Літературне читання
3 клас
Тема: Дмитро Павличко – дітям
Мета: Ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом Д. Павличка, його творами; удосконалювати навички правильного і виразного читання; розвивати уміння формувати образне мислення; виховувати спостережливість, доброзичливість.
Обладнання: портрет Д.Павличка, виставка книжок «Дядько дощ», «Де найкраще місце на землі?», «Обруч», «Золоторогий олень», картки з віршем «Соняшник», картки - завдання з віршем «Мрія», картки зі скоромовкою «Має втіху солов’їха», запис пісні «Два кольори».
Хід уроку:
І. Організація класу.
Емоційна хвилинка:
- Доброго ранку, доброго дня,
бажаю здоров’я всім вам я.
А ще бажаю бути уважними,
щоб сьогодні на уроці
вам було все зрозуміло і цікаво.
ІІ. Мовна розминка.
Семеро солов’ят співали пісню. (Пісню).
- Швидко слово називай, йому риму добирай.
світає (літає) хатина (дитина)
сонце (віконце) ранок (вінок).
ІІІ. Вправи на розвиток читацьких навичок.
1.Робота зі скоромовкою.
- Прочитати скоромовку у повільному, пришвидшеному, швидкому темпі.
Має втіху солов’їха:
Солов’ята всі у тата.
Всі співучі, голосисті,
всі із хистом, всі артисти.
С.Шаповалов
2. Виразне читання вірша з карток:
Сонце зайшло. І раптом
Все навкруги померкло,
тільки вікно хатини
сяяло в темноті.
Соняшник здивувався!
Засоромлено пооглядався
і до вікна підкрався.
І що він побачив? Дива!
Дівчинка книжку читає,
Сонце перегортає
сторінки й світло вливає
в літери та слова.
- Діти, чи пригадали ви як називається цей вірш? («Соняшник»). А хто його автор? (Д.Павличко).
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.
V. Ознайомлення з творчим і життєвим шляхом Д.Павличка.
- На с. 104 прочитати статтю і підготувати відповіді на запитання.
Після того, як діти прочитають статтю, відповідають на запитання:
Фізкультхвилинка
Ось трава – низенька –низенька,
а дерева високі-високі.
Вітер дерева колише, гойдає,
пташки у вирій летять, відлітають,
а діти тихенько за парти сідають.
VІ. Опрацювання вірша Д.Павличка «Мрія».
1. Виразне читання вірша вчителем.
2. Самостійне читання вірша учнями.
3. Відповіді на запитання:
- Від чийого імені ведеться розповідь?
- Яка у хлопчика мрія?
4. Словникова робота:
- Прочитайте на дошці дієслова. В якому часі вони вжиті: у минулому, теперішньому чи майбутньому:
Сім’я крилата виросту
по хаті лелеча збудую
по деревах клекітна приб’ю
-Навіщо хлопчик хотів збудувати хату?
-Кого хлопчик хоче на ній поселити?
- Для чого йому колесо?
-А чому хотів поселити на хаті саме лелечу сім’ю?
-Чи сподобалася вам мрія хлопчика і чим саме?
-Читання «буксиром» у парі;
-Знайти рими, добрати свої;
Як виросту - збудую ( дім, будинок, хату),
на хаті колесо (приладнаю, приб’ю, прикріплю)?
а там я поселю (крилату, летючу,літаючу),
лелечу, клекітну (родину, сім’ю, пару.)
Нехай розводиться, (селиться, гніздиться, мешкає)
По всіх деревах і (будинках, хатах, оселях),
Нехай мені щоночі (сниться, ввижається, здається,
Що я літаю, наче (пташка, птиця, птах.)
-Прочитайте вірш замріяно, у повільному темпі.
-Подумайте і продовжіть речення: « А як я виросту, то …»
VІ. Підсумок уроку.
«Мікрофон»
-З творчістю якого поета ви ознайомились на уроці?
-Що ви дізналися про нього?
-Чого навчає вірш «Мрія»?
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1