Кожен день ми стикаємось із безліччю різноманітних речей. Це предмети побуту, які допомагають нам у повсякденному житті. Кожна річ має свою історію, як і людина. Дивлячись на ці речі, розумієш, що одні — «аристократи» — дорогі, красиві, а інші — «трудівники» — це наші щоденні помічники.
Натюрморт (фр. Naturemorte — дослівно мертва природа) — жанр образотворчого мистецтва, у якому зображено зірвані плоди, квіти, спіймана риба та здобич мисливців. Пізніше додалися інші предмети, з часом — букети квітів, композиції з овочів, фруктів, посуду тощо. Ще одне визначення має поняття «натюрморт» — «тихе життя». Тихе життя речей… Віллем Клас Геда. Натюрморт зі срібним глеком і пирогом
Для того щоб натюрморт виглядав природно, а водночас привабливо і цікаво, щоб ним хотілося милуватися, потрібно знати, як правильно розмістити звичайні речі на аркуші паперу — закони композиції, а також закони перспективи. Пригадайте, що таке композиція. Які прийоми композиції ви вивчали у 5 класі? Зверніть увагу на композиційне розміщення предметів у натюрморті.
А чи знаєте ви, що таке перспектива? Коли виникла така наука, як перспектива? Коли почали вивчати закони побудови зображень з урахуванням перспективи?Перспектива (фр. perspective, від лат. perspicio — ясно бачу) — це система зображення об’ємних тіл на площині або будь-якій іншій поверхні відповідно до тих удаваних скорочень їх розмірів і світлотіньових відношень, які спостерігаються в натурі. Перспективою як наукою почали займатися ще в епоху Ренесансу (ХІV–XVІ ст.), оскільки в той час в образотворчому мистецтві досяг розквіту напрям реалістичного зображення. Існує декілька видів перспективи: лінійна, повітряна, зворотна, панорамна тощо.
Лінійна перспектива — це ілюзорне, уявне зменшення масштабу об’єктів у міру їх віддалення від глядача або, навпаки, ілюзорне збільшення розмірів об’єкта в міру його наближення до спостерігача. Розглянемо закон лінійної перспективи, який допоможе нам правильно передавати об’єм предметів та навколишнє середовище. Він ґрунтується на уявному зменшенні предметів у міру їхнього віддалення від нас. Основою для правильної побудови лінійної перспективи є лінія горизонту. Лінія горизонту — умовна пряма, що відповідає видимому горизонту на рівній відкритій місцевості та завжди розташована на рівні очей спостерігача.
Усі предмети, що нас оточують, мають просту або складну форму. Предмет простої форми ми можемо порівняти (вписати в геометричне тіло) з геометричним тілом. Наприклад, яблуко має круглу форму (його можна вписати у коло), а огірок — циліндричну тощо. Яку форму має морква? Чашка? А стіл чи ноутбук?
Але є речі, які мають складну форму, — складаються з декількох простих форм. Зверніть увагу на глечик. Проаналізуйте, з яких простих форм утворилась форма глечика. Використовуючи знання лінійної перспективи, можна побудувати будь-який предмет, щоб він виглядав дуже реалістично — від куба та конуса до овочів, фруктів та предметів дуже складної форми. Як правильно це зробити?
1. Визначаємо лінію горизонту (вона завжди розташована на рівні очей). 2. Малюємо лінію площини (стола), на якій стоятимуть наші предмети. 3. Розміщуємо зображення на аркуші паперу, пам’ятаючи про закони композиції. 4. Визначаємо пропорції всіх предметів і будуємо їх з урахуванням законів лінійної перспективи. Побудова натюрморту
Творче завдання«Тихе життя моїх речей» або «Що про мене розповість натюрморт» 1. «Тихе життя моїх речей». Намалюйте натюрморт з простих предметів з натури (побудова натюрморту з урахуванням лінійної перспективи).2. «Що про мене розповість натюрморт». Намалюйте натюрморт з натури з предметів, які є у ваших шкільних рюкзаках (побудова натюрморту з урахуванням лінійної перспективи).