Мета уроку: сприяти усвідомленому сприйняттю учнями основної теми твору - пристрасному бажанні малого Тараса здобути знання, навчитися малювати; розвивати логічне мислення; виховувати гордість за духовну спадщину українського народу.
3 клас
Урок читання
Тема: О.Іваненко «Тарас у наймах».
Мета: продовжити знайомити дітей з відомостями про дитинство великого українського поета Т.Г.Шевченка, сприяти усвідомленому сприйняттю учнями основної теми твору – пристрасному бажанні малого Тараса здобути знання, навчитися малювати; допомогти побачити за вчинками наполегливий характер хлопчика, його уміння долати труднощі; удосконалювати навички зв’язного детального переказування змісту твору, розвивати логічне мислення; збагачувати словниковий запас учнів з теми; виховувати гордість за духовну спадщину українського народу, інтерес до знань, бажання здобувати їх з літератури (О.Іваненко «Тарасові шляхи»)
Обладнання: портрети Т.Шевченка, О.Іваненко, книжки про дитячі та юнацькі роки Т.Шевченка (О.Іваненко «Тарасові шляхи», С.Васильченко «У бурянах», Д.Красицький «Тарасові світанки»), ілюстрації, дитячі малюнки.
Перебіг уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
● забезпечення емоційної готовності
Девіз нашого уроку: Не просто слухати, а чути, не просто дивитися, а бачити, не просто відповідати, а міркувати, дружно працювати.
ІІ. Цілевизначення та планування
Важко відшукати більшу відповідність значення імені Тарас і характеру людини, яка носила імя Тарас Шевченко. Імя Тарас прийшло до нас із грецької мови, в якій «тарактіос» означає непокірний, бунтівник. ●
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок
● перевірка засвоєння змісту оповідання А.Лотоцького « Малий Тарас чумакує»
▪ Визначити істині чи хибні ці твердження . Чому?
а) Дуже раділи в Шевченковій хаті чудовому літу 1924 року /- /
б)Дід з батьком вирішили, що поїздка для Тараса буде найбільшою радістю /+/
в)Тарас жадібно приглядався до світу, відкривав його, бо був допитливим /
г) В уяві малий Тарас бачив, як степом колись їхали чумаки /-/
д)Уявлялося хлопчикові в степу минуле таким, яким розповідав про те дід
усь.
●Вибіркове читання та переказ оповідання
- Прочитайте частину тексту, у якій розповідається про те, як жилося дітям з мачухою.
- Розкажіть, як хлопчик сприйняв новину, що батько візьме його в дорогу.
- Прочитайте опис степу.
-Розкажіть, що уявляв Тарас, почувши від батька , що вони проїжджають козацькою вольницею.
Вчитель Опрацьоване нами оповідання допомогло дізнатися, який характер
мав малий Тарас.
● складання асоціативного куща
талановитий
допитливий
мрійник
кмітливий
Малий Тарас
спостережливий
розумний
непосидючий
ІV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
Вчитель Багато письменників зверталися до життя та творчості митця і зараз розповідають про його долю. Знаємо, що нелегко жилося хлопчикові з мачухою. Пізн
іше про це Тарас напише: « Хто бачив хоч здалеку мачуху і зведенят, той бачив пекло в
його найогиднішому торжестві… Не пароходило й години без сліз і бійки між нами, діть
ми, і не проходило й години без сварки і бійки між батьком і мачухою. Рідна хата зроби
лася пеклом…» моторному і жвавому Тарасові діставалося найбільше. Та ще поки жив
батько, то якось терпів хлопчик муку, але коли йому виповнилося 11 років, раптово, простудившись у дорозі, помер батько. Тарас залишився круглим сиротою – беззахис
ним і недоглянутим. Дуже рано у нього виявилися здібності до малювання. Крейдою
чи вуглинкою змальовував усе, що бачив. Голодний, напівроздягнений сирота тікає
від злої мачухи. Прагнучи здобути освіту, стає наймитом дяка у школі. Пізніше шукає
в сусідніх селах учителя малювання. Тринадцятирічним пасе ягнята. Коли ж врешті
знайшов учителя, з’ясувалося, що він кріпацька душа і повинен служити панові. Тарас
став козачком пана Енгельгардта.
Один із кращих творів про життя Тараса створила Оксана Іваненко.
Це великий твір про Тарасову долю, письменниця назвала його «Тарасові шляхи».
/показ книги/ Уривок із цього твору ми вивчатимемо на уроці. Називається він «Тарас у наймах».
Так, із нього постане перед нами поневіряння хлопчика у наймах, його пристрасне бажання знайти учителя. А чи збулася мрія талановитого хлопчика дізнаємося, коли прочитаємо текст.
4.1. Словникова робота
Наймит - робітник, що працює за наймом у приватного власника, батрак.
На дуду грець – той, хто грає на дудку.
Аркушик – шматок якого-небудь паперу.
Дяк – служитель церкви, що допомагає священику.
Ляпас – удар по щоці або шиї долонею.
Козачок – хлопчик 12-15 років, який виконував дрібні доручення пана.
Це б то – тобто, отже, таким чином.
4.2. Виразне читання тексту учителем
Завдання - Що відповів Тарасові третій дяк на прохання хлопчика навчити
його малювати?
4.3. Перевірка первинного сприйняття тексту.
- Куди пішов Тарас після смерті батька?
- У скількох дяків побував хлопчик? Чи вчили вони його?
- Куди пішоа Тарас просити дозволу учитися?
4.4.Повторне самостійне читання учнями.
- Прочитайте оповідання мовчки, вдумливо, позначте олівцем незрозумілі слова.
4.5.Осмислення прочитаного.
- Як просився Тарас в науку до учителя-дяка? Чого йому хотілося понад усе? Прочитайте.
-Чому ж утік він від свого учителя? Куди подався? Розкажіть.
-Як жилося в нового учителя? Чи навчив він його малювати?
-Чому третій дяк сказав, що з нього нічого не вийде? Чи зневірився Тарас у пошуках учителя?
- З якою умовою погодився взяти Тараса в учні четвертий учитель? Чому?
4.6. Гра «Дочитай речення до кінця»
«Дуже Тарас…», «Та більше він…», «Завжди…», «Повернувся…», Весь час…», «Дуже хороший…», «Та коли прийшов…».
4.7. Побудова логічного ланцюжка розвитку подій
- Тарас просився до першого учителя-дяка, тому що…
- Дяк дуже зрадів, тому що…
-Утік Тарас від свого першого учителя, тому що…
-Пішов він до другого дяка, тому що…
- Не погодився взяти Тараса в учні третій дяк, теж маляр, тому що…
- Пішов хлопчик до панського правителя, тому що..
Висновок. Так цей логічний ланцюжок розвитку подій показав нам, що Тарас дуже хотів знайти учителя, щоб навчитися малювати.
4.8.Визначення рис характеру.
- Якщо хлопчик так хотів навчитися малювати, так настирно шукав
учителя, то виявив при цьому… (наполегливість, віру у свої сили)
- Відшукайте в тексті, чим займався хлопчик після марних спроб знайти
собі учителя. Прочитайте.
Отже, він гарно малював і співав. (Був талановитий)
4.9.Переказ тексту за цитатним планом.
1. «Дозвольте жити в школі й вчитися».
2. «Втік від нього Тарас».
3. «Новий учитель наказав Тарасу носити воду».
4. «Нічого з тебе не вийде».
5. «Малює і співає сумні пісні».
6. «Залишив хлопця упана козачком».
V. Підсумок уроку.
- Про що твір Оксани Іваненко «Тарас у наймах»?
- Чого навчає нас ця розповідь?
- Чи виявляєте ви наполегливість у навчанні?
Ш-швидкий;
Е-енергійний;
В-великий, вільний, видатний, винахідливий;
Ч-чемний, чесний, чуйний;
Е-ерудований;
Н-наполегливий, невмирущий;
К-кобзар;
О-обдарований,особливий, окрилений.
Поміркуйте, для чого ви ходите до школи:
а)бо батьки посилають;
б)бо там багато друзів;
в)бо батьки хвалять за гарні оцінки;
г)бо хочеш багато знати, стати освіченою людиною;
д)щоб зустрітися з улюбленим учителем.
Домашнє завдання. Виразно читати і близько до тексту переказувати оповідання. Намалювати ілюстрації до твору (за бажанням)