Тема: Письмове ділення багатоцифрових чисел на двоцифрові числа якщо частка містить нулі. Задачі на зведення до одиниці
Мета:
освітня: ознайомити з діленням багатоцифрових чисел на двоцифрові числа, коли частка містить нулі;
розвивальна: розвивати вміння розв'язувати задачі;
виховна: виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
–Доброго дня, діти. Мене звати Галина Олександрівна і сьогоднішній урок математики проведу у вас я.
–Сьогодні на нас чекає багато роботи. За кожне виконане завдання ви отримуватимете фішки різних кольорів.
–Червона фішка – правильно виконане завдання, зелена – не повністю виконане завдання і синя – неправильно виконане завдання.
–В кінці уроку ми підрахуємо ваші фішки і в залежності від їх кількості я виставлю вам оцінки.
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬГО ЗАВДАННЯ
Діяльність вчителя | Діяльність учня | Діяльність класу |
- А зараз ми з вами перевіримо домашнє завдання. Які завдання вам були задані додому?
| Один учень виступає в ролі вчителя і перевіряє домашнє завдання, інші учні усно називають відповіді до вправ. (Кожень учень, що відповідає на запитання отримує фішку) |
|
ІII. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
Діяльність вчителя | Діяльність учня | Діяльність класу |
- Як перевірити ділення множенням? - Назвати, скільки всього десятків у числах:
| Частку помножити на дільник.
|
2. Розв'язування задачі
Основне завдання
Діяльність вчителя | Діяльність учня | Діяльність класу |
–А зараз давайте розв'яжемо задачі на швидкість. Хто правильно виконає першим задачу свого варіанту, отримає фішку червоного кольору, другим - зелену. (Вчитель роздає учням завдання і мотивує їх до виконання) | Самостійно виконує задачу на швидкість. | Перевірка відповідей |
Задача 1. Автомобіль перевозив щебінь. 4 рейси він зробив, перевозячи по 560 ц, а три рейси - по 630 ц. Скільки в середньому щебеню перевозив автомобіль за кожний рейс?
Задача 2. Відстань від міста до села, що становить 150 км, автобус проїхав туди і назад за 6 годин. З якою швидкістю рухався автобус?
Додаткове завдання
Діяльність вчителя | Діяльність учня | Діяльність класу |
Контролює правильність виконання гри | розв'язує один вираз і передає естафету наступному учневі | Командна гра, перевірка відповідей |
(Проводиться із прапорцем: учень, що розв'язав приклад, передає естафету-прапорець іншому члену команди).
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча вправа (обчислення прикладів)
Основне завдання( інструктивна картка):
Знайди частки та перевір дією множення
11 128 : 13 =
32 132 : 58 =
21 452 : 62 =
19 512 : 36 =
Діяльність вчителя | Діяльність учня | Діяльність класу |
–Яким буде наше перше завдання? –Хто хоче виконувати перший приклад біля дошки? –Всі інші працюють самостійно. Якщо виконаєте це завдання, зверніться до мене за додатковим, щоб отримати фішку. (Організація роботи учнів, контроль виконання, оцінювання роботи учнів біля дошки)
| Розв'язання прикладів | Перевірка виконаних прикладів, виправлення помилок в разі потреби |
Додаткове завдання (на картці):
Розв'яжи приклади і розташуй їх у порядку зростання.
196 224 : 28 (7008)
504 448 : 56 (9008)
192 843 : 63 (3061)
2. Розгляд запису усного ділення
3. Робота за підручником (№ 1030 с. 161)
Діяльність вчителя | Діяльність учня | Діяльність класу |
Пояснення, запитання до учнів: Назвіть перше неповне ділене. Отже скільки цифр буде у частці? Поділимо 441 на 73. Скільки буде? Що далі потрібно зробити? Скільки буде? 441 – 438? Залишилось сотень менше, ніж 73, цифру частки дібрали правильно. Яке друге неповне ділене? 36 дес. Не можна поділити на 73, щоб дістати десятки. На місці десятків у частці пишемо нуль Третє неповне ділене 365. Поділимо його на 73. Скільки буде? 73 • 5? Отже буде остача? Отже, частка 605 | Відповіді на запитання вчителя: 441 3 6 73 помножити на 6 438 3 36 5 365 Ні | Розв'язання запропонованого вчителем виразу з допомогою пояснень вчителя |
3. Фізкультхвилинка
На пальчики встанемо –
До хмарин дістанемо.
Ноги на ширині стопи, руки опущені.
Один, два, один, два,
До хмарин дістанемо.
Підняти руки через боки вгору, стати навшпиньки, потягнутися.
Нахиліться стільки раз,
Скільки змоги є у нас.
Нахилитися вперед, не згинаючи ніг, витягуючи шию.
Один, два, три, чотири, п'ять –
Добре вмієм рахувать!
Стопи разом, руки на поясі.
Скільки покажу разочків,
Стільки ви зробіть стрибочків.
Підстрибувати на місці на двох ногах.
Один, два, три, чотири, п'ять,
Час усім відпочивать!
4. Виконання вправ( самостійна робота учнів)
Тема: Письмове ділення багатоцифрових чисел на двоцифрові числа якщо частка містить нулі. Задачі на зведення до одиниці
Мета:
освітня: ознайомити з діленням багатоцифрових чисел на двоцифрові числа, коли частка містить нулі;
розвивальна: розвивати вміння розв’язувати задачі;
виховна: виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬГО ЗАВДАННЯ
Діяльність вчителя |
Діяльність учня |
Діяльність класу |
- А зараз ми з вами перевіримо домашнє завдання. Які завдання вам були задані додому?
(Вчитель організовує роботу учнів і контролює виконання поставленного завдання) |
Один учень виступає в ролі вчителя і перевіряє домашнє завдання, інші учні усно називають відповіді до вправ. (Кожень учень, що відповідає на запитання отримує фішку) |
Колективно зачитують відповіді до завдань |
ІII. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
Діяльність вчителя |
Діяльність учня |
Діяльність класу |
- Як перевірити ділення множенням?
- Назвати, скільки всього десятків у числах:
|
|
Частку помножити на дільник.
|
2. Розв’язування задачі
Основне завдання
Діяльність вчителя |
Діяльність учня |
Діяльність класу |
(Вчитель роздає учням завдання і мотивує їх до виконання) |
Самостійно виконує задачу на швидкість. |
Перевірка відповідей |
Задача 1. Автомобіль перевозив щебінь. 4 рейси він зробив, перевозячи по 560 ц, а три рейси - по 630 ц. Скільки в середньому щебеню перевозив автомобіль за кожний рейс?
Задача 2. Відстань від міста до села, що становить 150 км, автобус проїхав туди і назад за 6 годин. З якою швидкістю рухався автобус?
Додаткове завдання
Діяльність вчителя |
Діяльність учня |
Діяльність класу |
Контролює правильність виконання гри |
розв’язує один вираз і передає естафету наступному учневі |
Командна гра, перевірка відповідей |
(Проводиться із прапорцем: учень, що розв’язав приклад, передає естафету-прапорець іншому члену команди).
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча вправа (обчислення прикладів)
Основне завдання( інструктивна картка):
Знайди частки та перевір дією множення
11 128 : 13 =
32 132 : 58 =
21 452 : 62 =
19 512 : 36 =
Діяльність вчителя |
Діяльність учня |
Діяльність класу |
(Організація роботи учнів, контроль виконання, оцінювання роботи учнів біля дошки)
|
Розв'язання прикладів |
Перевірка виконаних прикладів, виправлення помилок в разі потреби |
Додаткове завдання (на картці):
Розв'яжи приклади і розташуй їх у порядку зростання.
196 224 : 28 (7008)
504 448 : 56 (9008)
192 843 : 63 (3061)
2. Розгляд запису усного ділення
3. Робота за підручником (№ 1030 с. 161)
Діяльність вчителя |
Діяльність учня |
Діяльність класу |
Пояснення, запитання до учнів: Назвіть перше неповне ділене. Отже скільки цифр буде у частці? Поділимо 441 на 73. Скільки буде? Що далі потрібно зробити? Скільки буде? 441 – 438? Залишилось сотень менше, ніж 73, цифру частки дібрали правильно. Яке друге неповне ділене? 36 дес. Не можна поділити на 73, щоб дістати десятки. На місці десятків у частці пишемо нуль Третє неповне ділене 365. Поділимо його на 73. Скільки буде? 73 • 5? Отже буде остача? Отже, частка 605 |
Відповіді на запитання вчителя: 441
3
6
73 помножити на 6 438 3
36
5 365 Ні |
Розв’язання запропонованого вчителем виразу з допомогою пояснень вчителя |
3. Фізкультхвилинка
На пальчики встанемо –
До хмарин дістанемо.
Ноги на ширині стопи, руки опущені.
Один, два, один, два,
До хмарин дістанемо.
Підняти руки через боки вгору, стати навшпиньки, потягнутися.
Нахиліться стільки раз,
Скільки змоги є у нас.
Нахилитися вперед, не згинаючи ніг, витягуючи шию.
Один, два, три, чотири, п'ять –
Добре вмієм рахувать!
Стопи разом, руки на поясі.
Скільки покажу разочків,
Стільки ви зробіть стрибочків.
Підстрибувати на місці на двох ногах.
Один, два, три, чотири, п'ять,
Час усім відпочивать!
4. Виконання вправ( самостійна робота учнів)
Діяльність вчителя |
Діяльність учня |
Діяльність класу |
Організація робот учнів, контроль виконання учнями поставленого завдання, оцінювання виконаної роботи
|
Самостійне розв'язання прикладів |
Фронтальна самоперевірка |
Основне завдання (інструкційна картка):
Виконай обчислення, перевір результат множенням
8 772 : 43 (204)
34 974 : 87 (402)
44 474 : 74 (601)
24 583 : 61 (403)
Додаткове завдання( на картці):
Знайти помилки, обчислити правильно
VІ. ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розв’язання задач
Основне завдання (інструктивна картка)
Діяльність вчителя |
Діяльність учня |
Діяльність класу |
Аналіз задач, настановчі запитання, контроль виконання учнями поставленого завдання, оцінка результатів розв’язання задач |
Самостійне розв'язання запропонованих задач |
Відповіді на запитання вчителя, перевірка виконаної роботи |
1. Задача 1032. Під керівництвом учителя проаналізувати і записати розв’язання.
В одній папці 17 електронних файлів, а в іншій – 19. Загальний розмір файлів в обох папках 7308 Мб. Який розмір окремо кожної папки?
2. Задача 1033. Скласти вираз під керівництвом учителя. Самостійно дібрати значення букв та обчислити.
В а однакових банках k літрів соку. Скільки літрів соку в 12 таких банках?
Додаткове завдання (на картці)
Задача 1. На будівництво треба перевезти 120 т піску. Одна машина може перевезти весь пісок за 40 рейсів, а друга - за 24 рейси. За скільки рейсів перевезуть цей пісок обидві машини, працюючи разом?
Задача 2. Навколо дачної ділянки поставили паркан завдовжки 30 м. Для цього через кожні 3 м від початку до кінця потрібно було поставити стовпи. Скільки знадобилося стовпів?
2. Робота в групах
Діяльність вчителя |
Діяльність учня |
Діяльність класу |
(Об’єднує учнів у групи, називає команди суперники і озвучує завдання)
|
Складання умови задачі за схемою, розв’язання задачі |
Групова робота |
VIІ. ПІДСУМОК УРОКУ
VІII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
№ 1035 с. 162