Урок літературного читання в 3 класі "Ой, весна, весна, днем красна"

Про матеріал
Матеріал уроку спрямований на створення в уяві учнів поетичного образу ранньої весни.
Перегляд файлу

Тема: Ой весна, весна, днем красна! «Березень». В.Бичко «Підсніжник»

Мета: створити в уяві учнів поетичний образ ранньої весни; удосконалювати вміння читати правильно, свідомо і виразно;

розвивати мовлення учнів, уміння розповідати на основі власних спостережень;

виховувати любов до рідної природи, естетичні почуття учнів.

Обладнання: ілюстрації, слайд-шоу «Рання весна», портрет

В. Бичка, картки, малюнки дітей.

Хід уроку

І. Організація класу

Психологічний тренінг

Колективне декламування вірша:

              Йде Весна-красна

              В зеленій хустинці,

              Несе Весна-красна

              У скриньці гостинці:

              Ягнятам – травицю, (всі)

              Гусенятам – водицю, (всі)

              Каченятам – ряску, (всі)

              А малятам – ласку. (всі)

            - Доброго ранку! –

              травам росистим, (всі)

                  - Доброго ранку! –

 квітам барвистим, (всі)

                  - Доброго ранку! –

 Сонечку ясному, (всі)

 Людям усім і всьому прекрасному! (всі)

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

- Діти, ось і прийшла до нас довгоочікувана весна. Привітне тепле сонечко випливає на голубе небо і  щодня піднімається все вище і вище. День стає довший, а ніч коротка. Розтанув лід на ставках..Дзвінкі струмочки щедро напувають землю талою водою.

 

Розділ, який ми починаємо вивчати сьогодні, присвячений саме їй – чудовій, веселій, ясній, чарівній весні.

Вправа «Очікування»

  • Чого ви очікуєте від уроку?
  • Яких вражень ви сподіваєтесь отримати від уроку?
  • Що ви хочете нового дізнатися?

    Зараз ваші очікування запишіть на весняних бруньках, що лежать у вас на партах.

    А в кінці уроку ми перевіримо чи справдились ваші очікування.

Прочитайте  назву розділу. (Ой, весна, весна, днем красна!)

Як ви розумієте значення слова красна? (красива)

-Давайте подивимося на красу ранньої весни. ( Слайд- шоу)

-Сьогодні ми прочитаємо твори, в яких розповідається про подарунки, які приготувала для нас весна.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

 1.Відгадування загадки:

Є у весни три брати,

Їх напевно знаєш ти.

Брат найстарший сік з беріз

В подарунок їй приніс.

Середульший неба синь,

Перших квітів голубінь,

А найменший – буйні трави.

Як же звуть братів цих? (березень, квітень, травень)

(Вивішую на дошці ілюстрації із зображенням весняних місяців)

2. Робота над текстом «Березень»

А) словникова робота (запис на дошці)

Роззирнувся – роздивився навколо

Ярі шати – яскраво-зелене вбрання

Козубенька – лукошко, корзинка

Жменя – горсть

б) Слухання тексту

в) бесіда за змістом:

- Про що розповідається у тексті?

- Як ви гадаєте, це оповідання чи казка?

- Що цікавого помітили у тексті? (казка написана у віршованій формі)

г) Самостійне читання казки учнями із завданням поділити її на частини.

д) Читання казки учнями вголос за частинами. Робота над виразністю.

е) бесіда за змістом і вибіркове читання:

- кого першим зустрів Березень? Як він це зробив? Прочитайте.

- чому Березень отримав таку назву? Як це пояснюється у казці?

- що робив Березень у гаю?

- знайдіть на дошці серед зображень квітів проліски та підсніжники.

- до чого Березень закликав людей?

- яких птахів закликав зустрічати Березень? ( перегляд зображень птахів на слайдах)

IV. Розвиток мовлення

  1. Робота в парах

Знайти в тексті рими до поданих на картках слів:

Кивають-

Глянув –

Поспішає –

На горбочку -

2.Розгляньте малюнок на с.113. Поміркуйте, як за його допомогою можна продовжити казку.

Фізкультхвилинка

Сонечко прокинулось.(Діти повільно піднімаються, потягуються)

В різні боки повернулося. (Руки в боки, повороти)

Потім весело всміхнулось. (Посміхнутися один одному)

Кругом себе повернулось. (Покрутитися)

Стали квіти оживати. (Піднімаються, ворушать пальчиками)

Пташки пісеньки співати. (Потирають руку об руку, ніби щебечуть

Діти стали танцювати,

Миле сонечко вітати. (Діти виконують різні танцювальні вправи)

V. Робота над віршем В. Бичка «Підсніжник»

1.- Пригадайте, які квіти розсипав по гаях і долинах Березень.

Одній з цих квіток присвятив свій вірш український поет Валентин Васильович Бичко ( на екрані портрет поета).

А якій саме ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадку:

Він проліска родич близький,

Тендітний і ніжний такий.

Та кольору неба не має,

А в білій сорочці гуляє. (підсніжник)

2. Слухання вірша.

- Який настрій викликає цей вірш?

3.Словникова робота

Бересток – листяне дерево (фото на слайді)

4. Робота над виразним читанням вірша:

-фронтально «ланцюжком»

-індивідуально

5. Бесіда за змістом.

- Що розповідається у вірші про підсніжник?

- Які прикмети весни згадуються у вірші?

- З чим порівнюються проліски?

- На яких гостей чекає підсніжник?

6.Я сьогодні отримала  тривожне повідомлення від весняних квітів:     

Допоможіть! Зупиніть людей! Нас стає все менше і менше. Нас зривають для забави і ми гинемо.                

Так, це плачуть  квітки, які зривають люди для забави, а потім викидають їх на смітник. Цих квіток залишилося дуже мало і якщо їх постійно зривати, то вони зникнуть з нашої планети взагалі. Деякі види квіток держава  взяла під охорону і включила їх до Червоної книги. В Червону книгу вчені занесли світ неповторний та чудесний, що поступово вимирає, давно рятунку в нас благає.

Так давайте і ми не будемо ображати цих чудових квіток, а будемо милуватися їх красою у природі і оберігати їх.

Закріплення вивченого матеріалу

Конкурс – аукціон «Комплімент весні».

- Ми вже багато прекрасних слів сказали про весну, а тепер проведемо конкурс-аукціон «Комплімент весні».

Пропоную подумати і по черзі сказати свій комплімент весні.

(гарна, чарівна, весела, чудова, прекрасна, тепла,  квітуча, духмяна, барвиста)

 

VI. Підсумок уроку

- Який етап уроку вам був найцікавіший?

- Що найбільше запам’яталось ?

Створення ситуації успіху.

Діти, чи справдилися ваші очікування?

Якщо так, то підійдіть до нашого дерева і повісьте свою бруньку. Наше весняне дерево теж зацвіло цвітом ваших знань.

 

 

 

docx
Додано
7 червня 2021
Переглядів
1255
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку