Урок літературне читання для 3 класу. І. Франко "Лисичка та Журавель"

Про матеріал

Матеріал даної розробки уроку допоможе вчителю познайомити учнів із творчістю українського письменника Івана Яковича Франка, опрацювати зміст казки І. Франка «Лисичка та Журавель»; формувати навички свідомого читання; розвивати зв'язне мовлення, уміння висловлювати власні думки, читати за особами; розширювати словниковий запас учнів, увагу, фантазію; виховувати позитивне ставлення до літературних творів, бажання читати; учити бути гостинними та вихованими

Перегляд файлу

Міньківський НВК «ЗНЗ І – ІІІ ступенів – ДНЗ»

Соледарської міської ради

Донецької області

 

 

Урок  літературного читання для 3 класу

І. Франко

«Лисичка і Журавель»

 

Результат пошуку зображень за запитом "ілюстрації до казки лисиця та журавель"

 

Розробка уроку

вчителя початкових класів

Міньківського НВК

Дергачової І.А.

 

                             2018 рік

Мета: познайомити учнів із творчістю українського письменника Івана Яковича Франка, опрацювати зміст казки І. Франка  «Лисичка та Журавель»; формувати навички свідомого читання; розвивати зв’язне мовлення, уміння висловлювати власні думки, читати за особами; розширювати словниковий запас учнів, увагу, фантазію; виховувати позитивне ставлення до літературних творів, бажання читати; учити бути гостинними та вихованими.

Обладнання: підручник, презентація «Життя та творчість І. Франка», аудиофільм української народної казки  «Лисичка і Журавель», картки для самостійної роботи, подарунки, смайлики настрою, картки «Правила роботи в групах», ілюстрації лисички та журавля, збірка казок І. Франко «Коли ще звірі вміли говорити», мікрофон, весела пір’їнка, музична фізкультхвилинка, кольорові  папірці для поділу на групи.

Тип уроку: Комбінований.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО УРОКУ

1.  Ранкова зустріч

(Діти стають у коло, беруться за руки).

Доброго ранку! Доброго дня!

Бажаєте ви і бажаю вам я.

Хай плещуть долоньки,

Хай тупають ніжки,

Кивають голівки,

І сяють усмішки.

Доброго ранку! Доброго дня!

Бажаєте ви і бажаю вам я!

 

(Знайомство з дітьми. Побажання гарного настрою на день.)

  • Я для вас приготувала казкових героїв. Візьміть для себе того, хто  більше подобається. Тепер ми обєднаємо  групи за вибраними героями.  Сядьте на те місце, де  є ваш   герой. (Діти називають групи: «Лисички», «Журавлики», «Їжачки», «Зайчики», «Ведмедики».)
  • Н,а вашу думку, хто з героїв зайвий? Чому?

- Подивіться мені в очі. Погляньте один на одного, посміхніться. Для того, щоб  справитися із завданнями цього уроку, будемо працювати старанно, слухати уважно.

 

 

 

  • Тож завдання нині на уроці такі:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно й плідно працювати.

Будемо гарно читати.

  • Так як ми будемо працювати в групах, то повинні повторити правила роботи в них.
  1. Кожний пропонує варіант відповіді по  черзі.
  2. Працюють всі.
  3. Критикуй не товариша і ідею.
  4. Говорити коротко і чітко. Головне – це не перебивати один одного.
  5. Культурна людина вміє не тільки говорити, а й слухати.
  6.  Ми працюємо разом, щоб було добре всім.

 

ІІ. МОВНА РОЗМИНКА

Робота над скоромовкою

  • Чи подобаються вам скоромовки? Скажіть, будь ласка, які ви знаєте правила роботи над скоромовкою? 
  •  Ми проведемо змагання між  групами «Хто швидше?»

Край узлісся на осичці -

Листя шелестіло,

Лисенятам і лисичці -

Стежинку золотило.

(Читають самостійно, на буксир за вчителем, вибіркове читання).

 

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ  ЗНАНЬ  УЧНІВ

  1.  Бесіда  з учнями.
  • Який розділ ви розпочали вивчати на минулому уроці? (Розділ «Казки українських письменників»)
  • Так, вірно. Ви почали знайомство з літературними,  або їх ще називають авторськими казками.
  • Які  казки називають літературними? (Бесіда з учнями)

Існує книг багато на землі

Вони цікаві, мудрі і повчальні,

Та кожен з нас, дорослий чи малий,

Казки читає – дуже вони гарні.

-   Казок чимало є на світі – і веселих, і сумних. А чи зможемо прожити ми без них?  Із перших днів дитинства нас супроводжують казкові герої. Казки нам читали бабусі та мами, із задоволенням ви дивитеся їх по телевізору.

- Діти, чи любите ви читати казки? Назвіть свої улюблені казки.

- А від якого слова утворилося слово казка? (від слова казати).

- А що таке казка? (це оповідання про незвичайні, часом фантастичні події).

  • Я пропоную вам  прийняти участь у «Казковій вікторині».

 

                             КАЗКОВА  ВІКТОРИНА

 

Сидить півник на печі

 Їсть смачненькі калачі.

Тут лиска прибігає

Півника мерщій хапає ( котик і півник)

 

Що за хатка на узліссі,

Там вже тісно звірям всім.

Вся ворушиться, дрижить.

Ось – ось порветься вмить. ( рукавичка)

 

Хто втік від баби з дідом,

Не сидів він на вікні,

А зустрівся із лисичкою,

Й ну співати їй пісні. ( колобок)

 

Підробив він голосок,

Став на маминім співати.

Здогадалися малята:

«Вовк – не наша мати!»

               (Вовк і семеро козенят)

 

  У лисички розкошує

  Спить у ліжку і жирує.

  Цей котюра ну й доскоцький!

                            А назвав себе…                        («Пан Коцький»)

 

  • Що об’єднує ці всі казки? (Всі ці казки написані народом)

 

 

 

 

ІV.  ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.

         МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

  • На сьогоднішньому уроці  продовжимо роботу над літературними казками українських письменників. Ми опрацюємо казку, яку написав Іван Якович Франко.

-  Перед тим, як читати казку, ми познайомимося з творчістю автора.

1. Знайомство з творчістю письменника І. Я. Франка

(27 серпня 1856 році у селі Нагуєвичах на Дрогобиччині
у сімї сільського коваля, шанованої людини, Якова Франка та Марії Кульчицької  народився синок, якого назвали Іван. Хлопчик ріс незвичайно здатною дитиною до навчання, був обдарованим, талановитим. Мав визнання не тільки на батьківщини, а й за її межами. Він писав вірші і прозу, перекладав з багатьох мов світу.  Дуже любив писати для дітей. Написав понад 50 казок, 20 із яких увійшли до збірки «Коли ще звірі вміли говорити». Для своїх казок Франко брав за основу  народні казки - російські, сербські, грецькі, індійські. Але всі вони пронизані українським  духом.)

 (Перегляд презентації)

 

  1. Опрацювання статті «Іван Франко».
  • Як називають Івана Франка? (Українським генієм)
  • Які твори для дітей він писав? (Казки та  оповідання).
  • Які збірки він створив для дітей? («Коли ще звірі говорили»).
  • Казки яких народів були основою для казок  Франка? (Українські, грецькі, російські…)
  1. Опрацювання казки Івана Франка "Лисичка і Журавель»

-   Я пропоную відгадати вам загадки і дізнатися  про кого буде наша казка. Готові?

 

Живу я глибоко в норі,
Руденька шубка на мені,
Сліди я вправно замітаю,
Як полювати – добре знаю.  (Лисичка)

 

Дивний ключ у небі лине,
Не залізний, а пташиний.
Цим ключем в осінній млі
Відлітають.   (Журавлі)

 

 

- Молодці! Це казка  «Лисичка і  Журавель».

     - Чи відома вам народна казка з такою назвою?

     - Про що в ній  розповідається?

     - Сьогодні ми порівняємо народну  й авторську казки.

- Я пропоную вам подивитись  аудіоказка  української народної  каазки «Лисичка та Журавель». Будьте уважні!  (Перегляд казки)

- Хто головні герої казки?

- Хто першим запросив до себе в гості?

- Чим наші герої пригощали один одного?

- Чому приятелі образились один на одного?

 

VІ.  МУЗИЧНА ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

    Вчитель:

Час настав для відпочинку

Проведемо фізкультхвилинку

     Всі учні разом.  

Журавель, проснувшись зранку,

Вийшов бодро на зарядку:

Крильця вверх, крильця вниз,

 І прийшов до нього лис

 Із журавликом удвох

 Присідали і вставали

 Головою покрутили

 Вітрячка вони зробили

 Потім трішки пострибали

І за парти посідали.

 

VІІ. ПРОДОВЖЕННЯ  РОБОТИ НАД МАТЕРІАЛОМ УРОКУ.

1. Опрацювання казки І.Франка «Лисичка і  Журавель».

Читаю казку.

  • Хто головні герої казки? (Бесіда)
  1. Словникова робота (Пояснюю значення незрозумілих слів)

Призволяйся — пригощайся;

облизня спіймавши — залишитися ні з чим;

подружилися — можна сказати так: потоваришували, заприятелювали;

почастую- нагодую;

не погордуй  - спробуй;

 пісним голосом – тоненьким, сумним.  (Обговорення з учнями).

 

3. Порівняння змісту української народної казки «Лисичка та Журавель» та казки, яку написав І. Франко.

- Чи схожі між собою зміст української народної казки та казки І.Франка «Лисичка та Журавель»?

- Хто першим запросив до себе в гості?

- Чим Лисичка частувала Журавля?

- А чим Журавлик частував Лисичку?

- Чи зручним був посуд з якого вони пригощались? Чому?

- Яким голоском Лисичка запрошувала до себе Журавля?

- Що відмінне в цих казках?

3  Читання казки учнями. Гра «Чарівна сніжинка». (Читає учень біля кого впала сніжинка).

  1.                     Гра «Склади   прислів’я»

З’єднайте частини між собою, щоб вийшли прислів’я.

 

• Не той друг, хто медом маже,                   а той, хто правду каже.

• Яке частування,                                          таке й дякування.

• Не роби іншому того,                                 чого сам не любиш.

• Хто згоди хоче,                                           той згоду має.

 

 

Не той друг, хто медом маже,                  

 

та не вміла подавати

 

Яке частування

 

 

 чого сам не любиш

 

Не роби іншому того,

 

той згоди  має

 

Хто згоди хоче,

 

а той, хто правду каже              

 

Уміла варити

 

таке й дякування

 

- Яке прислів’я може бути заголовком до казки? Чому?

 

                               ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

 

  1. Опрацювання казки за особами. (Чия група виразніше?)
  • Скільки для роботи нам треба вибрати осіб? Хто вони, назвіть їх?

  

7. Тест  -   гра «Чи уважно ти читав»    (Усна робота )                 

 1.  Цей твір є ...                                                                                   

а) оповіданням;               б) казкою.                                       

2.  Хто перший запросив приятеля у гості?                                      

 а) Лисичка;                        б) Журавель.                                                                                                                                         

3.  На що сподівався кожен із гостей?

а)  Що прийде у гості й гарно поговорить.

б)  Що прийде у гості й гарно поїсть.

4.  Чи підійде до казки такий заголовок: "Яке частування, таке й дякування"?

а) Так;                             б) ні.

5.  Від чого народ застерігає у цій казці?

а) Від скупості;                б) від лінощів.

6.  Яка головна думка твору?

а)  Роби комусь так, як хочеш, щоб робили тобі;

б)  комусь можеш робити як-небудь, аби тобі робили добре.

Відповіді: 1) б; 2) а; 3) б; 4) а; 5) а; 6) а.

8. Гра «Розвідники»

-  Порахуйте    скільки     разів у казці     зустрічається слово «Лисичка» (12 раз), «Журавель» (12 раз).

9. Характеристика дійових осіб.

           -  Вам пропонується  обрати ті риси характеру, які притаманні Лисичці та Журавлю і записати їх під нашими героями. Ці слова є в довідці знизу аркуша.

    (Щирість, підступність, чемність, ввічливість, улесливість, хитрість,  довірливість, доброзичливість, винахідливість, нещирість, лукавість.)

10. Гра «Віднови послідовність подій казки «Лисичка і Журавель»

 

 

VІІІ. ПІДСУМОК  УРОКУ

1. Гра « Вікритий мікрофон»

  •                   Яку казку ми прочитали?
  •                   Про що в ній розповідається? (Як частували один одного Лисичка та Журавель).
  •                   Опишіть Лисицю (Лицемірна, улеслива, хитра, злопам’ятна) .
  •                   Що ви можете сказати про Журавля?( Вихований, уміє віддячити).
  •                   Чому він так учинив з Лисицею? Чи правий він?(Як кажуть у народі: «Що посієш, те й пожнеш»).
  •                   Чого навчає нас казка? (Казка навчає бути гостинними та не хитрувати).
  •                   Яким має бути справжній друг? (Добрим, щирим, гостинним).
  •                   Яку пораду ви надали б Лисиці? (Ставитися до гостей з повагою та не хитрувати).
  •                   Тож сподіваюся, що, прочитавши казку «Лисичка та Журавель» І.Франка, ви будете радо, гостинно приймати друзів у вашій оселі.

- Наш урок добіг до кінця, але ми ще не підрахували своїх подарунків. Зробіть це, будь ласка!

2. Аналіз  роботи груп.

3. Оцінювання уроку учнями з допомогою смайликів. Чи сподобався урок, так - чи ні!

Х. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Ст. 70 - 71    – читання казки «Лисичка і Журавель» за особами, переказ.

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Война Галина Віталіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
12 січня 2019
Переглядів
2850
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку