Мета: поглибити знання про часи дієслова; розвивати творчі вміння доцільно використовувати дієслова різних часів; прищеплювати інтерес до минулого України.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок на основі повторення
Обладнання: мультимедійна дошка.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
Оголошення епіграфа уроку
Нашому народові ніколи не бракувало
щедрості душі і віри.
Л.Шошина
Урок №5
Тема. Часи дієслова. Теперішній час
Мета: поглибити знання про часи дієслова; розвивати творчі вміння доцільно використовувати дієслова різних часів; прищеплювати інтерес до минулого України.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок на основі повторення
Обладнання: мультимедійна дошка.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
Оголошення епіграфа уроку
Нашому народові ніколи не бракувало
щедрості душі і віри.
Л.Шошина
ІV. Актуалізація опорних знань учнів
1.Вибірковий диктант
Виписати з тексту дієслова, визначити час.
За народними переказами, як стверджують історики, перша церква з’явилася на Січі тоді, коли вона містилася на майже змитому острові Городищі, напроти теперішньої слободи Капулівки. Ту Січ збудовано року 1575 за часів гетьмана Богданка. Прозвали її Базавлуцькою через те, що острів, на якому вона розташувалася. Належав до Лугу Базавлуцького.
V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу в процесі практичної роботи з теми
1. Самостійне опрацювання теоретичного матеріалу за таблицею (на екрані).
2. Презентація учнів «Часи дієслів».
3. Розгляд таблиці «Особові закінчення дієслів у теперішньому часі» (на екрані).
4. Коментоване письмо
Поставте дієслова у потрібній часовій формі.
Військовий флот Війська Запорізького (скласти) виключно чайки, що (звати) ще
байдаками. Правда, були випадки, коли за часів Самійла Кішки та Сагайдачного, запорожці (користуватися) в боях і кораблями, та їх вони самі не (будувати), а (відбивати) в турків. Чайки ж (виробляти) в Січі. Днище
(видовбуватися) з липи. До нього (примальовувати) дерев’яні ребра, а на ті ребра
(набивати) боки з товщих дощок. Виготовлена чайка (мати) сажнів до десяти в довжину.
Після того її (конопатити), (приробляти) на обох кінцях чердаки, на яких під час походів (пересувати) харчі та зброю.
5.Мовне дослідження «Особові закінчення дієслів у теперішньому часі»
(на екрані таблиця).
6.Творчий диктант
а) Утворити дієслова 2-ої особи однини і множини теперішнього часу.
Помічати, пишатися, зберегти, наслідувати, перемагати;
б) утворити всі форми майбутнього часу. Виділити закінчення.
Дивитися, вивчати, порівняти, здолати, рости.
VІ.Систематизація й узагальнення знань
Подумати і дати відповіді на запитання:
1.Чим різняться часові форми дієслова?
2.Як визначити час дієслова?
3.Як творяться дієслова теперішнього часу?
VІІ. Підсумок уроку
Рефлексія.
VІІІ. Домашнє завдання
1.Скласти зв’язну розповідь у науковому стилі про часи дієслів.
2.Виписати з художньої літератури по два речення з дієсловами минулого, теперішнього, майбутнього часу. Визначити вид дієслів.