Урок читання
«Моя рука ніколи і нікому ні кривди, ні біди не принесе».
Тема: Дмитро Павличко «Птиця. Мрія».
Мета: - ознайомити дітей із творчістю видатного українського поета, філософа, майстра своєї Д. В. Павличка;
Обладнання: Ілюстрації, фотографії птахів, план уроку, картки, скринька, портрет Д. Павличка, запис «Голоси природи».
Девіз уроку: «Моя рука ніколи і нікому ні кривди, ні біди не принесе».
Хід уроку:
Учні вітаються:
Ми вам раді, люди добрі.
І вітаєм щиро вас.
І запрошуєм ласкаво
На урок у третій клас!
Учні: - Дівчаткам.
II. Актукалізація опорних знань.
На дошці: 1.Правильно.
2.Грамотно.
3.Чітко.
4. Зрозуміло.
- За виконання цих вимог протягом уроку ви будете отримувати зернинки пшениці. Хто найбільш збере, той отримає найкращу оцінку.
- А тепер настроємо своє дихання, голоси і думки на роботу. Для цього промовимо чистомовку.
Ок-ок-ок – у нас цікавий урок.
Ень-ень-ень – хороший сьогодні день.
Ні-ні-ні – розумні наші учні.
Уть-уть-уть – відправляємося впуть.
Ець-ець-ець – стрибнув сіренький горобець.
Иця-иця-иця – зимує в нас синиця.
Ур-ур-ур – як жар горить снігур.
Ока-ока-ока – скрекоче щось сорока.
Ак-ак-ак – на ворону схожий грак.
Ок-ок-ок – полюбляємо пташок.
-А тепер зробимо декілька дихальних вправ:
а) трубач;
б) насос;
в) здмухни пір’їну.
2. Віконце в природу.
- Відгадайте загадку:
Все у зелені довкола:
Пасовища, ліс і поле.
Ліплять гнізда ластівки,
І в сороки новина,
Сповіщає всіх вона.
Що вже йде до нас… (весна).
– А тепер закрийте очі й уявіть те, що почуєте.
(Слухання запису «Голоси природи»).
4. Бесіда.
- Що ви почули?
- А що відчули?
- Який уявили настрій?
- Що цьому сприяло?
- В якому розділі ми з вами зараз працюємо?
(Вірша про світ природи і дитинства).
-А який девіз цього розділу?
(«Милуюся, оберігаю, прикрашаю»).
III. Оголошення теми і мети уроку.
1.-Подивіться на дошку, і скажіть, який девіз сьогоднішнього уроку?
На дошці: « Моя рука ніколи і нікому ні кривди, ні біди не принесе».
На міркування дається хвилина,
Але відповідь має бути розумна і кмітлива».
2.Розгадування кросворду.
П А П У Г А
Л Е Л Е К А
С О В А
Д Я Т Е Л
Р Я Б Ч И К
Ч Е Ч І Т К А
Л А С Т І В К А
Г О Р О Б Е Ц Ь
Більш, ніж ляльку і машину.
Хоч базіка і хапуга,
Все ж найкращий друг …(папуга).
По болоту ходить скрізь,
Хату на хаті має,
Жабам рахунок знає. (Лелека).
Маю круглі очі, бачу серед ночі. (Сова).
Їм дерева стережу,
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним добуваю. (Дятел).
Наполоханий, з шумом злітає й ховається на дереві.
Довгі зимові ночі проводить під снігом. ( Рябчик).
Безліч мушок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка).
По дворах стрибає, крихти підбирає. (Горобець).
-То з творчістю якого поета ми почали знайомство на минулому уроці?
(Д. В. Павличко).
- З якими віршами ми познайомились?
(Розмова, Гном).
3.Перевірка домашнього завдання.
а) Читання вірша «Розмова» двома учнями в особах.
б) Тестування за віршем «Гном».
1) До якого виду жанру відносяться твори які читали вдома?
а) оповідання; б) вірші; в) байка.
2) Хто автор вірша «Гном»?
а) Т. Г. Шевченко; б) Л. Забашта; в) Д.Павличко.
3) Про кого розповідається у вірші?
а) про клоунів; б) про звірят; в) про гномів.
4) З ким відбулася зустріч гномів?
а) з дівчинкою; б) з хлопчиком; в) з звірятком.
Підготувати нові відомості про поета, філософ а Д. В. Павличка.
Розумник і розумниці зі школи Майбутнього розкажуть нам, що вони дізналися про життя поета після подорожі до бібліотеки.
(Діти повідомляють те, що підготували).
4. Робота в групах. ( в зошитах).
I група.
Допишіть загадку та відгадайте її:
а) Я приніс весну, пробудив усе від сну.
Заспіваю під вікном люди… ( ьтувз енем) …
(мокаєш).
б) Хто комах з кори виймає,
про здоров’я… (усіл єабд)? (летяД).
II група.
А як прийшов стрілець, утік горобець.
III. група.
Скласти прислів’я: а лихих стережись.
Слово – не горобець, ніж журавель в небі.
З добрим дружись, вилетить – не піймаєш.
Краще синиця в руках,
IV група:
Закінчити вірш:
Ніколи не зробимо шкоди
Пташині ми в ріднім …,
Нехай звеселяють…,
Співають пташки у … .
(місті, краю, погоду, природу,лісі, гаю).
V група:
Гра «Плутанка». Скласти прикмети.
а) Сонце мороз
а
блищить, тріщить.
(Сонце блищить, а мороз тріщить).
б) Місяць спитає
чи
взутий лютий.
(Місяць лютий спитає чи взутий).
VI група:
Гра «відгадай кольори»
Бо штанці мої…(ітатрак)
Бо купили тій вороні чобітки, як жар …(іновреч).
(Взаємооцінка).
VI. Вивчення нового матеріалу.
1.Ознайомлення з віршем «Птиця». Інсценізація вірша двома учнями.
Завдання:
2.Мовчазне читання вірша учнями.
Підготовка до читання в парах.
3.Словникова робота.
На дошці: тріпоче, потоки, неволя, зеренець, крилець, гомінкому, кривди.
4.Бесіда за змістом прочитаного.
Охарактеризуйте його.
5. Вибіркове читання вірша.
6.Гра «Диктор радіо».
Діти визначають плесканням в долоні кращого читця із трьох учнів.
7.Фізхвилинка.
Ох і сумно вже сиділи,
Треба трішки відпочити.
А тепер відпочивайте,
Про здоров’я своє дбайте.
Встаньте діти, посміхніться.
Землі нашій поклоніться,
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте,
І за парти тихо сядьте.
Читай, читай, голівонько,
Та трішки відпочинь (кругові рухи головою).
А спинка – мов лінійочка,
Усі турботи скинь. (Почергово піднімають ліве і праве плече).
8.Підготовка до ознайомлення із віршем «Мрія».
- Діти кожна людина має свою мрію. І у кожного з вас, я надіюся, є своя мрія. У вас на парті лежать маленькі папірці, на яких написано слово «Мрія». Напишіть одним реченням на цих папірцях свою мрію, яка могла б здійснитися до кінця третього класу, і вкиньте цей папірець до нашої чарівної скриньки, а в травні ми прочитаємо ці мрії і побачимо, чи здійснилися вони.
(Діти пишуть).
-Цікаво, а про яку мрію написав Д.Павличко у своєму вірші?
9.Кращий учень читає 1 стовпчик вірша «Марія».
Другий стовпчик читає той учень, який зміг швидко роз’єднати слова.
10.Читання вірша учнями вслух від початку до кінця.
11.Бесіда за змістом вірша.
- Про що мріяв хлопчик?
- Чи подобається вам ця мрія і чому?
12. Читання вірша замріяно у повільному темпі (разом усі).
13. Словесне малювання.
14.Пояснення значень прислів’їв.
V. Підсумок уроку.
- До нас завітав журналіст, який хоче провести невеличку пресконференцію.
- Чи сподобався вам урок?
- Що саме сподобалося?
- Який вірш вам подобається більше?
- То який висновок можна зробити?
- Чи відповідає девіз нашого уроку змісту вірша «Птиця»?
- Чи хотіли б ви взяти цей висновок собі за правило?
VI. Оцінення учнів.
І до душі мені ваш рівень знань,
Та ще багато треба знати,
Щоб «школу майбутнього» побудувати.
Я рахувала всі ваші старання,
Ви впевнено пройшли всі випробування,
То ж я вас вітаю і всім, хто працював,
Кінцевий результат повідомляю.
(Підраховується зернини, виставляються оцінки).
-А цими зернинками ми почастуємо наших друзів. Адже протягом зими їм було дуже холодно і голодно, і саме ми їм повинні завжди допомагати.
VII. Домашнє завдання ( на вибір 2 і 3, а 1- всім)
1.Вивчити вірш «Птиця» - напам’ять.
2. Намалювати малюнок до вірша Мрія».
3. Поставити запитання до вірша «Птиця».