Урок "Декоративний натюрморт"

Про матеріал
Мета: навчальна – навчитись виконувати натюрморт у декоративному стилі; розвивати аналітичне мислення, уміння та навички стилізації природних форм; виховувати ціннісне ставлення до навколишнього світу його різноманіття. розвивальна – розвиток творчих здібностей дитини засобами художньої виразності декоративного мистецтва; вчити розрізняти звучання натюрморту в залежності від техніки виконання, виховна – вміти милуватись мистецтвом.
Перегляд файлу

Тема: «Декоративний натюрморт»

 

Мета:

навчальна – навчитись виконувати натюрморт у декоративному стилі; розвивати аналітичне мислення, уміння та навички стилізації природних форм; виховувати ціннісне ставлення до навколишнього світу його різноманіття.

розвивальна – розвиток творчих здібностей дитини засобами художньої виразності декоративного мистецтва; вчити розрізняти звучання натюрморту в залежності від техніки виконання,

виховна – вміти милуватись мистецтвом.

Тип уроку. Комбінований

Обладнання: зоровий ряд репродукцій картин на якому зображений натюрморт, гофрований папір, клей, ножиці.

Словник:

Декор - означає прикраса.

Декоративність – це прояв краси, що підвищує емоційну виразність.

Стилізація – спрощення форм.

Умовність – відсутність перспективи.

Локальний колір – основний тон предмета.

 

Хід уроку:

І. Організаційна частина

- Доброго дня всім. Погляньте у віконце! Нехай сонечко усміхнеться вам, а ви в свою чергу усміхніться один одному.

- Чи всі готові творчо працювати?

Девіз уроку:

Хочу знати

Хочу вміти

Хочу створити

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Послухайте, будь ласка, вірш – загадку:

 

На стіл поставлю глечик,

Айстри принесу

Тарілки Петриківки

Юрбою всі складу.

Розведу яскраві фарби,

Майстерно придивлюсь,

Оберу локальний колір,

Радісно всміхнусь

Тож відгадайте, чого навчити я вас берусь.

 

- Цей акровірш наблизив нас до теми уроку. Якої?

 

ІІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Натюрморт. І не просто натюрморт, а декоративний натюрморт.

  • Діти, що роблять люди, бажаючи пізнати іншу країну?

(Знайомляться з її звичаями, традиціями, таємницями, вивчають мову)

  • Молодці. Так зробимо і ми, розкриваючи секрети натюрморту.
  • Що таке натюрморт?

Натюрморт – (з фран.) «мертва натура» (з голл.) «тиха натура» (з англ..) «мовчазна натура».

Слово вчителя:

Декоративний натюрморт – це спрощене зображення форм, предметів. Особливого поширення набув у 19 ст. початок  20 ст.

«Декоративний натюрморт» - явище порівняно нове, що з'явилося в кінці ХІХ початку ХХ століття, в епоху зародження хвилі найрізноманітніших напрямків. Це час художніх експериментів з кольором, формою, простором, захоплення пошуком різноманітних фактур.

Жанр натюрморт різноманітний і показовий в процесі освоєння прийомів декоративної стилізації. В декоративному натюрморті ключову роль грає здібність художника творчо інтепретувати оточуючу дійсність, знаходити крайню виразність кожного об’єкту і вносити до неї власне ставлення. Процес стилізації реалістичного зображення доволі специфічний та складний. Без знання натури неможливо вирішити завдання передачі ритму та пластики елементів натюрморту в його стилізованому вигляді.

Давайте переглянемо декоративні натюрморти видатних художників.

  1. Поль Сезанн – імпресіоніст, прагнув відтворити реальний світ через особисті враження.
  2. Анрі Матісс, майстер фовізму. Поєднував здебільшого основні кольори.
  3. Пабло Пікассо – максимально спрощував предмет до геометричних об’ємів.

 

https://fsd.multiurok.ru/html/2018/12/11/s_5c0fe5360a881/img4.jpg

 

Перетворення реалістичного натюрморту в декоративний проходить в такій послідовності:

  1. Стилізація – спрощення форм до простих.
  2. Умовність – відсутність перспективи.
  3. Локальний колір – основний тон предмета.
  4. Декоративність – прояв краси, що підвищує емоційну виразність.

Декоративний натюрморт можна виконувати в різних техніках: (перегляд слайду) вітраж, батик, мозаїка, аплікація, розпис.

IV. Пояснення послідовності виконання завдання.

     Робота носить творчий характер (натюрморт з уяви). Тож зберігаючи загальні правила побудови натюрморту, повторені на початку уроку, розглянемо найбільш важливі прийоми досягнення декоративної стилізації в натюрморті.

1. Будь-який об'єкт натюрморту може бути перероблений фантазією і здатністю помітити характерне; можна перебільшувати природну форму, довівши її до максимальної гостроти, наприклад, гранично округляти глечик, активно витягнути подовжену форму груші, підкресливши пластику предметів нанесенням декоративного малюнка. Важливо при цьому виходити з особливостей конкретного об'єкту, недоцільно, наприклад, круглу форму замінювати на квадратну і навпаки. 

2. Можлива зміна співвідношень пропорцій, як усередині одного предмету, так і між декількома.

3. Допускаються різного роду умовності: предмети можна підвішувати в повітрі, заломлювати їх форму, згинаючи і нахиляючи в сторони, встановлюючи їх на уявній, умовній площині. Один і той же об'єкт в композиції може сприйматися з декількох точок зору, наприклад, основа глечика зображається фронтально, а шийка — розвернута, неначе на нього дивляться зверху, або блюдо з фруктами одночасно показане і збоку, і зверху, що дає можливість побачити лежачі на блюді фрукти.

4. Якщо необхідно показати перспективу в натюрморті, то робити це потрібно достатньо умовно. Уникаючи вихоплених з дійсності натуральних ракурсів потрібно перетворювати їх на виправдані, композиційно осмислені розвороти форми. Всі прийоми повинні працювати на виявлення виразності композиції і предметів в ній.

5. Можна пересувати предмети в композиції, міняти їх місцями, збільшувати або зменшувати їх кількість, вводити додаткові об'єкти, додавати драпіровки або фрукти для заповнення простору, але головне - зберегти суть і характер постановки.

6. До пошуку колірних варіантів слід підійти обдумано. Можна зберегти колірний колорит даної постановки повністю, міняючи при необхідності лише тональні відношення; можна також значно доповнити його новими поєднаннями. Недоцільно зовсім відмовлятися від кольорової гами, яка пропонуються, оскільки при складанні натюрморту предмети підбирають за кольором, і це потрібно враховувати.

При роботі над стилізованою композицією натюрморту важливо звертати увагу на пластику форм, їх виразність і декоративність, не забуваючи при цьому про основні принципи побудови та розміщення предметів на площині.

 Вчитель демонструє зразки натюрмортів у декоративному стилі.

V. Практична діяльність

- Сьогодні ми створимо декоративний натюрморт із матеріалу, який все більш стає популярним – гофрованого паперу. Ця техніка є однією із модифікацій техніки пейп арт.

Техніка пейп - арт - це робота з паперовими серветками. Серветки добре поєднуються з будь-якими матеріалами: пластикою, яєчною шкарлупою, бісером.

Техніка Пейп-арт - це імітація інших, більш дорогих технік - філіграні, карбування. Вона досить молода: придумана вона в 2007 році художницею Тетяною Сорокіної та з тих пір виправдано заслужила популярність серед майстрів рукоділля. Техніка є декорування різних предметів паперовими серветками, проте вона зовсім не схожа на декупаж. Різні предмети декоруються візерунками зі скручених у нитка серветок - в цьому полягає техніка Пейп-арт

- Придумайте натюрморт, зробіть начерки. Щоб не витрачати час на створення образу натюрморту із білих серветок, а потім розфарбовувати, використовуємо одразу кольоровий гофропапір.

- На основі цього малюнка простилізуйте зображувані форми й олівцем нанесіть ескіз на кольоровий картон. Після того, всі елементи заповніть гофрованим папером.

- Властивості паперу вам відомі?

- Папір мнеться, гнеться, рветься, скручується.

https://i.pinimg.com/originals/a4/7c/d0/a47cd00b2370459bd43b8644b94c61ae.jpghttps://i.pinimg.com/236x/4f/1e/5a/4f1e5a87f27491cc5c7bcd272c549817.jpg

- Пам’ятайте про правила безпечного користування ножицями.

- Запрошую до роботи. Бажаю вам творчого натхнення.

VІ Підведення підсумків уроку.

  • Давайте продемонструємо наші витвори.
  • Чудова робота, здається неначе я потрапила на виставку до французьких імпресіоністів.
  • Діти, поділіться враженнями від нашого заняття.
  • Ваші старання не були марними. Будь-яка робота достойна гарної винагороди.
Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Ткачук Тамара
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
29 листопада 2019
Переглядів
12410
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку