Урок позакласного читання
3 клас
Тема. Казка вчить як на світі жить
Мета:
• формуватинавички свідомого читання;
•удосконалювати вміння аналізувати прочитане, робити висновки,
розрізняти народну й авторську казки;
• підтримувати інтерес учнів до казки;
• розвивати пам'ять, увагу, мислення,спостережливість;
• викликати бажання творити добро, пробуджувати бажання читати
казки самостійно; виховувати любов до народної творчості.
Обладнання: телевізор скриня, книжки з казками, роздруковані тексти, друковані тексти чистомовки, друковані на картках слова.
Хід уроку
І. Організація учнів до роботи
Всміхається лагідне сонечко
І дивиться в наше віконечко,
Проміння своє посилає,
Нам гарно читати бажає.
II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Гра «Склади слово»
— Прочитайте слова (запис на дошці).
Котигорошко, Артемон, Зайчик, Котик, Айболить.
Вч.- Що за слова записані? Яке слово отримаємо з перших літер?(Казка).
2. Вправа «Асоціативний кущ»
Вч.- З дитинства нас оточують казки. Які почуття, спогади у вас викликає
це слово? (Відповіді дітей).(Додаток 1)
Вч.- Почуття та спогади теплі. Ви всі із задоволенням згадували про казку.
Щоб продовжити нашу роботу в такому позитивному настрою темою
уроку є «Казка вчить як на світі жить».
ІІІ. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1.Уточнення розуміння учнями значення слова «казка».
Вч.- Чому кажуть: «Казка вчить як на світі жить»? (Варіанти відповідей)
Вч.- Казка – це давній і мудрий порадник. Казка – це наука про добро,
яке знищує зло.
Вч.- Давайте пригадаємо визначення поняття «казка». Подивіться на
екран.(Додаток 2)
Вч.- Що означає народний твір? (Склав народ).
Вч.- Що означає авторський твір? (Написав письменник).
2.Робота з виставкою книг.
Вч.-Скринька зовні невеличка, в ній скарби - проте безмежні, будьте
дуже обережні. Їх ніколи той не згубить хто народну мудрість любить.
І багатства ці безцінні їх збирали по краплині.
Вч.- Я відкриваю «казкову скриню». Подивіться скільки казок в ній. Є
знайомі вам, а є незнайомі. Як зрозуміти народна це казка, чи авторська
ми вже знаємо. Давайте пограємо у гру «Пригадай казку».
Вч. – Я підношу скриню вам, а ви читаєте назву та пояснюєте авторська чи
народна це казка.(Більшість казок знайомі дітям, але зустрічаються
невідомі).
3. Вправа на розширення кута зору.
Вч.- Бачите нам зустрілися незнайомі казки. Давайте налаштуємося перед
читанням нової казки. (Учні читають слова, але очима не рухають. Дивляться
лише на крапки).(Додаток 3)
Вч.- Яке слово знайшли зайве? Чому?
4.Лексична робота. Робота над загадкою.
Вч.- Пропоную сьогодні познайомитися з однією з українських
народних казок « Дві вивірки».
- Чи знає ви хто це такі ? (Варіанти учнів).
- Загадка вам допоможе з’ясувати на скільки ви праві у своїх припущеннях
Довгий хвіст, короткі вуха. А яка вона стрибуха! По деревах стриб та стриб — Ви догнать її могли б? Ось затрималася трішки, понесла в зубах горішки Й заховала у дуплі — Там запаси немалі. Працьовита, наче бджілка, і дбайлива дуже ... . (Дмитро Солодкий)
- Подивіться на екран.(Додаток 4)
Вивірка або білка – рід гризунів . Вивірка пристосована до
життя на деревах.
Вч.- Тож це казка з участю тварин. Що це за казки? (Відповідатиме учень із
попередньо отриманим завданням).
Уч.- Казки про тварин — це казки, в яких головними героями є тварини —
лісові та домашні, а також птахи та комахи.
