкати — бризнути.

Зберігається [т] у вимові й на письмі в словах кістлявий, хвастливий, пестливий, хворостняк, зап’ястний, шістнадцять, шістдесят, шістсот.

Приклади на дошці (або в презентації): 

1. Щасливий → щастя 

2. Пестливий → пестити

3. Кістлявий → кість

 

Для учнів з адаптацією: 

Пояснення супроводжується ілюстраціями (картинки зі словами, де показано вимову). 

 

Для учня з модифікацією: 

Учитель дає індивідуальне пояснення з використанням простих прикладів та чіткої візуалізації. 

 

Важливо: вчитель пояснює, що не у всіх словах це правило працює. Наприклад, у словах "кістці", "хворостняк" спрощення немає. 

 

2.  Вправа ключ-символ «Рука». Вчитель показує, учні – повторюють за вчителем дії. Так запам’ятовують правило.

 Проте наявні такі слова, у яких спрощення не відбувається. Це – слова-винятки, які потрібно запам’ятати й допоможе нам в цьому ключ-символ «Рука».

 Лівою рукою обхопіть зап’ястя правої руки – «зап’ястний». Зверху  вдарити по «кістці»  руки – боляче ( показати).  Проведіть від зап’ястя до згинів пальців правої руки – «пестливий», потім проведіть по фалангах пальців – «кістлявий», загніть і розітріть кілька разів пальці правої руки – «шістнадцять, шістдесят, шістсот», зробіть рух, ніби щось збираєте – це символ «хворостняк», і нарешті робимо жест, що показує на себе, він асоціюється зі словами «хвастливий, хвастнути».

3. Робота зі слайдами.

- А тепер давайте ще раз прочитаємо ці слова - винятки за  презентацією

- Які ще слова ви помітили в цьому правилі ?

Винятки

Спрощення не відбувається у словах

кістлявий, хвастливий, хвастнути, пестливий, зап’ястний, хворостняк, шістнадцять, шістсот, шістдесят.

Спрощення не відбувається у словах іншомовного походження:

контраст - контрастний, баласт – баластний, аванпост – аванпостний, форпост – форпостний , компост – компостний…

 

4. Робота з лінгвістичним словником.

 А тепер давайте з'ясуємо значення цих слів.

Контрастний – протилежний.                                         

Баластний – зайвий.

Аванпостний – передовий військового посту.       

Форпостний – передовий.

Формувальне оцінювання:

Вправа "Світлофор": Учні піднімають зелений кружок, якщо все зрозуміло, жовтий – якщо є питання, червоний – якщо щось незрозуміло.

VІ. Закріплення знань, умінь і навичок. (15 хв)

  1. Робота з підручником.

Завдання 1. Виконуємо вправу 237 стор. 93. Працюємо по парах.

Записати словосполучення з прикметником за поданим зразком. Час виконання : 2 хвилини.

Адаптація: учням пропонуються початки словосполучень, які треба завершити (наприклад, "проїз_____ документ , облас______ заклади, фільтри очис______). 

Модифікація: учень працює з одним реченням, у якому вже є зразок.

"проїзний  документ ,  облас__________ заклади, очис_________ фільтри.

 

ФОРМУВАЛЬНЕ ОЦІНЮВАННЯ.

Взаємооцінювання: Учні обмінюються роботами  парно – одна парта передає іншій роботи. Перевіряють правильність виконання ланцюжком /або за слайдами і дають один одному зворотній зв’язок.

Завдання 2 .Вправа-гра  «Злови помилку».

 Умова: один учень «помилка», яка має утікати, інший – сусід по парті : має «зловити» помилку, що ухиляється. Ухилятися і ловити тоді, коли в словах є помилка. ЗАПАМЯТОВУЙТЕ: скільки разів ви правильно «зловили помилку» . Отриману кількість х2( множимо на 2) Отримуємо бали. (зелена картка -10 б, жовта – 6 б, червона – 2б)

Знайдіть можливі помилки в словах. Вчитель читає слова, діти реагують.

 Совісний, доблестний, якісний, злістний, областний, жалісливий, радістний, тиждня, пестливий.

Формувальне оцінювання:

Учні піднімають відповідні картки:

Зелена картка: «Я все зрозумів(ла) і впорався(лася) на відмінно».

Жовта картка: «Мені ще потрібно трохи попрактикуватися».

Червона картка: «Мені було складно, я потребую додаткового пояснення».

 

Завдання 3. Творче завдання 

«Василькові пустощі»

       Василько повинен був придумати словосполучення із словами, в яких відбувається спрощення приголосних. Але він дивився фільм і писав. І ось що вийшло: проїзний вовк, пісний учень, безжалісний квиток, добросовісний суп. Виправте помилки. Запишіть правильно.

Адаптація: учням пропонуються записати одне – два словосполучення  правильно).

 

Модифікація: учень працює з одним словосполученням до слова ВОВК……………..

 

Індивідуальне оцінювання: кожному учневі з адаптацією/модифікацією учитель ставить запитання для зворотного зв’язку, наприклад: 

- Яке слово ти запам’ятав/ла найкраще? 

 

- Що тобі найбільше сподобалося? 

ОЦІНЮВАННЯ учнів:  Сигнальними картками. Формувальне оцінювання:

Учні піднімають відповідні картки:

Зелена картка: «Я все зрозумів(ла) і впорався(лася) на відмінно».

Жовта картка: «Мені ще потрібно трохи попрактикуватися».

Червона картка: «Мені було складно, я потребую додаткового пояснення».

VІІ. ЕТАП РЕФЛЕКСІЇ

1.Бесіда

- Що нового дізналися?  Навчилися? Потренувалися..

- Чи було легко зрозуміти, як працює спрощення? 

2. Оцінювання роботи учнів на уроці.

Картка самооцінювання:

Критерій

Так

Ні

Не зовсім

1.Я розумію, що таке спрощення в групах приголосних

 

 

 

2.Я можу знаходити слова зі спрощенням у тексті

 

 

 

3.Я можу правильно писати слова зі спрощенням

 

 

 

 

VІІ. Підведення підсумків уроку.

1. Бесіда за питаннями:

- Чому у словах відбувається спрощення ?

-  Що я сьогодні зрозумів(ла)?

-  Над чим мені ще потрібно попрацювати?

- У яких словах спрощення не відбувається?

Математичний тест

У поданих реченнях знайти слова, у яких відбулося спрощення приголосних. Використовуючи умовні арифметичні знаки  ( +  у слові приголосний не випадає,  -  у слові приголосний випадає), записати відповіді.

  1. На крилах радісних вітрів спадає листя яворів.
  2. Минув мені рік шістнадцятий, сімнадцятий починає.
  3. Ллє небо жовтня запізнілі сльози.
  4. Ой про нашу чесну справу буде мир гриміти.
  5. Ранні пташки зеренце гають, а пізні – сльози ллють.
  6. Де велика рада, там пісний борщ.
  7. Он на стрункій та високій осині листя пестливо тремтить.
  8. Чесне діло роби сміло.
  9. Хвастливий хлопець ніколи не стане гарним парубком.
  10. Вередлива коза дуже вовкові корисна.

VІІІ. Диференційоване домашнє завдання.

Домашнє завдання  обов’язкове:

  1. Вивчити правила на с. 93, виконати вправу 236;

Домашнє завдання  одне за вибором: 

  1. Виписати 3-5 слів зі спрощенням із підручника ; 
  2. Виконати творчий тест за сл..19

 

Дякую за увагу! Ви – молодці!

 

 

Правильність виконаних завдань.

 

Активність на уроці.

 

Учні піднімають відповідні картки:

 

Зелена картка: «Я все зрозумів(ла) і впорався(лася) на відмінно».

 

Жовта картка: «Мені ще потрібно трохи попрактикуватися».

 

Червона картка: «Мені було складно, я потребую додаткового пояснення».

 

Наприкінці уроку учні коротко відповідають:

 

Що я сьогодні зрозумів(ла)?

Підсумок: 

Порахуй свої бали: __ / 10 

 

- 8-10 балів: Я молодець! Добре засвоїв(ла) матеріал. 

- 5-7 балів: Я стараюсь, але є моменти, над якими ще треба попрацювати. 

- 0-4 бали: Мені потрібно повторити тему і попросити додаткову допомогу в учителя. 

 

Над чим мені ще потрібно попрацювати?

ВІДЕО ЗА ТЕМОЮ Спрощення в групах приголосних. https://www.youtube.com/watch?v=CYG8LtzCR_k

 

Ви можете виконати одну вправу середнього рівня і одну достатнього.

Високий рівень - творче завдання - дай додому (за бажанням)

 

Джерела:

https://naurok.com.ua/konspekt-uroku-z-ukra-nsko-movi-sproschennya-v-grupah-prigolosnih-5-klas-33467.html

https://vseosvita.ua/library/urok-sprosenna-v-grupah-prigolosnih-5-klas-189078.html

https://vsimosvita.com/konspekt-uroku-z-ukrayinskoyi-movy-quot-sproshhennya-prygolosnyh-quot/

https://www.miyklas.com.ua/p/ukrainska-mova/10-klas/orfografichna-norma-352880/sproshchennia-prigolosnikh-363180/re-30b1017a-61d0-4a82-9b14-633dd9fdc84c

 ключ-символ „Рука". https://docs.google.com/document/d/1WNNp9Zjk6ebW-5LZuUK91lGnuJ6Z7iTi68loec0XOFg/edit?tab=t.0

https://docs.google.com/document/d/1WNNp9Zjk6ebW-5LZuUK91lGnuJ6Z7iTi68loec0XOFg/edit?tab=t.0

https://marusichnatalia.mozello.com/produkcja/1-kurs/sproshhennja-v-grupah-prigolosnih/

https://view.officeapps.live.com/op/view.aspx?src=https%3A%2F%2Fstorage%2Egoogleapis%2Ecom%3A443%2Fvsimosvita%2F2020%2F12%2F6d50f8c6%2D5%2Dklas%2E%2Dnayuzhivani%2Dorfogrami%2Edocx&wdAccPdf=0&wdEmbedFS=1

Презентації

https://naurok.com.ua/prezentaciya-sproschennya-v-grupah-prigolosnih-411138.html

https://vsimosvita.com/prezentatsiya-na-tesu-quot-sproshhennya-u-grupah-prygolosnyh-quot/ 

https://naurok.com.ua/sproschennya-u-grupah-prigolosnih-309707.html

https://zno.if.ua/?p=3088

https://naurok.com.ua/prezentaciya-sproschennya-v-grupah-prigolosnih-257945.html

https://naurok.com.ua/sproschennya-u-grupah-prigolosnih-209040.html

https://svitppt.com.ua/ukrainska-mova/sproschennya-v-grupah-prigolosnih.html

 

            1

doc
Додано
3 січня
Переглядів
40
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку