Поетичні картини осені. Настрій. Ліна Костенко «Вже брами літа замикає осінь»,
«Шипшина важко віддає плоди…» (напам'ять)
Ліна Костенко «Вже брами літа замикає осінь»,
«Шипшина важко віддає плоди…» (напам’ять)
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане, зв’язно висловлювати свої думки; розвивати образне мислення, творчу уяву учнів; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мовленнєва розминка
III. Перевірка домашнього завдання
Виставка-презентація учнівських малюнків.
Учні демонструють намальований ними вітер. Обґрунтовують доцільність
свого вибору.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку
— Який розділ почали вивчати?
— Якій порі року присвячені твори, які ми читали на попередньому уроці?
—Обговорення ілюстрації до уроку.
— Сьогодні ми прочитаємо вірші про осінь, які написала Ліна Костенко.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
— Що вам відомо про творчість Ліни Костенко?
— Які твори поетеси ви читали?
1. Біографічна довідка
Ліна Василівна Костенко народилася 19 березня 1930 р. на березі Дніпра
у містечку Ржищів, що на Київщині, в учительській сім’ї. З шестирічного віку Ліна мешкала в Києві. Тут ще зовсім дівчатком застала її війна. І «перший біль тих недитячих вражень» лишив глибокий слід у душі майбутньої поетеси. Ще школяркою почала відвідувати літературну студію при Спілці письменників України. Потім навчалась у Київському педагогічному університеті. У 1952–1956 рр. навчалась у літературному інституті в м. Москва, який закінчила з відзнакою. Ліна Костенко часто звертається до теми дитинства, обпаленого війною, малює у своїх поезіях образи дітей та підлітків, як із сучасного життя, так і з далекого минулого, змальовує красу та неповторність природи.
2. Опрацювання вірша Ліни Костенко «Вже брами літа замикає осінь»
1) Виразне читання вірша вчителем.
— Які картини поставали в твоїй уяві, коли ти слухав вірш?
2) Словникова робота.
Довідкове бюро
Брама — великі ворота, переважно при монументальних спорудах.
— Доберіть синоніми до слова чорногуз. (Лелека, бусол, бузько, боцюн)
Фізкультхвилинка
Кіт збирався до роботи (потягуються)
Та завадили турботи: (розводять руки в сторони)
Треба висушить хвоста, (показують "хвіст")
Накрутити вуса,
Почесати живота. (гладять живіт)
І помити писок.
Цілий день такі турботи, (лічать пальцем)
Що не встигнеш до роботи! (розводять руками, крутять головою).
3) Повторне читання вірша учнями.
4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Як поетеса описує початок осені?
— Що роблять комахи?
— Що сказано про цвіркунів і перепілочок?
— Якими словами поетеса описує відліт чорногузів?
— Прочитайте питальні речення.
— З яким почуттям їх слід читати?
5.Робота над загадкою
- Квітка пишна, квітка гожа,
На троянду трішки схожа.
На кущах вона зростає.
Хто із вас цю квітку знає? (Шипшина)
— Сьогодні ми ще прочитаємо вірш Ліни Костенко, який вона присвятила цій чудовій рослині.
Цікаво знати!
Шипшина — чагарникова багаторічна рослина, представник сімейства розоцвітих. Лікувальні властивості шипшини знайомі людям з давніх часів: на Русі її плоди дуже цінувалися, їх уважали чудодійними. Шипшина — як комора з корисними речовинами і вітамінами. Її використовують і для зміцнення організму, і для зцілення від різних захворювань.
6. Опрацювання вірша Ліни Костенко «Шипшина важко віддає плоди…»
1) Виразне читання вірша вчителем.
— До кого шипшина звертається зі своїм проханням?
Фізкультхвилинка
Забавлялись зайченята, (встають, руки піднімають вгору)
Виглядаючи маму і тата. (руки на поясі, повертаються праворуч-ліворуч)
Ось так лапку до лапки. (плескають в долоні)
Ось так шапку до шапки. (руки піднімають до голови)
Ось так — вусом потрусили.(хитають головою)
Так — так — так! (стрибають на місці).
2.Повторне читання вірша учнями.
— Чому так схвильовано, слізно шипшина звертається до людини?
— Чи погоджуєтесь ви з думкою, що природа потрібна людям не лише для
користі, а й для краси?
— У яких рядках висловлено цю думку?
— З яким почуттям їх потрібно читати?
3.Гра «Актори».
— Прочитайте вірш із захопленням; зі здивуванням.
5. Порівняння віршів Ліни Костенко
— Порівняйте вірші, написані Ліною Костенко.
— Чим вони подібні?
— З чого видно, що поетеса сприймає природу як живу істоту?
— У другому класі ви читали вірші — поетичні картини природи Ліни Костенко. Що їх об’єднує із щойно прочитаними?
VI. Підсумок уроку
«Мікрофон»
- Сьогодні на уроці я начився і дізнався...
- Мені було цікаво...
- Найбільше сподобалось...
VII. Домашнє завдання
Виразно читати вірш «Вже брами літа замикає осінь».
«Шипшина важко віддає плоди…» (напам’ять)