В цих казках ми бачимо звірів за суто людськими справами: вони виконують
домашні завдання, ходять до школи та як люди вирішують питання. Казки
про тварин висміюють людські недоліки та пороки такі, як заздрість, лінь та
жадоба.
5. Підготовчі мовно-артикуляційні вправи.
5.1. Робота над чистомовкою в парі. Гра «Ти мені, я тобі».
Вч.- Перш ніж перейти до знайомства зказкою підготуємо мовні апарати. На
картках, що у вас на партах, є текст чистомовки. Читаючи один одному
зверніть увагу на правильність вимови. Якщо помилка була, то зробіть
виправлення, але з повагою один до одного.
Шепче вітер: «Ша-ша-ша: Шубку білочка знайшла! Шубку
білочка купила!» Шепчеш ти і вірю я: «Шубка в білочки – своя». Г. Чубач
5.2 Робота зі скоромовкою. Конкурс швидкомовців.
Вч.- Подивіться на екран. (Додаток 5)
• Мовчки прочитайте скоромовку.
• Прочитайте скоромовку пошепки.
• Прочитайте напівголосно з прискоренням.
• Конкурс швидкомовців.
5.3 Вправа « Зверни увагу». Уточнення наголосу та значення слів.
Вч.- В тексті вам зустрінуться слова які потребують до себе більшої уваги. Прочитаємо їх з екрану.(Додаток 6)
6. Робота над текстом.
6.1 Читання тексту підготовленими учнями.
Жили собі, були собі дві вивірки в густому лісі у дуплах. Однаково гарні,
пушисті, ловкі. Тільки не однакової вдачі. Бо одна з них цілий день
трудилася: збирала горішки, гриби, жолуді і все те складала у своїй хатинці, в
дуплі дерева. А друга була собі зовсім недбайлива. Цілими днями тільки їй
роботи, що стрибати з галузки на галузку, лякати пташок у гніздах або сидіти
бездільно й свистати на весь бір. А схоче попоїсти — не журиться.
Тож літом усюди їжі повно! То горіх, то жолудь з дуба, то шульки з ялиць і
сосон, то корінці всякі. Погризе того, скубне цього — та й знову скаче собі
весела, сита. Отже, ціле літо весело прожила.
Тим часом перша вивірка, працьовита й дбайлива, наносила собі в дупло
повно всякого корму. Це на зиму придбала. І вже заздалегідь устелила свою
хатинку мохом, пушком і сухим листям, щоби було тепло і м'яко в зимі. Та й
дверцята приробила собі до свого дому. Добра була господиня. Так пройшло
всеньке літо, в одної вивірки — у праці й журбі, а в другої — в іграшках.
Минула вже й дощова осінь, і прийшла холодна зима. В лісі стало сумно і
пусто: ні листячка, ні грибів, ні орішків. Тільки мороз і вітер, що снігами
мете. Сидить собі в тепленькому дуплі роботяща вивірка і гадки про біду не
має. Ціле літо на те працювала, щоби в зимі спокійно відпочити. І м'яко їй, і
тепло, і з'їсти є що.
Ой, та не так жилося її лінивій і легкодушній посестрі. У її дуплі ні вікон, ні
дверей. Не пригаздувала. Запасів на зиму нема, ані одного горішка! Лише
холодний вітер по хатині свище, гуляє. Сидить бідна вивірка, голодна, марна,
замерзла, в клубочок звилася. Кидається по лісі туди, сюди, нічого нема —
усе замерзло. Хоч погибай з холоду та й голоду!
Аж пригадала убога вивірка свою пильну, роботящу сусідку та й думає собі:
«Піду я до неї. Хай же поможе чим-небудь, у неї гори припасів. А літом їй
поверну». Іде вона до сусідки та й несміло стукає в двері: — Хто там? — Я,
твоя сусідка! — Просимо,— кличе вивірка і відчиняє двері.
Як поглянула на нещасну, помарнілу, напівмертву від студени сусідку, то
зараз усе зрозуміла. — Прошу, сідай, саме на обід натрапила! Чим хата
багата... От зігрійся трохи в мосі, а я приладжу тобі орішків і жолудів... На,
їж на здоров’ячко. Та й разом зі мною живи, мені і так скучно одинокій.
Засоромлена вивірка почала говорити: — Але ж я не заслужила на таку
доброту; я ціле літо — знаєш — гуляла. — Нічого,— каже друга,— тепер ти
також будеш дбати так, як я, бо пізнала тепер, що без праці нема добра! От,
будемо разом працювати і разом жити.
Лінива на радощах обцілувала свою добру товаришку. І відтоді жили обі
вивірки разом. А ліниву вивірку біда і нужда навчили працювати.
Найближчого літа лінива стала також пильною і принесла великі припаси
харчів до спільної хати.
6.2 Бесіда за змістом з елементами вибіркового читання. Гра «Археологи»
Вч.- Перевіримо як ви зрозуміли казку. Хто вийде кращим археологом? Я задаю
питання, а ви знаходите і зачитуєте відповідь з тексту:
- Якими були вивірки?
- Як проводила день перша вивірка?
- А чим займалася друга вивірка?
- Що їли вивірки влітку?
- Які запаси зробила на зиму перша вивірка?
- Як вона підготувала своє дупло?
- Як змінився ліс з приходом зими?
- Що дало змогу першій вивірці спокійно відпочивати взимку?
- Як зустріла зиму друга вивірка?
- Чому вона була голодна та замерзала?
- До кого звернулася вивірка по допомогу?
- Як зустріла перша вивірка сусідку? Що вона їй запропонувала?
- Чому лінивій вивірці стало соромно?
IV. Систематизація та узагальнення знань.
1.Робота над деформованим реченням. Гра «Дешифрувальник».
Визначення головної думки казки.
Вч.- Подивіться на незвичайне речення. (Додаток 7). Нам необхідно роз’єднати слова. Це допоможе визначити головну думку твору.
Вч.- Так який висновок зробимо? (Варіанти учнів)
- Порівняємо ваші варіанти із друкованим записом.(Додаток 7).
2. Тести за змістом казки. Робота в групах. Вікторина «Хто швидше?»
Вч.- Об’єднавшись в групи вам необхідно як умова швидше відповісти на
запитання тестів.
1.Де жили вивірки?
а) в сусідньому ліску; б) в густому лісі; в) на сонячній галявині.
2. Як пройшло літо у першої вивірки?
а) у праці й журбі; б) в праці й радості; в) у спокої та тиші.
3. Як пройшло літо в другої вивірки?
а) в іграшках; б) в роботі; в) у розвагах.
4. Яка була осінь того року?
а) золота; б) дощова; в) тепла.
5. До кого звернулась друга вивірка по допомогу?
а) до сестри; б) до сусідки; в) до подружки.
6.Чим пригощала голодну вивірку роботяща сусідка?
а) грибами та горіхами; б) горіхами та шишками; в) горішками та жолудями.
3. Взаємоперевірка між групами за даними відповідями. (Б А А Б Б В)
Визначення найшвидших.
4. Робота над прислів’ям. Гра «Віднови прислів’я»
Вч.- Ви добре попрацювали за змістом казки. Давайте пригадаємо і
спробуємо пояснити, що несе нам зміст відновлених прислів’їв.(Додаток 8)
(Обов’язкове пояснення змісту кожного прислів’я).
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
Вч.- Підведемо підсумки. Які ваші враження від уроку?
- Що нового дізналися на уроці?
- Що, на вашу думку, було найцікавішим?
VІ. Домашнє завдання.
Вч.- Наш наступний урок позакласного читання буде за темою «Улюблені казкарі». На партах надруковані аркуші із завданням для кожного з вас.
- Урок закінчено. Дякую за роботу.