Тема. Алла Коваль «Наша мова» (скорочено)
Мета: удосконалювати навички правильного виразного читання, свідомого читання; навчати добирати заголовки до частин; стисло переказувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення, уяву, фантазію учнів; збагачувати словниковий запас, розширювати світогляд учнів; виховувати любов до рідної мови
Обладнання: мультимедійний комплект.
Хід уроку
І.Організаційна частина.
Створення позитивного психологічного клімату класу.
II. Вправи на розвиток навичок читання
1. Робота над чистомовкою
Чи то лис, чи то ліс,
чи то кинь, чи то кінь,
чи то кит, чи то кіт –
Звуки плутати не слід.
2. Читання слів за вчителем «буксиром» (з екрана телевізора)
Розквіт, буяння, з’явилася, щебету, конвалія, поспішають, приєднується, заслухається, черемха, розпустилась.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Гра «Інтерв’ю»
Учні ставлять запитання один одному за змістом опрацьованого розділу «Цікава книга природи».
ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
У цьому розділі ви прочитаєте вірші та оповідання про те, як виникла і розвивалася наша мова, як створювалися книжки, як потрібно їх читати і берегти.
V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Бесіда
- «Українці – стародавній народ, а мова їхня багатша і всеосяжніша, ніж персидська, китайська, монгольська і всілякі інші…». Без мови не може існувати жоден народ та його культура. Сьогодні ми з вами познайомимося з оповіданням А. Коваль «Наша мова».
2.Опрацювання тексту «Наша мова»
Виразне читання вчителем
- Якими були люди до винайдення мови?
- Чому поява мови докорінно змінила життя людей?
3. Фізкультхвилинка.
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте.
І за парти тихо сядьте.
4.Стіна слів.
Диктор – працівник радіо або телебачення, який читає текст перед мікрофоном.
Безпосередньо – прямо.
Геніальний – тут, звичайний, неперевершений.
Пращури – далекі предки, родоначальники.
Скоцюрбились – зігнулась, стала дуже зігнутою, скривленою.
5. Читання оповідання учнями
Бесіда за змістом (питання з’являються на екрані)
- Про що йдеться в першій частині оповідання?
- Знайди в тексті пояснення, чому ми майже не помічаємо звучання мови?
- Яке геніальне відкриття зробили наші предки?
VІ. Підсумок уроку
«Крісло автора»
Вправа «ПОПС»
Я вважаю, що…
Тому що…
Зважаючи на це, я роблю висновок про те, що…
VІІ.Рефлексія
Створення пірамідки настрою за допомогою 6 цеглинок LEGO Duplo
VIII. Домашнє завдання
Стисло переказувати оповідання.