Тема: Світ дитини. Микола Носов «Витівники»
Мета: ознайомити учнів з творчістю Миколи Носова, розкрити гумористичний характер творів; уміти висловлювати власне судження; уміти орієнтуватися у власній системі знань: робити висновки з вивченого раніше, знаходити відповіді на питання, життєвим досвідом та інформацією, отриманою на уроках; удосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати творчі здібності, зв'язне мовлення, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Діти, ось у мене чарівна скринька, той, хто зазирне до неї, має усміхнутися собі. А тепер я хочу, щоб ви подарували усмішки своєму другові. (Учні, передаючи скриньку з рук у руки, обмінюються усмішками).
Отже, подарували усмішки один одному, тепер можемо розпочинати наш урок. Працювати ми повинні активно, дружно. Бути уважними, старанними. І в підсумку дізнаємося, корисним був наш урок чи даремним.
1.3. Мовленнєва розминка
1.3.1. Складання чистомовки
—Доповніть чистомовку римованими рядками.
Рі-рі-рі — зростайте у... (добрі).
Лі-лі-лі — діточки мої... (малі).
Ші-ші-ші — не тамуйте зла в... (душі).
Та-та-та — хай панує... (доброта).
—Які слова ми добирали? (Як у вірші, як у пісні, римовані)
— Що таке рима? (Рима — це співзвучність закінчень слів у віршованих рядках )
— Розшифруйте слово, прочитавши кожну третю літеру.
Б Л В М К И С Ч Т А У І Є Ю В Т Д Н К П И Ш Ц К І Л И
(Витівники)
—Як ви розумієте це слово?
—Доберіть до нього синонім. (Вигадники)
— Чи зустрічалися ви в житті з витівниками? Де?
—Отже, витівник — це організатор веселощів.
— Промовте слово витівники здивовано; з обуренням; радісно; з питальною інтонацією.
— Саме так називається оповідання російського письменника Миколи Носова
— Початок письменницької біографії Миколи Носова був незвичайним, і письменником він став ніби випадково: коли у нього народився син, доводилося розповідати йому багато казок. Син підростав і вимагав нових і нових казок. Так Носов почав складати різні історії не тільки для сина, але і для його друзів.
—Де народився Микола Носов?
—Які збірки оповідань зробили його відомим?
—Про які твори цього письменника ви чули?
—Як ви вважаєте, про що буде оповідання?
—Яким воно буде — сумним чи веселим?
— Чому ви так вважаєте?
— Назвіть імена головних героїв.
Читання стовпчиків слів одне одному в парі
Забави витівати
крамниці зачинили
завісили злякалась
витівники забавлятися
— Серед поданих слів знайдіть спільнокореневі. (Забави — забавляти; витівники —
витівати)
—Доберіть синонім до слова крамниця. (Магазин)
— Чи сподобалося вам оповідання? Чим саме?
—Яке воно за настроєм?
—Як же діти організували гру?
—Що вони зробили?
—Чому в хатці було так темно?
—Кого діти найбільше боялися?
—Що Валя сказала про вовка?
—Чи дійсно був вовк? Доведіть.
—Чому Валя відразу не сказала? Прочитайте.
—Чому діти боялися підійти до столу? Прочитайте.
—Як ви вважаєте, чому хотів навчити вас Микола Носов?
—А ви боїтеся темряви? Чому?
—Звідки беруться страхи?
—Як з ними можна впоратися?
—За що ви б могли похвалити дітей?
—За що можна їх посварити?
—Що б сказала мама, якби побачила цю картину?
• Сьогодні на уроці я дізнався...
• Сьогодні на уроці я навчився...
• Сьогодні на уроці я намагався...
• Найкраще мені вдалося.
1.Скласти продовження оповідання, починаючи його словами «Одного разу діти знову
залишилися вдома самі...» 2. Намалювати улюблений епізод