Урок "Лексична помилка та її умовне позначення (практично)".

Про матеріал
У доступній для дітей формі подано доволі складну для п"ятикласників тему. Урок викликав зацікавленість, активність учнів. Апробація проведена, дітям урок сподобався.
Перегляд файлу

ТЕМА     Лексична помилка та її умовне позначення  (практично)

 Мета: ознайомити п’ятикласників із поняттям лексична помилка, формувати вміння користуватися тлумачним словником, відрізняти помилкове вживання слова від правильного, редагувати речення з лексичними помилками, збагачувати, уточнювати й активізувати лексичний запас учнів; розвивати увагу, кмітливість, культуру усного й писемного мовлення; виховувати в школярів бажання вивчати українську мову, потребу вдосконалювати власне мовлення.

Тип уроку : засвоєння нового матеріалу.

Обладнання: тлумачний словник, завдання на картках .

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

1. Забезпечення емоційної готовності . Аутотренінг. Повторюйте за мною.

Я – учень.

Я – особистість творча.

Я думаю, аналізую.

Я не боюся висловити свої думки.

Помилившись, я міркую далі.

Шукаю істину.

Я хочу багато знати.

Я сьогодні буду активним.

Я сьогодні отримаю високий бал.

 

 2. Перевірка домашнього завдання.

2.1. Бліц-опитування. 

  • Що вивчає лексикологія?

  Що таке лексика?

  Що таке лексичне значення слова?

  Чи всі слова мають лексичне значення?

  Які слова називаються однозначними, багатозначними?

  Чи всі слова мають пряме й переносне значення?

  Яке значення називається прямим, яке – переносним?

  У якому словнику пояснюють лексичне значення слова?

2.2. Перевірка виконання домашньої вправи 88.

2.3. Робота в малих групах.     Гра «Третє зайве»

Випишіть словосполучення, у яких є слова з переносним значенням. Введіть їх до самостійно складених речень.

А) Золота ложка, золота людина, золоті руки.

Б) Срібний голос, срібний ніж, срібне волосся.

В) Весела дівчинка, веселе літо, веселі сніжинки.

Г) Схлипує вітер, схлипує дитина, схлипує джерельце.

Д) сумує ліс, сумує мама, сумує небо.

 

ІІ. Представлення теми й очікуваних результатів.

Сьогодні на уроці ми маємо знати:

  • що таке лексична помилка;

 маємо вміти: 

  • редагувати речення з лексичними помилками;
  • відрізняти помилкове вживання слова від правильного;
  •  користуватися тлумачним словником.
  • Відповісти на проблемне питання: «Чи можна вважати основою культури мовлення людини знання з лексикології? Чому?

 ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

1. На дошці записані речення  в лівій колонці. Знайдіть помилки. Запишіть відредаговані речення.

1. Наш клас приймав участь у різних міроприємствах. 2. Класним керівником нашого класу  являється Алла Миколаївна. 3. Сьогодні я получу гарну оцінку.  4. Солдати князя Ігоря були  відважними.

(Наш клас брав участь у різних заходах.  Нашим класним керівником є Алла Миколаївна. Сьогодні у мене буде гарна оцінка ( Сьогодні я  отримаю гарну оцінку). Воїни князя Ігоря були відважними.)

2. Пояснення  вчителя.

- Ці всі помилки називають лексичними. У чому суть лексичної помилки? 

  • Слово вжите не в тому значенні.
  •   Повторення однакових чи спільнокореневих слів (тавтологія).
  •  Уживання росіянізмів.
  •   Уживання слова, не властивого описуваній епосі.

Лексична помилка на берегах позначається великою літерою Л. Уявіть себе в ролі вчителя й підкресліть олівцем лексичні помилки хвилястою лінією, позначте їх на берегах.

 

3. Виконання тренувальних вправ.

А) Робота в парах. Виберіть із дужок потрібне слово. Складіть речення зі словами адрес-адреса.

(Відкрити, відчинити) вікно.

(Відкрити, розгорнути) підручник.

(Виключити, вимкнути) світло.

(Перевернути, перегорнути) сторінку.

(Піднести, підняти) руку.

(Здавати, складати) іспит.

 (Слідуюче, наступне) питання.

(Заплющити, закрити) очі.

 Зазначити (адрес, адресу).

(Настала, наступила) осінь.

ЗДАВАТИ – передавати (обов’язки, доручену справу, річ) тому, хто має цим відати, володіти. СКЛАДАТИ – проходити перевірку знань, уміння. АДРЕСА – позначення місця проживання чи перебування кого-небудь. АДРЕС – письмове ювілейне вітання кого-небудь із нагоди відзначення видатної події в його житті.

Користуючись тлумачним словником поясніть значення слів АДРЕСА і АДРЕС.

Б)  Відредагуйте текст.

Я рахую, що нам потрібно слідити за своїм власним мовленням. Якщо людина багато читає, то її лексичний запас зростає. Давайте користуватися лексичними словниками.

Відредагований текст. Я вважаю, що нам потрібно стежити за своїм мовленням. Якщо людина багато читає, то її лексичний запас збільшується. Користуймося тлумачними словниками.

 

 

IV. Рефлексія.     

Використовуючи технологію «Незакінчені речення»,  продовжіть їх. 

  • Сьогодні на уроці я навчилася (навчився) …
  •   Лексичними називають помилки…
  • Лексичні помилки позначають …
  •  Аби запобігти лексичним помилкам, потрібно … (багато читати, стежити своїм  мовленням, користуватися словниками, бути уважними).

Максим Рильський у вірші «Мова» писав:

Як парость виноградної лози,

Плекайте мову. Пильно й ненастанно

Політь бур’ян. Чистіша від сльози

Вона хай буде. Вірно і слухняно

Нехай вона щоразу служить вам,

Хоч і живе своїм живим життям.

  •   Про який бур’ян говорив поет?
  • До чого закликає Максим Рильський?

(Не засмічувати рідну мову суржиком,  росіянізмами, словами-паразитами, дбати про її чистоту).

  • Дайте відповідь на проблемне питання.

 

Виправ  лексичні помилки:

  • Учбовий   заклад   - навчальний  заклад,
  • Обід у столовій – обід у їдальні,
  • Вірна відповідь – правильна відповідь,
  • Виключити світло – вимкнути світло,
  • Підчеркнути слово -  підкреслити слово,
  • Льоготний квиток – пільговий квиток,
  • Виконати заказ – виконати замовлення.

 

V. Домашнє завдання.

Виконати вправу  92(редагування речень)  або із запропонованими словами (багатир – богатир, вірний – правильний, тиждень – неділя) скласти речення.

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.9
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 9
Оцінки та відгуки
  1. Бельмега Богдан Богданович
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Tetjana Matvijiwyn
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Селевко Віра Олександрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Верпета Роза
    Дякую за матеріал.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Назаренко Альона Миколаївна
    Дякую! Дуже сподобався матеріал. Обов'язково використаю у роботі.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. фертак наталя
    Дякую цікавий матеріал
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  7. Савощенко Олена Іванівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  8. Виговська Ірина Борисівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  9. Сафонова Оксана Миколаївна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 6 відгуків
doc
Додано
22 вересня 2019
Переглядів
65469
Оцінка розробки
5.0 (9 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку