Літературне читання
3 клас
Тема: Грицько Бойко – майстер веселого цеху
Мета: Ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом Г.Бойка, його творами; удосконалювати навички правильного і виразного читання, уміння працювати самостійно; розвивати уміння формувати оцінні судження, образне мислення; виховувати спостережливість, уважність, доброзичливість..
Обладнання: портрет Г.Бойка, виставка книжок Г.Бойка, вірші «Як невдаха виступав», «Сашко». Веселинки. Скоромовки. Картки з уривком тексту.
Хід уроку:
І. Організація класу.
Емоційна хвилинка:
бажаю здоров’я всім вам я.
А ще бажаю бути уважними,
щоб сьогодні на уроці
вам було цікаво і весело.
ІІ. Мовна розминка.
Перші пташки співали пісню. (Співали).
йому риму добирай.
Їсти (сісти) дрова (слова)
нора (кора) хата (тата).
ІІІ. Вправи на розвиток читацьких навичок.
Розчитування:
1). Прочитати скоромовку у повільному, пришвидшеному, швидкому темпі.
У кухаря Валерика
розварились вареники.
Розварились вареники…
Варениці у Валерика.
2). Прочитайте тихо, голосно.
- Яка за настроєм ця скоромовка? Як би ви її назвали («Вареники»).
3). Прочитати загадку з різною інтонацією: весело, сумно, запитально, радісно, здивовано.
Я стою на ходу, а спинюся – упаду (Велосипед)/
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.
V. Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом Григорія Бойка.
Фізкультхвилинка
Притомилися хлоп’ята,
притомилися дівчата,
час фізкультхвилинку починати.
Трава – низенька-низенька,
а дерева високі-високі.
Вітер дерева колише, гойдає,
пташки у вирій летять, відлітають,
а діти тихенько за парти сідають.
- Про що твори для дітей Грицька Бойка і яка основна риса його творчості про це та інше ви прочитаєте зараз у підручнику. Прочитайте мовчки статтю про поета на с. 106 та підготуйте відповіді на запитання.
( Після читання діти відповідають на такі запитання).
- З чого видно, що хлопчик дуже хотів учитися ?
- Які за жанром твори писав Грицько Бойко?
- Що об’єднує твори, написані поетом?
- Грицько Бойко не лише сам писав, а й робив переклади творів
багатьох дитячих письменників. А ще на слова поета створено понад
чотириста пісень, здебільшого теж для дітей. Твори Г.Бойка
виходили за кордоном, їх перекладали багатьма мовами.
VІ. Опрацювання вірша Г.Бойка «Як невдаха виступав».
а). Доберіть риму:
Співав (виступав), щодуху (слуху), всі (сі), вхопили (рознесли, несли, набили).
б). – Прочитати найкоротше речення.
в). – Прочитати найдовше речення.
г). – Прочитати на одному диханні найдовше речення.
6. Виразне читання вірша.
- Читаючи вірш треба передати голосом захоплення мовця своїм так званим «успіхом», правильно зробити паузи та виділити силою голосу потрібні слова.
VІІ. Опрацювання вірша Г.Бойка «Сашко».
VІІІ. Опрацювання веселинок Г.Бойка.
Робота в парах.
– Підготуйтеся до читання веселинок в особах.
ІХ. Опрацювання скоромовок Г. Бойка.
Х. Підсумок уроку.
1. Гра «Склади прислів’я».
Хто хвалиться, - значить, в нім здорове серце б’ється.
Якщо народ сміється, - той кається.
2.«Мікрофон».
- Твори якого автора ми сьогодні читали? (Г.Бойка).
- Яке прислів’я визначає головну думку прочитаного сьогодні вірша Г.Бойка? (Прислів’я «Хто хвалиться, той кається» визначає головну думку вірша «Як невдаха виступав»).
- Як ви розумієте друге прислів’я?
- Чи сподобались вам твори Г.Бойка?
- Чим саме?
- Діти, дійсно, твори Г.Бойка веселі, дотепні, повчальні. Тож читайте їх, посміхайтеся і пам’ятайте: «Якщо народ сміється, значить, в нім здорове серце б’ється».
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1