Урок літературного читання із розділу " З чистого джерела народної творчості" розрахований на креативних вчителів, які в своїй роботі використовують активні та інтерактивні форми і методи на уроках в початкових класах. Цей урок стане цікавим для дітей.
Урок літературного читання 3 клас (Слайд 1)
Тема: За добро добром платять
Матеріал до уроку : Українська народна казка «Кривенька качечка».
Мета уроку: вдосконалювати навички читання, вміння учнів правильно інтонувати мову дійових осіб, членувати текст для складання плану;
поглиблювати уявлення про етику людських стосунків;
розвивати увагу, пам’ять;
виховувати доброту чуйність, довести до свідомості дітей , що найвища краса людини в доброті.
Обладнання: ілюстрації до казки, мультфільм «Кривенька качечка», вірші, прислів’я, картки зі словами, фізхвилинка «Райдуга» (відео), словникові слова.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І Мовленєва розминка
Виразне читання вірша.
-Доброго ранку, - мовим за звичаєм
Доброго ранку кожному зичимо!
Доброго дня Вам, люди бажаємо!
Вечером добрим стрічних вітаємо.
І посміхаються у відповідь люди –
Добрі слова ж бо для кожного любі.
- Кожній людині приємно чути добрі слова, бачити веселі, приємні посмішки. Я бачу, що у вас гарний настрій, послухайте вірш.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Як дати людям не робити зла,
Йти добрими у світ чудовий і багатий,
Якби я вміла, о, якби могла,
У кожний день би запросила свято…
Біжать літа, неначе в вирій птахи,
Добро і радість поряд із тобою,
Як стати людям на землі щасливими,
Як переповнитися людям добротою?
-Як ви думаєте, діти, чого більше на Землі - добра чи зла?
Яких людей на світі більше добрих чи злих?
Які ви знаєте казки ,де добро перемагає зло?
1. Вправи на вдосконалення навичок читання. ( слайд 2)
Перед вами складовиця – приказка сестриця:
до пла бро За до тять бром
(За добро добром платять) (слайд 3)
А) читання прислів'я;
Б) Тлумачення прислів’я.
_Як ви розумієте ці слова?
В) Побудова асоціативного куща . (слайд 4)
злагода добробут ласка
дружба Доброта мир
радість щедрість
добрі вчинки любов
ІІІ. Повідомлення теми і мети
Отож, сідайте зручніше, будь ласка, сьогодні до вас прийшла казка.
ІV. Робота над казкою
1.Самостійне мовчазне читання казки.
- Хто дійові особи казки?
2. Перевірка первинного сприймання казки.
- Чи сподобалась вам казочка?
- Якими подіями вона закінчується?
3. Словникова робота. (слайд 5)
Починочок – пряжа, намотана на веретено.
Іва-діва - пестливе звертання до дівчини.
Кужілочка – частина прядки у вигляді кілка.
Веретенце – ручне знаряддя для прядіння у вигляді тонкої палички із загостреними кінцями.
Полинули – полетіли.
Жалувати – жаліти.
4. Перегляд мультфільму «Кривенька качечка». (слайд 6)
- Чому у тексті казки та тексті мультфільму є розбіжності?
(Бо це українська народна казка. І написав її народ.)
5. Вибіркове читання. (слайд 7)
- Відшукати в тексті слова, які підходять до ілюстрацій.
Фізкультхвилинка.
Відео фізкультхвилинки «Райдуга»
1.Дід і баба спалюють гніздечко.(3)
2.Таємнича помічниця.(2)
3.Незвичайна знахідка в лісі.(1)
4.Дівчина не схотіла залишитися.(4)
7. Стислий переказ казки за планом та ілюстраціями.
8. Вікторина «З якої казки пісенька»?
Відгадайте, з яких казок ці пісеньки?
А) Я по коробу метений, В) Мій котику, мій братику,
на яйцях спечений, несе мене лиска
я від баби втік, за круті гори
я від діда втік, за бистрії води.
так і від тебе втечу. («Колобок») ( «Котик і Півник»)
Б) Гуси, гуси, гусенята,
візьміть мене на крилята
та понесіть мене до батенька… («Івасик-Телесик»)
- Які з цих казок про тварин?
Знайдіть пісеньки в казці «Кривенька качечка».
V. Узагальнення прочитаного
- Чому дівчина більше не захотіла залишатися у діда та баби?
-Що у цій казці народ схвалює, а що засуджує?
Робота над прислів’ями.
Прочитайте прислів’я після казки.
Хто добра людям бажає, той і собі має.
Робиш добро – не кайся, робиш зло – начувайся.
Чи виражає воно головну думку казки?
Вправа «За що мене можна хвалити , за що мене можна сварити»
VІ. Підсумок уроку
«Сенкан» до слова «добро» (слайд 10)
Тож нехай виші серця гріє завжди сонечко, і нехай ніколи до нього не підступить крижина, яка зможе остудити його, перетворити на холодне і черстве. І пам’ятайте, що тільки добре і лагідне серце вміє любити, співчувати та допомагати , тільки добре серце вміє бачити красу і творити її.