Тема: Чия відвага, того й перемога.
Українська народна казка «Кирило Кожум’яка»
Мета: Виробити навички свідомого, виразного читання; формувати вміння читати за особами та характеризувати персонажів; розвивати усне мовлення учнів; виховувати доброту, людяність, почуття патріотизму.
Хід уроку
І. Організація класу.
Наш урок цікавим буде!
Казку люблять усі люди!
І дорослі, і малі,
Тобто, й наші школярі.
Будемо ми працювати,
Й руку вправно піднімати.
Працюватиме старанно,
Щоб почути у кінці,
Що всі діти МОЛОДЦІ!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Розчитування.
а) Вправа на дихання (вдихаємо повітря, на видих говоримо голосні звуки а, о, у, е, и, і).
б) Скоромовка.
В горішнику горішина,
Горішками обвішана.
Оришка і Тимішко
Обтрушують горішки.
· Читати повільно, тихо
· Швидше, голосніше
· Ще швидше, ще голосніше
· На одному подиху, голосно.
в) Читання на прискорення.
- Девіз уроку: Хто багато читає, той багато знає, хто швидко читає, той багато зробити встигає.
2. Гра «Впізнай казку»
а) «Покликала бабця онучку:
онучка за бабцю,
бабця за дідуся,
дідусь за ріпку –
тягнуть – потягнуть, витягти не можуть!» ( «Ріпка» )
б) «Знайшов півник колосок,
Змолов борошна мішок.
У своїй печі
Напік – калачі.
Мишенят не пригощав,
Бо жоден з них не помагав.» («Колосок»)
в) « А хто-хто тут живе?
- Мишка – шкряботушка, жабка – скрекотушка та зайчик – побігайчик. А ти хто?
- А я лисичка – сестричка. Пустіть і мене.
- Та йди.» («Рукавичка»)
(діти за ілюстраціями називають ім’я героя казки та її назву: «Колобок», «Рукавичка», «Івасик – Телесик »)
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
- Сьогодні ми поринемо у світ казок і познайомимося з українською народною казкою «Кирило Кожум’яка». Ви навчитеся виразно читати цю казку, розкриєте характери персонажів для того, щоб зрозуміти дух нашого народу ,його традиції.
IV. Підготовка до сприймання твору
1. Розповідь про Київ
— Події, що зображені в казці, відбуваються в Києві. Це особливе місто. Чому? (Київ — це столиця нашої держави.)
--А що означає слово «столиця»?
(Столиця — це головне місто в країні. У столиці знаходиться уряд, живе президент. У столиці вирішуються державні питання.)
У Києві жили люди працьовиті. Спочатку це був невеличкий укріплений замок. Навкруги Києва був величезний рів. Його викопали для того, щоб перешкодити ворогам проникнути в місто. Захищали місто дружина на чолі з князем.
Наше плем'я мало князя,
Він судив, водив на бій.
Першим був він у відвазі
І у мудрості своїй.
2. Словникова робота
— Що означає слово «героїзм»,хто такий герой?
{Герой. — особа, яка виявляє відвагу, хоробрість у бою і труді.)
— Прочитайте слова.Можливо хтось із вас знае їх значення?
Леміш — частина плуга, що розрізає землю.
Урочище — ділянка нерівної землі.
Городяни — люди, що мешкають у місті.
Старшина — шановна людина похилого віку.
Пуд — міра ваги (16 кг).
3. Відновлення та читання деформованих слів:
ва є Ки (Києва) про Дні (Дніпро)
лу го бок (голубок) нув зли (злинув)
зів кня на (князівна) ви пріз ще (прізвище)
бі роз тьсяжи (розбіжиться) ся ри ми ти (миритися)
зво вши ли ви (визволивши) сти під ле лась (підлестилась)
V. Робота над текстом казки «Кирило Кожум’яка».
--Згідно з літературною версією у «Повісті врем'яних літ» під роком 982 розповідається про похід печенігів на Київську Русь. Військом русичів керував князь Володимир. Справу розв'язав двобій між печенізьким та руським богатирями. Ця подія і лягла в основу сюжету казки про Кирила Кожум'яку.
1. Самостійне читання твору(мовчки) з наступним тестуванням.
2. Перевірка первинного сприймання.
Тест
А Цар
Б Принц
В Князь
А Бабі Язі
Б Змієві
В Вовкові
А Шкода
Б Лячно
В Страшно
А Голубок
Б Журавель
В Лелека
А Перстень
Б Карточка
В Лист
А Скачуть
Б Летять
В Падають
Відповіді:
3. Фізкультхвилинка.
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!
4.Читання тексту за логічно-смисловими частинами та складання плану казки.
1.Яку дань збирав змій з людей?
2.Чому змій не з’їв князівну?
4.За які риси його боявся змій?
5.Як князівна повідомила батькові про те, хто змія може подужати?
6.Про що подумав князь, коли побачив голуба?
7.Чому Кирило погодився на бій із змієм?
8.Як готувався до бою богатир?
5. Аналіз змісту казки.
- Яку дань збирав змій із людей?
- Чому він не з'їв князівну?
- Як і хто довідався про те, чи можна звести зі світу змія?
- Як змій розповідав про Кирила Кожум'яку?
- За які риси характеру змій боявся богатиря?
- Як князівна повідомила батькові про те, що змія можна подужати?
- Прочитати у тексті казки, як описано Кирила у листі князівни?
- Що подумав князь, коли побачив голуба?
- Хто вмовив Кирила погодитися на бій із змієм?
- Що потрібно було богатиреві, щоб підготуватися до бою?
- Прочитайте опис бою Кирила із змієм.
- Прочитайте у тексті казки уривок, в якому передано напругу киян під час бою.
6. Вибіркове читання.
1) Лист князівни до князя.
2) Як Кирило Кожум’яка готувався до битви?
3) Опис битви.
4) Підпис ілюстрацій словами тексту.
7. Робота над образними засобами казки.
а) Пояснення значень виразів.
Поясніть, як розумієте вирази "аж луна йде ", "улупить, то так і вжене в землю ", "а під ним земля тільки стогне ".
б) Пошук слів, що передають почуття суму й жалю.
в) Добір синонімів до слів:
поцупить (вкраде), злинув (полетів, піднявся), благайте (просіть), батько (тато), відважний (хоробрий, сміливий), подужати (подолати, перемогти).
8. Розповідь про героїв казки.
а) Мовно-логічне завдання.
На дошці вчитель виставляє малюнки Кирила Кожум'яки, князівни і змія. На картках-блискавках показує дітям слова. Учні читають їх і вирішують, кого з героїв казки вони стосуються. Прочитані слова вчитель прикріплює під відповідним малюнком.
Слова на картках: хоробрий, мужній, лагідна, запальний, сильний, ніжна, підступний, жорстокий, кмітлива.
9. «Числова мозаїка».
Учитель ставить дітям запитання за змістом прочитаних творів. Запитання мають бути такими, що вимагають відповіді шляхом називання одного числа (діти записують число на окремому аркуші. Один учень робить це саме біля дошки, щоб звірити відповіді).
10.Переказ казки за планом.
11.Стислий переказ казки.
VІ. Систематизація та закріплення знань.
1. Робота в парах. Читання діалогів в особах. (Діти в парах готують виразне читання одного з діалогів).
2. Робота в групах. Характеристика дійових осіб твору.
Перед дітьми – картка з такими словами: хоробрий,мужній, суворий, лагідна, ніжна, злий, розсудливий, тендітна, підступний, сміливий, оборонець, дратівливий.
Завдання: підкреслити слова, що характеризують:
І гр.. – князя;
ІІ гр.. – князівну;
ІІІ гр.. – Кирила Кожум’яка.
3.Робота з прислів’ям.
Дружба і геройство ведуть до перемоги .
Відважний помирає за честь.
Зло кінчається прикрістю, а доброта – радістю.
Сила героя не в мязах, а в серці .
-А ось попробуйте прочитати прислів’я, яке склав народ:
Каз ви ка, в ній, пов не зу
ка гад та щось чаль ро мій.
VІ. Підсумок уроку.
- Як народ віддячив героєві?
- Доведіть, що головна думка казки висловлена в прислів'ї, наведеному в підручнику.
- Яку вічну проблему висвітлено у казці "Кирило Кожум'яка"? (Двобій добра і зла.)
- Хто у казці був втіленням зла? А хто — добра?