Урок " Друга легше знайти, ніж зберегти."

Про матеріал
Розробка уроку для 3 класу містить різнотипні завдання з застосуванням технологій критичного мислення, зокрема, аналіз оповідання Василя Сухомлинського " Кінь утік" з використанням прийому " 6 капелюшків".
Перегляд файлу

Тема уроку: Приятеля легше знайти, ніж зберегти.

                        Василь Сухомлинський «Кінь утік».

Мета: Формування ключових компетентностей:

  • вміння вчитися  працювати в колективі та самостійно;
  • дотримуватися норм мовленнєвої культури;
  • проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням поведінки  героїв;
  • визначати своє ставлення до прочитаного, відстоювати свою думку та позицію відповідно до загальноприйнятих норм поведінки;
  • вчити логічно, послідовно викладати свої думки;
  • розвивати вміння слухати, аналізувати, збагачувати словниковий запас;
  • розвивати зв’язне мовлення, критичне мислення;
  • розвивати уміння складати передбачення, розрізняти та синтезувати інформацію тексту, знаходити зв’язки між фактами;
  • виховувати вміння дружити, порядність.

 

Тип уроку: комбінований (з елементами критичного мислення).

Методи і прийоми: розповідь, критичний аналіз тексту за стратегією «Шість капелюхів мислення», « Сенкан», « Мозковий штурм», « Криголам»

Обладнання:   Портрет  В.О.Сухомлинського.  Капелюхи, фішки.  Картки для словникової роботи. Картки для групової роботи «Склади прислів’я»,«Сенкан».


ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент.
  • Діти! У народі кажуть: «Добрий гість – дому радість». Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. Подаруйте їм посмішку, побажайте доброго дня.

Усі сідайте тихо, діти.

Домовляймось – не шуміти,

Руку гарно піднімати,

Чітко, в лад відповідати,

На уроці не дрімати,

А знання мерщій хапати.

То ж гаразд, часу не гаєм

І урок вже починаєм.


 ІІ.  Мовленнєва розминка. Артикуляційні вправи.

Урок почнемо  з  розчитування, щоб язичок був слухняним.

Завдання 1.

  • Читаємо склади хором:
  • повільномовкою;
  • чітко;
  •  скоромовкою «спускаємося на парашутику».

 

АЛК  ЛКА

ОЛК      ЛКО

УЛК ЛКУ

ИЛК  ЛКИ

                                               ІЛК                  ЛКІ

               Завдання 2.

Робота з чистомовкою 

Щоб наше мовлення було правильне, чітке, виразне, попрацюємо над чистомовкою 

 

Жу-жу-жу – я з Оленкою дружу,

Жа-жа-жа – друг купив мені коржа,

Іж-іж-іж – пиріжок на всіх розріж.

Жи-жи-жи – маєш друга – бережи!


Читаємо повільно, швидше, ніжним голосом матусі, весело прочитаємо усі.

 

        Завдання 3.

Скоромовка

Жук у житі зажурився,
Жвавий джміль десь забарився.
Жук дзижчить: «Хвилююсь я,
Дружба в нас на все життя».

  • Який звук найчастіше вживається?
  • Що означає забарився?
  • Який настрій цієї скоромовки?

 

  • Прочитайте скоромовку мовчки повільномовкою  (швидко разом).
  • Подумайте, як прочитав би скоромовку кожний з цих хлопчиків.                C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\здивований.jpg                  C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\радість.jpg           C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\сумний.jpg   

           (Здивовано.)               (Радісно.)                 (Сумно.)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

1) «Мозковий штурм».

- Над яким розділом ми зараз працюємо?

(Світ дитинства у поезії і прозі)

 

- З яким автором ми познайомилися на попередньому уроці?

(З Василем Сухомлинським) 

 

-Що ви вже знаєте про Василя Сухомлинського? 

(показую портрет В.О.Сухомлинського).

*Учитель, педагог – був учителем, директором школи. Все життя присвятив дітям.

* Науковець – написав багато наукових статей з педагогіки.

*Письменник – написав більше 1000 повчальних творів для дітей.

* оповідання («Покинуте кошеня» «Соромно перед соловейком», «Ледача подушка», «Горбатенька дівчинка», «Бо я людина», «Красиві слова і красиве діло»)

 

- Як називалася школа заснована Сухомлинським?

* «Школа радості» або «Школа під Голубим небом» - заснував школу, в якій діти навчалися залюбки, з радістю; уроки у цій школі часто проходили у полі, у лісі.

 

  1. Вікторина «З якого оповідання».

Ми вже читали багато творів Василя Сухомпинського. Я пропоную пригадати

З якого твору ці рядки.

  • Другий клас розв’язував задачу. Тридцять п’ять учнів схилились над зошитами. Коли це у двері хтось тихо постукав.
    — Будь ласка, відчини двері й подивись, хто там стукає,— мовить учитель.
    Чорноокий хлопчик, що сидів за першою партою, живенько відчинив двері. До класу зайшов директор школи з маленькою дівчинкою. Тридцять п’ять пар очей впилися в незнайому дівчинку.
    Вона була горбатенька. ( Горбатенька дівчинка)

 

  • Хтось виніс із хати маленьке сіре кошенятко й пустив його на дорогу. Сидить кошеня та й нявчить. Бо хоче додому, до матусі. Проходять люди, дивляться на кошеня. Хто сумно хитає головою, хто сміється. Хто жаліє: бідне кошенятко, та й іде собі. (Покинуте кошеня)

 

  • Маленькі діти гралися в піжмурки. Це така гра, коли всі ховаються, а один шукає. Той, хто шукає, мусить знайти всіх. Заховалася маленька синьоока Марійка під високою вербою та й жде.( Про що думала Марійка)

 

  • Серед поля стоїть маленька хатка. її побудували, щоб у негоду люди могли сховатися й пересидіти в теплі. 

Одного разу серед літнього дня захмарило і пішов дощ. А в лісі в цей час було троє хлопців. Вони сховалися в хатинці і дивилися, як з неба ллє, мов з відра. 

Коли це бачать, до хатинки біжить ще один хлопчик. Незнайомий. Мабуть, з іншого села. (Красиві слова і красиве діло)

 

Отже, ви бачите, що Василь Сухомлинський є автором багатьох

Оповідань, казок. Його твори присвячені саме вам дітям.

Зверніть увагу на невеличку книжкову виставку. В ній невеличка частка тих книг які видавалися протягом багатьох років. Тематика його творів актуальна і зараз.

(Книжкова виставка)

б)Робота в групах.

Завдання на картках: Скласти прислів’ я.

    Друга шукай                           а колючку впустив.

    Справжній друг                      а знайдеш- тримай.

    Здається, і друг,                      довіку тобі добра бажатиме.

  • Перевірка.( учні зачитують складені прислів’я).
  • Якою темою можна об’єднати ці прислів’ я?
  •  

Технологія  «Криголам» до слова дружба.

  • Що по вашому означає дружба?

Д – доброзичливість

Р -  радість

У – уважність

Ж –  життєрадісність

Б - безтурботність

 А - активність

 в) «Лабіринт».

  • А якою буде тема уроку ви дізнаєтесь подолавши  «Лабіринт», прочитавши слова за стрілками. (Написати на дошці)

Д Е З Н И  

Р Ш Н І Т  

У Г А Ж Г  

Г Е Й  Е   

А Л Т  Р   

  И  Е  

  ,  Б   

    З  

      

(Друга легше знайти, ніж зберегти. ).- виставляю напис

ІV. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Кінь утік…»

Відкрийте підручники на с. 115  та прочитайте назву  наступного оповідання.

  1.     Підготовка до читання.
  • Робота над заголовком. Прогнозування.

-Чому кінь міг утекти, як на вашу думку?

2.Робота над оповіданням В. Сухомлинського «Кінь утік».

  • Метод керованого читання з передбаченням.

Приготувалися слідкувати за мною.

Читання вчителем 1 і 2 абзаців, діти слідкують.

За командою відривають очі від тексту.

