Урок математики на тему "Множення складених іменованих чисел на двоцифрові числа. Розв’язування і порівняння задач."

Про матеріал

Мета. Ознайомити учнів із множення складених іменованих чисел на двоцифрові числа. Удосконалювати вміння розв'язувати задачі на знаходження числа за двома різницями, порівнювати їх умови і розв'язання. Вчити учнів записувати периметр і площу квадрата у загальному вигляді. Закріплювати вміння розв'язувати задачі на знаходження числа за його дробом.

Розвивати логічне мислення і математичне мовлення.

Виховувати старанність і взаємодопомогу.

Перегляд файлу

Тема.  Множення складених іменованих чисел на двоцифрові числа.             

             Розв’язування і порівняння задач.

Мета. Ознайомити учнів із множення складених іменованих чисел на двоцифрові числа. Удосконалювати вміння розв’язувати задачі на знаходження числа за двома різницями, порівнювати їх умови і розв’язання. Вчити учнів записувати периметр і площу квадрата у загальному вигляді. Закріплювати вміння розв’язувати задачі на знаходження числа за його дробом.

Розвивати логічне мислення і математичне мовлення.

Виховувати старанність і взаємодопомогу.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник «Математика 4 клас» М.В. Богданович, таблиці з

короткими записами умов задач, картки для індивідуальної роботи, картки для усних обчислень, пазли, прямокутник та вісім кругів.

 

Хід уроку

І. Організація класу.

Доброго ранку! Мовлю за звичаєм.

Доброго ранку! Кожному зичу я.

Доброго дня вам, діти, бажаю.

Днем добрим гостей я вітаю.

Ви усміхніться у відповідь, люди,

Бо добрі слова для кожного любі.

 

Діти, поверніться один до одного, усміхніться, привітайтесь:

- Добрий день!

Настрій на урок взяли й працювати почали.

Девіз  уроку: Працюватимемо  старанно,

                       Щоб почути у кінці,

                       Що у нас в четвертім класі

                      Діти просто «Молодці»!

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  1.                     Мозковий штурм.
  • Як називаються числа при додаванні?
  • Як називаються числа при відніманні?
  • Як називаються числа при множенні?
  • Як називаються числа при діленні?
  • Скільки сантиметрів має 1 дм?
  • Скільки сантиметрів має 1 м?
  • Скільки грамів має 1 кг?
  • Скільки центнерів має 1 тонна?
  • Що таке периметр?
  • Що таке площа?
  • Як називається чотирикутник, у якого всі сторони рівні?
  1.                     Усні обчислення.

а) Гра «Доберись до вершини» (Ліва сторона: 5 кг, 980 кг, 12 год, 1 ц 1кг)

                                                      (Права сторона: 50 кг, 80 кг, 16 год, 1 ц 1 кг)

 

б) Геометричні задачі.

36 м; 81 м2;

36 м; 80 м2;

18 м;

24 м;

49 м2.

 

3. Самостійна робота (диференційована)

а) Три учні працює за завданнями на картках.

Картка № 1. (Високий рівень знань)

  1.         Двоє покупців купили тканину за однаковою ціною: перший – 6 м, другий – 4 м. Перший покупець заплатив на 20 грн. більше. Скільки грошей заплатив за свою покупку кожен покупець? (60 грн., 40 грн.)
  2.                     Обчисли письмово:

6024 ∙ 37 (222888)

 3240 ∙ 48 (155520)

Картка № 2. (Достатній рівень знань)

  1.                     Двоє покупців купили тканину за однаковою ціною: перший – 6 м, другий – 4 м. Перший покупець заплатив на 20 грн. більше. Скільки грошей заплатив за свою покупку кожен покупець? (60 грн., 40 грн.)

Вказівка.

В першій дії дізнайся, на скільки метрів тканини більше купив перший покупець, ніж другий.

  1.                     Обчисли письмово.

6024 ∙ 37 (222888)

 3240 ∙ 48 (155520)

 

Картка № 3. (Середній рівень знань)

  1.                     Двоє покупців купили тканину за однаковою ціною: перший – 6 м, другий – 4 м. Перший покупець заплатив на 20 грн. більше. Скільки грошей заплатив за свою покупку кожен покупець? (60 грн., 40 грн.)

 

План розв’язування

  1.         На скільки метрів тканини більше купив перший покупець, ніж другий?
  2.         Яка ціна 1 м тканини?
  3.         Скільки грошей заплатив за свою покупку перший покупець?
  4.         Скільки грошей заплатив за свою покупку другий покупець?

б) Решта учнів працюють за завданнями в індивідуальних папках.

В. І – ст. 63. (перший рядок) (31195, 221520, 923726).

В. ІІ – ст. 64 (перший рядок) (35568, 351900, 725904).

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1.                     Створення проблемної ситуації.

Вправа 833.

  1.                     Повідомлення теми і мети уроку.
  2.                     Оголошення очікуваних результатів.

Вправа «Незакінчене речення»

- Чого Ви очікуєте від уроку?

- Закінчіть, будь ласка, такі речення.

- На уроці я дізнаюся … 

- На уроці я навчуся …

- На уроці я вивчу …

  1.                     Пояснення нового матеріалу.

а) Розглянути і проаналізувати вправу 833.

б) Читання правила (підручник ст. 124).

5. Хвилинка каліграфії.

5. Первинне закріплення.

Виконання вправи  834.

1 стовпчик – вирази обчислюють учні із записом на дошці (468 м 48 см;     126 м);

2 стовпчик – коментовано (318 ц 60 кг; 868 кг);

3 стовпчик – самостійно (робота в парах) (759 см; 271 м)

Фізкультхвилинка

Стільки раз ногою тупнем:        5000 : 100,

Стільки раз в долоні плеснем:   360 : 60,

Ми присядем стільки раз:          180 : 90,

Ми нахилимося враз:                  200 : 200,

Ми підстрибнем рівно стільки: 160 : 40,

Ну й рахунок. Гра і тільки.

6. Розвиток математичних знань (розв’язування задач)

- Поставте многокутники у певному порядку і ви дізнаєтесь, над чим ми з вами працюватимемо.

 

 

 

а) Задача № 835 (1)

1) 560-490=70 (ц)

2) 70:2=35 (ц)

3) 560:35=16 (р.)

4) 490:35=14 (р.)

Відповідь: 16 рейсів, 14 рейсів.

Задача 835 (2) - самостійно

  1.                     16-14=2 (р.)
  2.                     70:2=35 (ц)
  3.                     35∙16=560 (ц)
  4.                     35∙14=490 (ц)

Відповідь: 560 центнерів, 490 центнерів.

б) Самостійна робота в парах.

Задача № 836

  1.                     170 ∙3=510 (г)
  2.                     510∙25=12750 (г)

Відповідь: 12 кг 750 г.

Пара, яка виконала раніше завдання, виконує творче завдання (Скласти вираз до задачі)

Пари представляють свої результати записом на дошці.

в) Колективна робота над задачею № 837

Зразок.

  1.                     а ∙ 4 (см) – периметр  квадрата;
  2.                     а ∙ а (см2) – площа квадрата.

Якщо а = 36, то а ∙ 4 = 36∙4 = 144 (см).

Якщо а = 36, то а ∙ а = 36 ∙ 36 = 1296 (см2)

     ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

  1.                     Гра «Пазли».

Аркуш паперу, формату А3, розділити на 6 частин. З однієї сторони в кожну з частин записати завдання, з іншої написати правило. Розв’язавши завдання, учень перевертає елемент пазлу. Правильно виконавши всі завдання, учні прочитають правило: «При множенні складені іменовані числа замінюють простими. У відповіді просте іменоване число заміюють складеним».

Завдання для гри «Пазли»:

2. Геометричний матеріал.

В кімнаті треба розставити 8 стільців так, щоб біля кожної стіни стояло 3 стільці.

 

 

 

 

 

 

 

V. Підсумок уроку.

  1.                     Вправа «Мікрофон»

- Чи сподобався Вам урок?  Чим сподобався?

- Що було найцікавішим?

- Чи були труднощі?

- Чи здійснилися Ваші очікування?

(Повернутися до вправи «Незакінчене речення»)

2. Оцінювання учнів

 

VІ. Домашнє завдання.

№ 838;  № 839.

Високий рівень знань: завдання 3, ст. 63 -64 (індивідуальна папка)

 

docx
Пов’язані теми
Математика, Розробки уроків
Додано
1 квітня 2018
Переглядів
3347
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку