Мета уроку :вдосконалити навички свідомого читання,вчити аналізувати вчинки дійових осіб, бачити й роуміти прекрасне у природі , житті, розвивати вміння ділитися враженням про прочитане.Урок допоможе розвинути кругозір у дітей, виховати почуття любові до рідної природи, прагнення її оберігати.
Вчителі знайдуть цікаву фізкультхвилинку, ігри,вправи.
Підготувала вчителька початкових класів Придніпрянської зош
ШИШАЦЬКА ТЕТЯНА ГРИГОРІВНА
Урок літературного читання в 3 класі
ТЕМА:Мандрівка в країну казок.
МЕТА: вдосконалювати навички свідомого виразного читання, вчити аналізувати вчинки дійових осіб, розвивати зв язне мовлення, творчу уяву,
Виховувати любов до природи, милосердя.
Хід уроку
I ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Вчитель: Подивіться один до одного, усміхніться. Урок розпочався.
Учні: До праці мерщій!
Усі перешкоди здолати зумій
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб кожна хвилинка не втратилась марно.
II МОВЛЕНЕВА РОЗМИНКА
1.Вправи для розвитку дихання
а)Задми свічку
б)Насос
в)Подми на кульбабку
г) Понюхай квіточку
2.Робота над скоромовкою
Вправа для язичка.
Вчитель:
Поправляємо язички,щоб не плутались значки,
Ось про мишку діалог, щоб цікавим був урок
Перший ряд вже починає- скоромовку промовляє
Діти:
Мама вчить мене читати , вчить мене читати тато,
Вчить дідусь і вчить бабуся, скоро-скоро я навчуся
Вчитель:
Другий ряд теж не дрімає і швиденько промовляє
Діти:
Начитався кобзариа та й малюю косарика
Коси сіно, косарику , на своєму гектарику.
Вчитель:
А тепер у класі тиша, щоб почуть розмову мишок.
Діти: Мишка Мишку запитала:» Що сьогодні за проблема?»
-Відказала Мишка Мишці: «Букву К шукала в книжці».
Буду добре все вивчати, щоб самій казки читати.
3) Прочитати слова з максимальною швидкістю в порядку зростання номерів
5) ній 3) та 2) вигадка 4)в 8) зрозумій 1) Казка 6) щось 7)повчальне
Повторіть з пам яті вислів. Поясніть , як ви його зрозуміли.
III МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ.
1. Вправа»Вузлик»
-Прочитайте назви квітів, які тут зашифровані. А щоб прочитати, ці слова
Необхідно в кожному ряду горизонтальному закреслити однакові літери.
ВДМХРАНВДХРКДН (МАК)
ТРУВЮВУЛЬПРАН(ТЮЛЬПАН)
ДАПІАВДОСНАІСІ(Півонії)
-Як назвемо їх одним словом? (Квіти)
Квіти –це вічні і прекрасні супутники нашого життя. Скільки легенд, віршів,
оповідань, казок складено про них.
А знаєте ви, що квіти насправді чарівні. Вони розмовляють між собою,з
пташками, з сонечком.
(Вчитель прикріплює квітку на дошку, а діти відповідають на питання, виконуючи вправу.)
2) Вправа «Мозкова атака»
-Якого кольору пелюстки?
-Якого кольору серединка?
-Де росте?
-Відгадайте, яка назва цієї квіточки.
ЗАГАДКА
Наче сонце серединка,
Пелюстків біла хустинка
Знає бджілка і мурашка
Що цю квітку звуть …….( ромашка)
Сьогодні дізнаємось, про що розповіла ромашка датському письменнику
Гансу Крістіану Андерсону. Він запам я тав, що нам з вами розповісти.
IYСПРИЙМАННЯ Й ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1) Підготовка до читання казки «Ромашка»
-Читання слів «гіркою»
-Тепер «гірку» будемо читати, щоб знання вімінні мати.
СОНЦЕ
КВІ ТКА
РОМА ШКА
РОЗМО ЛЯЮТЬ
-Вітерець дмухнув і всі слова розлетілися.
-Які слова ви запам ятали?
-Назвіть їх.
2) Читання з передбаченням.
-Діти , поміркуйте,а як би ви були письменниками про що була б ваша казка з
такою назвою?
-От зараз і побачимо, чи співпадають ваші міркування з казкою.
3) Опрацювання казки Г. К.Андерсена»Ромашка»
Читання першої частини казки.
а)Словникова робота.
Рівчак не дуже глибокий ,широкий рів
Непоказна-яка нічим не виділяється серед інших, не приваблива.
б) Читання «буксиром» за вчителем.
(Учні читають мовчки, а вчитель вголос. Темп учителя швидший від
Середнього. Учні мають встигати за вчителем.)
В) Перевірка сприймання.
-Чи знайома вам ця казка?
-Хто головна дійова особа?
-Де виросла ромашка?
-З ким вона подружилася?
-Кому вона заздрила?
Г) Вибіркове читання.
-Знайдіть опис цієї квітки.
-Прочитайте опис квітів, які росли в саду.
Y ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
«Пальчикові вправи.Вправи для очей.»
1.»Квіточка» Руки підняті вгору,притулити долоні одну до одної внутріш-
німи поверхнями зап ястів. Пальці витягнути, розвести й злегка зігнутію
2»Пташка» -обидві долоні обернуті внутрішнім боком до себе й заведені
одну за одну.Великі пальці переплетені-то голівка, а решта пальців-крильця.
Помахати ними.
Я ловлю комах, жуків
Їм маленьких черв ячків
Я стрибаю та літаю
І пісні дзвінкі співаю
Для очей вправи»СТОП»,»МАЯТНИК»,»РУХ ПО КВАДРАТУ»,»КАТАННЯ З ГІРКИ»
4)Опрацювання другої частини казки.
А)Гра»Передбачення»
-Як на вашу думку, будуть розвиватися події з жайворонком?
-Чи продовжиться дружба ромашки з жайворонком?
Б)Словникова робота.
Дерен-верхній шар грунту вкритий травою.
Запорошений- вкритий пилом.
В)Читання «Ланцюжком»
Аналіз прочитаного.
-Що почула ромашка прокинувшись другого ранку?
-Яка біда трапилася з жайворонком?
-Чому ромашка забула все чому раділа раніше?
-Як вона потрапила в клітку?
-Чому загинула пташка?
-Чи трапляється подібне в житті?
-Чому тоді твір називається казкою?
Г)Робота в парах «Казкарі»
-Визначте настрій казки.
-Поміркуйте,чому автор так сумно її закінчив?
-Складіть власну кінцівку казки, використовуючи чарівні перетворення.
6)Робота над третьою частиною казки.
А)Гра»Рибки»- мовчазне читання.
-Які почуття викликали в тебе описані події?
-З якою думкою звертається автор казки до читачів?
Б)Гра»Фантазія»
Пофантазуємо,закривши очі, про те, який би міг бути кінець казки.
В)Складання текстограми.
-Прослідкуємо за настроєм героїв, склавши текстограму
.
6)Робота за малюнкоим.
Розглянте малюнок.
-Які рядки казки проілюстрував художник?
-Які фарби він використував?Чому?
7)Вправи на розвиток техніки читання.
-В реченні всі слова злиті ,а деякі не на своєму місці.Треба прочитати як
Найшвидше.
(речення записані на дошці)
Буловіточцішкодажайворонка.
Упташечкаклітці.
YI ПІДСУМОК УРОКУ.
-Яку казку ви прочитали?
-Який ви зробили висновок з прочитаного?
-А тепер до кожної букви в назві квітки доберіть найкращі, слова, які
Можуть охарактеризувати її чарівність.
Р-розкішні
О-особливі
М-манливі
А-акуратні
Ш-шанобливі
К-красиві
А-ароматні
Гра»Мікрофон»
-Що потрібно зробити, щоб квіти,пташки,дерева прикрашали нашу землю?
Вчитель: Пам ятаймо ,що ми-невід ємна частинка живої природи.То ж
Будемо берегти її, піклуватись про неї.
Природа –рідна наша втіха,
Тож хай вона не знає лихєа
Ми всі господарі природи,
Тож збережемо її вроду.