- Уявіть себе письменниками. Спробуйте продовжити оповідання.

  • Продовження читання тексту на ст. 67 вчителем.

 

-Чиї думки збіглись з авторськими?

4. Тестування за змістом тексту «Чи був ти уважним»

 (пальчиком показуєте правильну відповідь)

 

1). В якому класі навчались діти? 
а) в першому; 
б) в другому; 
в) в четвертому. 
2). Віталик отримав на уроці: 
а) двійку; 
б) записку; 
в) зауваження. 
3). Якого коня намалював Петрик? 
а) червоного; 
б) крилатого; 
в) вогнегривого. 
4). Після уроку Петрик сказав, що: 
а) кінь утік; 
б) кінь зник; 
в) вибач мені. 

       1)   Словникова робота.

  •   Перш, ніж розпочати роботу над твором зверніть увагу на вимову поданих слів.

 

                        ти  ша

         по      див

 вчи          нок

                       вчи                нив

                таєм                     ниця

            почер                          вонів

        вогне                                 гривий

      запа                                        нувала

 

Читання пірамідок слів «буксиром» за учителем

                                          це дам

кінь подив

                         Петрик                Віталик

 таємниця намалював

вогнегривий розголошуєш

 

  • Прочитайте найкоротше й найдовше слова.
  • Усі іменники, дієслова;
  • Слово, у якому ховається два інших, як ви розумієте значення цього слова.

- Хіба насправді може бути кінь вогнегривий?

- Що може горіти?

-  В якому значенні вжито цей вислів? Прямому чи переносному?

 

  1. Самостійне читання    « Кидок – засічка».

                                           «Небо. Земля».

                                             «Бджілка»

 

Фізкультхвилинка

 

 У володарки Зими.

 Трішечки замерзли ми.

Грудень каже: «Пострибай!»

Січень просить: «Присідай!»

Встали — сіли, встали — сіли,

 Розігріли наше тіло.

Лютий місяць нагадав:

Час нам братися до справ.

 

 Фізхвилинка для очей

 

  1. Аналіз змісту казки.

 Робота в групах.

  • Над казкою будемо працювати за допомогою шести капелюхів.

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\всі капелюхи.jpg

Кожна група обирає колір капелюшка. Обираємо жеребкуванням. У капелюсі олівці відповідного кольору. 

  • Давайте дізнаємося, як ми будемо мислити, одягаючи капелюх певного кольору.

(У кожної групи конверт із завданням відповідно до кольору капелюха).

Білий капелюх.

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\білий капелюх.jpg

Білий дає нам інформацію. А наше оповідання  це і є інформація.

Отож, давайте розкажемо: ( по черзі читають і відповідають)

Якщо слухачі з інших груп не згодні з відповідями допомагають.

  • Де відбувається подія?
  • Який урок тривав у класі?
  • Чому так вважаєте?
  • Як ви думаєте від кого ця записка?
  • Що в ній написано?
  • Як розвивалися події далі?

 

Молодці, білий капелюх справився зі своїм завданням!

Чорний капелюх.

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\чорний.jpg

Чорний – оцінка ситуації з точки зору наявності недоліків, ризиків та загроз її розвитку. (Два доповідача: один читає завдання, інший відповідає).

  • Чим був незадоволений Віталик?
  • Чому Віталик віддав записку учителю?
  • Що спонукає вас так думати?
  • Чи можна за оповіданням визначити, хто вчинив правильно?
  • Від чого б ви застерегли Петрика?

(якщо так буде поводитися, в нього не буде друзів)

 

 

Отже, завдяки чорному капелюху, ми дізналися, що найнеприємніше в оповіданні – це те, що розпалася дружба між хлопчиками.

Жовтий капелюх.

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\жовтий капелюх.jpg

Жовтий – дослідження можливих успіхів, пошук переваг та оптимістичний прогноз події (ситуації), яка розглядається.

Чорний капелюх розповів нам про неприємне. Та в будь-чому можна завжди знайти позитивні сторони. Саме про це ми довідаємося від жовтого капелюха.

  • Чи зазначено в тексті те, що Петрик і Віталик товаришували?
  • Прочитайте, як учитель оцінив вчинок Віталика?
  • Чи можна назвати ці слова повчальними? 
  • Чи можна сказати напевно, кого з хлопців підтримав клас, 

а чий вчинок  — засудив?

 

           Саме в цій ситуації Віталик вчинив не по-товариськи.

           І сподіваємося, що вони знову стануть друзями.

Червоний капелюх.

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\червоний.jpg

Червоний – говорить тільки про почуття, емоції, які у вас виникли під час прослуховування оповідання.

  • Які почуття , роздуми викликає у тебе прочитане?
  • Що тебе засмутило чи здивувало?

Зелений капелюх.

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\зелений.jpg

У взаєминах Петрика і Віталика склалася незвичайна ситуація. Вони ніби і не сварились,але Петрик образився на Віталика.

Невже вони ніколи не стануть друзями?  Давайте допоможемо хлопцям. Зелений – це капелюх творчості. У ньому ми відправимося в країну фантазій.

  • Вигадаємо продовження оповідання.

Хто придумає кінець, той і буде молодець!

(Діти надягають зелений капелюх і фантазують).

(Наприклад:  Віталик зрозумів свою помилку і пішов  миритися до Петрика. Їхня дружба тривала ще дуже довго).

  •  Як бачите, діти, тільки-но ви одягли зелений капелюх, як поринули у світ фантазій.

Синій капелюх.

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\синій.jpg

Синій – підбиття підсумків і обговорення.

Ми з вами приміряли майже всі капелюшки. Розглянули хороші і погані сторони оповідання .

Тож який життєвий урок ми отримали?

  • Який герой оповідання  викликає у вас симпатію? Чому?
  • Чи схвалюєте ви поведінку героїв?
  • Чому навчає це оповідання?

VІ. Підсумок уроку.

Роз’єднайте і прочитайте  прислів’я  внизу сторінки 116.

  • Яке прислів’я виражає головну думку твору?

1) Колективне творче завдання. Технологія «Сенкан»

Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків. Слово «сенкан» походить від французького слова «п’ять» і позначає вірш у п’ять рядків.

 

1. Тема (іменник)-   Друг

2. Опис (2 прикметника)- - справжній, вірний .

3. Дія (3 дієслова )- допоможе, підтримає, .

4.Відношення (фраза з 4 слів )-  . Друг пізнається в біді

4. Перефразування суті – Щастя.

Ви просто молодці! Дуже гарно сьогодні попрацювали.

  1. Хвилинка релаксації. 

Нехай кожен візьме руки сусіда по парті і потримає у своїх долонях. А тепер всі закрийте очі. Відчуваєте, які теплі, ніжні, лагідні, добрі, гладенькі руки. Невже можна образити людину, якщо в неї такі теплі, добрі руки? Тож, якщо хочеться образити когось із товаришів, необхідно згадати про добрі руки. Руки допоможіть нам потоваришувати.

 

  1. Оцінювання роботи на уроці

Самооцінювання 

Оцінювання вчителем

 

УІІ. Домашнє завдання (на вибір) 

  - Оскільки сьогоднішній урок незвичайний, то і домашнє завдання теж незвичайне.

Спочатку я   дам вам завдання на все життя: оскільки в наш час, напри великий жаль, не так уже й багато людей, які здатні бути гарним другом на все життя, то я хочу, щоб ви завжди і всюди зважали на інтереси ваших друзів, чинили добрі справи, були чуйними, турботливими, дружними,   приходили на допомогу тому, хто її потребує.

А на наступний урок завдання для кожного індивідуальні, вони є  на ваших партах.

 

1.Читати в особах текст Василя Сухомлинського «Кіньутік…»

2. Написати поради для Віталика і Петрика  як зміцнити дружбу.

3. Скласти продовження твору.

4. Переказувати за складеним планом

  

-А наш урок добіг кінця.

Памятайте: Людина  може  жити  й  не  тужити,

Коли  умітиме  по  справжньому  дружити.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
19 лютого 2020
Переглядів
1156
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку