Урок літературного читання (3 клас). За підручником О. Савченко. Тема:Пташка, яка в’яже рукавичку. Анатолій Качан « Розливається Дунай…» Виразне читання

Про матеріал
На уроці діти знайомляться із жанром літературної чарівної казки,визначають дійових осіб, головну думку твор, досліджують текст.
Перегляд файлу

Урок українського читання у третьому класі 

Розділ « Літературні казки»

 

 Урок :  «Раз добром налите серце ввік не охолоне»

 

Тема: Т. Коломієць «Кажу, кажу казку...»

                А. Дімаров « Для чого людині серце?»

Мета :

  • ознайомити учнів із жанром літературної чарівної казки;
  •  навчити самостійно визначати дійових осіб;
  •  формувати вміння визначати головну думку твору;
  •  розвивати зв’язне мовлення;
  •  уміння працювати з текстом;
  •  виховувати доброту, чуйність.

 

Обладнання: підручник Савченко О. Я. Читанка.3 кл.-Освіта, 2003

Зміст уроку:

I.  Організаційний момент

  1. Учитель

Любі діти, у наш клас

Завітали люди щирі

Привітайте в добрий час

Гостей усмішкою й миром.

  1. Учні

Ми  вам раді, люди добрі

І вітаєм щиро Вас

І запрошуєм ласкаво

На урок  у 3-ій клас.

   3.    Подивись у чарівне віконце і спробуй назвати девіз уроку

добре того

в         т

ч         о

и         г

т         о

и         в

х        с

о         е

ч

е

    знати

 

                    «Добре того вчити, хто хоче все знати»

 

II.  Перевірка домашнього завдання

  1. Учитель:

Пригадаємо, що читали на минулому уроці.

  • Читання анаграм

в'яприслі

казкипри

це усна

мовкискоро

кигадза

народна творчість

 

  1. Робота з карткою №1
  •   З’єднай стрілочкою і поясни прислів’я:
  • Знання дерево, а діло - …   розмерзає
  • Від теплого слова і лід - …   роботи
  • Без охоти немає - …    плоди
  • Читання – ось краще - …   на світі жить
  • Книга вчить, як - …    навчання
  • Книга – ключ до - …    пригодиться
  • Треба вчиться – завжди - …   знань
  •   «Мозкова атака»
  • Як побудовані прислів’я?

(це короткі влучні, образні вислови, що містять римоване слово)

  • Де римуються слова? (у загадках)
  • Що таке загадка? Які бувають загадки? (вірші, оповідання, запитання)
  • Чому говорять: «Прислів’я вчить , як на світі жить»?
  • Чим прислів’я відрізняється від приказки? ( прислів’я передають досвід народу, поради, застереження)
  • Як  називаються жартівливі вирази, складені із важких для швидкої вимови слів ?(скоромовки)
  • Розкажіть напам’ять загадку, прислів’я, скоромовку.

 

III.  Повідомлення теми та мети уроку

  1. Контроль швидкості читання

- За 30 секунд учні повинні прочитати надрукований на картках уривок тексту.

Робота з карткою №2

У густому – прегустому лісі, де майже ніколи не появлялися люди, жило поміж корінням дерев плем'я дерев'яних чоловічків. Весь свій вік – а жили вони довго – чоловічки оті нічого не робили, бо їм не треба було ні їсти, ні пити, ані зодягатись.

  •       Як ви думаєте у якому творі може бут такий початок? (у казці)

Сьогодні я запрошую у подорож до чарівної країни к  а   з   о   к.

  •       Що таке казка?

Учень:

Казок країна чарівна,

У гості нас чека вона,

Отож, часу не гайте,

У подорож рушайте.

Учитель:

Казкова скарбниця нашого народу невичерпна мов криниця. Скільки казок породила українська земля! Та яких! Їх так багато, як зірок на небі. І кожна казка по своєму гарна!

 

IV.  Актуалізація знань. Повторення.

  1. З якої казки уривок?
    • «Давай же – каже, - мені 12 бочок смоли і 12 возів конопель. Обмотався коноплями, обсмолився смолою добре, взяв булаву таку, що може в ній пудів 10, та й пішов до змія…»  («Кирило Кожум’яка»)
    • Кому належить цей предмет?

Гусяча пір'їна    («Кривенька качечка»)

Булава

  • У якій казці говориться про злу бабу чи злу мачуху? («Кобиляча голова»)
  • Хто написав ці казки? (народ)
  • Які це казки? (народні)

 

V.  Підготовка до читання казки

  1. Учитель:

Сьогодні ми познайомимось з новим жанром літературної творчості – авторською казкою А.Дімарова «Для чого людині серце»

Казки, як правило, розповідаються, а не читаються. Такі казки є народними. Одні розповідали, а інші, такі як І. Франко, О. Пушкін, Ш. Перро записували ці казки, щось доповнювали, змінювали. Так ми отримали авторські літературні казки.

  1. Робота за таблицею

 

Народна

 

Авторська

1

Автор - народ

1

Творець конкретна особа

2

Існує в усній формі

2

Існує в письмовій формі

3

Текст має варіанти

3

Варіантів не має

4

Передається від оповідача оповідачеві

4

Створюється письменником

 

  1. Розвиток швидкості читання. Розчитування.

сьогоднімибудемочитатичарівніказки

 

  •       Чому чарівні? (відбуваються перетворення, герої мають надзвичайну силу)

 

VI. Опрацювання казки А. Дімарова «Для чого людині серце?»

  1. Робота над заголовком.

- Прочитати назву.

- На що схожий заголовок? (на запитання)

- Спробуй пояснити: для чого людині серце?

- Доведи, що це літературна казка. (є автор)

2. Робота за малюнком у підручнику.

 - Кого бачите на малюнку? (дівчинку)

- Хто біля неї?

- Зверніть увагу на обличчя чоловічків (здивовані, розсіяні).

- Ви хочете дізнатись, чому плаче дівчинка?

3. Словникова робота.

- Читання колонок слів.

 

 Картка №3

 

найлютіший

назбиралося

крижане

ненавидіти

вагаючись

жевріючі

переборола

одноплемінників

дошкулити

 

  • Пояснити значення слова «дошкулити» (завдати шкоди).
  1. Читання казки вголос, по частинах.

1 частина («буксиром») – «Плем'я дерев'яних чоловічків»

Від слів «У густому….» до слів «…злість або співчуття»

  • Де відбуваються події?
  • Дай заголовок частині.
  • Чому чоловічки любити, не гнівалися, не раділи, не співчували?

2 частина (окремі учні) – «Незвичайна гостя»

Від слів «Тож зрозуміло…» до слів «…приставав тим часом до неї чоловічок».

Робота з карткою №4. Тестова перевірка.

  1. Куди прийшла дівчинка?

а) до лісу;   б) до річки;   в) у поле

2. З ким зустрілась дівчинка у лісі?

а) з космонавтами; 

б) з дерев’яними чоловічками; 

в) з олов’яними солдатиками

3. Що вперше в житті бачили чоловічки?

а) людину;   б) небо;  в) сльози

Перевірка:  1. А;  2. Б;  3. В.

Гра  «Мікрофон» 

  • Що здивувало чоловічків у дівчинці?
  • Чому дерев'яні чоловічки не знали ніяких почуттів?
  • Які запитання ставили чоловічки дівчинці?
  • Як дівчинка пояснила, що таке серце? (це те, без чого не може жити людина)

3 частина (читає вчитель, учні слідкують) -  «Лікар, що міняє серце».

Від слів «Я не можу віддати…» до слів «…незвичайне прохання дерев'яного чоловічка».

  • Поясни значення слова «ринутися».

4 частина («ланцюжком») – «Нелегкий вибір»

Від слів «Серце…?» до слів «…колись належало добрій людині».

  • Яким було зле серце? (жовте і зморщене)
  • А серце байдужої людини? (блискуче, як пластмасова кулька, свіже)
  • Яким було серце людини, яка дбала тільки про себе? (похмуре, сіре, важке, наче висічене з твердої каменюки)
  • А доброї людини? (велике і світле).

 

  • А нам прийшла «малюнкова телеграма». (розпізнай на малюнку серце і прочитай опис серця, яке б ви хотіли мати)

                    

 

 

5 частина («небо, земля») – «Життя чоловічка з серцем».

Від слів «Дивно й незвично…» до слів «…коли б не стався один випадок».

  • Як змінилося життя дерев'яного чоловічка, коли лікар вклав йому серце доброї людини?

6 частина (дочитай самостійно у темпі скоромовки) – «Полум'яне серце зігріває хлопчика».

Від слів «Це було взимку…» до кінця.

  •   Вправа « Ланцюжок запитань»
  •  Кого знайшли чоловічки у лісі?
  •  Що могло статися із хлопчиком?
  •  Що сталося із серцем чоловічка від розпачу? (загорілось яскравим вогнем від жалю)
  •  Чи вдалося врятувати хлопчика?
  •  Що залишилося від дерев'яного чоловічка з добрим серцем?
  •  Чому його очі були сумні?
  • Як ви розумієте героя казки?

   «Але й цього вам не дано зрозуміти»

  •  Знайдіть у тексті опис лісу? (сонний, закутаний морозом)
  •  Поясни значення виразів: «Крижане сонце», «Крижане серце».

-  Чи  зрозумів хлопчик, кому він завдячує власним життям?

VII. Визначення основної думки казки

  •       Прочитай прислів'я,роз'єднавши слова. Яке з них виражає головну думку казки?
    • Що робиться в серці, знає тільки серце.
    • Раз добром налите серце, ввік не прохолоне.
    • Голова має слухати серце, а серце – голову.

Мовно – логічне завдання. Робота з карткою №5.

На картці – план казки. Прочитайте і подумайте, чи все тут правильно?

Попрацюй в парах. Біля кожного пункту плану поставте його правильний порядковий номер.

  1. План

 

 

 

 

 

VIII. Рефлексійно – оцінювальний етап. Підсумок уроку.

  • Чого вчить ця казка?
  • Яким був би кінець казки, якби дерев'яний чоловічок вибрав собі якесь інше серце?
  • Поміркуй, для чого людині серце?

Робота з малюнками. (вирази облич)

 

 

 

 

  • Якій людині може належати таке обличчя?
  • Давайте визначимо, яке серце у таких людей?  (на картках слова: гаряче, кам'яне, крижане, золоте черстве, холодне).

Ці картки прикріплюються під виразом обличчя.

Учитель: Кожен урок – це частина великого шляху до знань. Щоразу ви берете щось для розумового розвитку; для душі. Сьогодні мені хотілося б, щоб ви взяли для себе найкрасивіше слово: слово, яке буде жити у ваших голівках, у вашому серці. (допомога, співчуття, чесність, чуйність, доброзичливість).

  • Який вид казок розглядали?

 

IX.  Кінець уроку. Домашнє завдання.

  •   Прийом : три рівні домашнього завдання

1.Рівень : Обов'язковий  мінімум

Прочитати оповідання

2.Рівень:Тренувальний

 Скласти план, навчитись читати діалог дівчинки і чоловічка. Підготувати переказ тієї частини, яка найбільше схвилювала вас.

3.Рівень:Творче завдання

 Скласти розповідь – міркування на тему «Для чого людині серце».

Молодці діти! Я була впевнена у ваших здібностях і не помилилася. Кожна прочитана книга – це друг, що веде у дивовижний світ. А читаючи їх, ми стаємо добрішими і мудрішими.

 

 

docx
Додано
31 березня 2021
Переглядів
1193
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку