Урок позакласного читання Мета: розширити знання про бібліотеку, збагачувати мовлення дітей «бібліотечними словами», орієнтуватися в структурі тексту; розвивати пам’ять, уміння розповідати за малюнками. Виховувати любов до читання Обладнання: виставка книг
Урок позакласного читання
Тема. Бібліотека — затишний дім для зустрічі читачів з книгою»
Мета: розширити знання про бібліотеку, збагачувати мовлення дітей «бібліотечними словами», орієнтуватися в структурі тексту; розвивати пам’ять, уміння розповідати за малюнками. Виховувати любов до читання
Обладнання: виставка книг
Хід уроку
І. Організація класу до роботи
ІІ Вправи, що сприяють формуванню швидкої реакції на слово, розвиткові навичок читання за здогадкою
1. Що це? Великі, малі, друковані, писані; рідна, милозвучна, барвінкова; цікава, захоплююча, науково-популярна.
2. Гра «Зашифровані слова».
к м с к л о м я в а я с к ш р н ч и с ч ш г р а
II. Повідомлення теми і мети уроку — Безмежна сила книги — без неї людина сліпа. Книга відкриває перед нами великий світ. Яскраво сяє у руках діток і дорослих. Від її світла йде про зріння. І книга від того радіє. А чи буває, діти, книгам сумно? І чи сумують ваші книги?
III. Опрацювання оповідання
8. Доповнення знань учнів про бібліотеку.
— З незабутніх часів з’явилися бібліотеки. Слово це грецького походження й означає: бібліо — книга, тека — зберігання. Справжньою перлиною древньої епохи вважають бібліотеку царя Асси- рії Ашшурбанапала. Вона була створена в VII столітті до нашої ери в столи- ці Ассирії Ніневії. Найбільшою в стародавньому світі вважалась бібліотека в Єгипетському місті Александрії. Її називали одним із семи «чудес світу».
— Що вам вже відомо про перші древні бібліотеки на Русі? — Перша державна бібліотека на Русі була створена в Києві в XI столітті Ярославом Мудрим.
Найбільша сучасна бібліотека знаходиться в Москві. Бібліотеці понад сто років. У ній зберігається 30 мільйонів книг, журналів, газет. Тут живуть книги-великани висотою понад півтора метра, книжки-малята величиною з поштову марку. Бібліотека для дітей є одним з гарантів реалізації в суспільстві прав дитини на вільний доступ до інформації, до духовних цінностей світової та на- ціональної культури
IV. Опрацювання тексту «Бібліотека — затишний дім для зустрічі читача з книгою»
— З чим порівнюють бібліотеку?
1. Опрацювання першої частини тексту. читання частини вчителем. — З якої мови до нас прийшло слова «бібліотека»?
— Які слова вам були відомі до цього?
— А які ви почули вперше?
2. Словникова робота. читання слів у колонках повільно, прискорено.
Бібліотекар абонемент каталог назва шифр стенд список читальний адреса бібліотека
3. Самостійне читання. — Хто такий бібліотекар?
— Що знає і вміє бібліотекар?
4. Вибіркове читання (для засвоєння й розуміння значень слів). — Прочитайте про походження слова «бібліотека».
З’ясування значення слів абонемент, каталог.
— Що роблять у читальному залі?
— Як слід поводитись у читальному залі?
— У більшості бібліотек книги видають додому.
Відділ, де видають книги додому, називається каталогом.
Вибрати книжку допоможе шифр.
5. Опрацювання другої частини. читання вголос «ланцюжком».
— Де лагодять книги?
— Що ви дізналися про державну бібліотеку для дітей?
— Де вона знаходиться?
6. Робота з малюнками. — Розгляньте малюнки. Знайдіть у тексті абзаци, яким відповідає зображення.
7. Мовно-логічне завдання.
— Прочитайте речення з дошки, роз’єднайте слова.
Поміркуйте, куди у тексті їх можна вставити. Допослугчитачівмайжеспівмільйонакнигжурналівграмзаписів. Навидномумісцірозміщенословниковікнигистендзпорадамищопро- читати.
V. Підсумок уроку — Якими новими словами, термінами ви збагатили свій словниковий запас? Що цікавого дізналися з розповіді?
6) Абонемент — це:
а) відділ, де зберігаються книги;
б) відділ, де видаються книги додому;
в) місце у бібліотеці, де лагодять книги.
6) Як називається невеличка книжечка, яка заведена на усіх читачів біб- ліотеки і в яку вписують дані про взяті книги?
а) Каталог;
б) формуляр;
в) абонемент.