Комбінований урок з елементами розвитку критичного мислення. Його метою є систематизація знання учнів про одиниці вимірювання маси, формувати уміння замінювати одиниці вимірювання маси іншими, вправляти у розв'язуванні задач способом відношення, повторити одиниці вимірювання довжини, дроби; удосконалювати обчислювальні навички, розвивати логічне мислення та уміння мислити критично.
УРОК МАТЕМАТИКИ З ЕЛЕМЕНТАМИ РОЗВИТКУ КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ 4 КЛАС
|
|
ОДИНИЦІ ВИМІРЮВАННЯ МАСИ |
Тема. Одиниці вимірювання маси. Перетворення одиниць
вимірювання маси. Задачі, що розв’язуються
за допомогою відношення
Мета: систематизувати знання учнів про одиниці вимірювання маси, формувати уміння замінювати одиниці вимірювання маси іншими, вправляти у розв’язуванні задач способом відношення, повторити одиниці вимірювання довжини, дроби; удосконалювати обчислювальні навички.
Розвивати логічне мислення та уміння мислити критично. Створити умови для формування позитивних мотивів навчання учнів. Дати можливість для інтелектуального розвитку і рефлексії, засвоєння певного соціального досвіду. Виховувати комунікативні якості учнів.
Тип уроку: комбінований ( засвоєння навичок і вмінь; узагальнення та систематизація знань) з елементами розвитку критичного мислення.
Методично-дидактичне забезпечення: таблиці «Одиниці вимірювання маси», «Дерево вирішень», таблиця «Морський бій», , квітка з відривними пелюстками для гри, предметні малюнки
Методи інтерактивного навчання:
ХІД УРОКУ
І. Організація учнів до уроку
Вчитель
Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо.
Любі діти! У наш клас
Завітали гості щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
Вчитель
- Пропоную першу гру нашого уроку «Інтрига». Перед вами таблиця, згідно нумерації розташуйте слова і ми отримаємо девіз уроку
1 діяти |
8 обов’язково |
2 активно |
5 сперечатися |
3 думати |
7 для всіх |
4 оперативно |
6 доказово |
|
Дійсно. Наш девіз виглядає саме так.
Діяти – активно!
Думати – оперативно!
Сперечатися – доказово!
Для всіх – обов’язково!
ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
( У кожного з учнів на парті квіточка, на якій записують очікувані результати)
ІІІ. Контроль, корекція і актуалізація знань
|
А |
В |
С |
Д |
1 |
100 см |
2 дм 5 см |
20 см |
50 мм |
2 |
42 см |
35090 см |
14005 см |
250 см |
3 |
56 м |
63 дм |
40375 см |
2 км |
4 |
7 см5 мм |
1000 м |
70000 м |
400 м |
5 |
480 см |
900 м |
200дм |
18 км |
А1 – знайди 1/2
А1 – С4 – знайди суму
В1 – знайди 1/5
С3 – переведи в дм і см
Д1 – переведи в см, знайди 1/5
С5 – переведи в м, см
Д3 – скільки тут м
20 діб |
1 |
1 км 360 м |
480 |
24 год |
5090 |
5 м 09см |
7 |
70000 дм |
1360 |
7см + 3 см 4 мм
9км – 250 м
Виконуємо перевірку «Ланцюжком». ( 50 СМ, 10 М, 80 СМ, 10 СМ 4 ММ, 8 КМ 750 М)
Фізхвилинка
Вчитель говорить слова: вогонь, вода, небо, земля. До кожного з слів показує відповідні рухи. Поступово рухи прискорюються
ІV.Вивчення нового матеріалу
Народні міри маси
Золотник – 4г
Гривна – 400г
Безмен – 1кг
Пуд – 16кг
Корець – 1ц
Гилетка – 25кг
Фунт – 400г
- Іноді для плати цей злиток був завеликий і його розрубували навпіл. Новий злиток називали «руб».
V. Первинне закріплення знань учнів
Вправа 269 (робота з таблицею мір маси стор.42)
Перед розв’язуванням задачі пояснити значення слова «вантажність», запропонувати учням перетворити дані міри маси у кілограми або центнери.
1 ц = 100 кг
3 т 500 кг = 3500 кг = 35 ц
Маса 1 мішка цукру – 1 ц.
Отже, автомобілем можна перевезти 35 мішків цкру-піску.
(завдання 272)
(для вирішення номера 272 пропонується квітка, на пелюстках якої написані завдання з підручника. Діти відривають пелюстки і вирішують кожен свій приклад на дошці. Одна пелюстка порожня. На ній запис: «Додай своє». Учень пропонує свій варіант прикладу)
VII. Розвиток математичних знань
Вчитель говорить загадку і показує фото кам’яного вугілля
«Глибоко в землі ховається . . . називається»
Вчитель говорить другу загадку і показує фото нафти.
«У землі лежить, по трубах біжить і машинам дає жити.»
Після аналізу задачі та складання плану розв’язування учні записують розв’язанна виразом: 2 (600 : 3) = 400 (ц) = 40 (т).
Іде аналіз та розв’язання задачі.
- Що означає число 5000л?
- Скільки літрів води взяли з другої цистерни?
- Чи можна дізнатися, скільки літрів води залишилося у двох цистернах?
- Чи відомо, скільки літрів води залишилося у кожній цистерні?
- Чи можна визначити, скільки літрів води залишилося у 1-й і 2-й цистерні окремо?
- Чи можна після цього знайти, скільки літрів води було в кожній цистерні спочатку?
Розв’язання:
1) 5000-1000=4000(л) - залишилося у 2цистернах;
2) 4000:2=2000(л) – стало у кожній цистерні;
3) 2000+1000=3000(л) – було у першій цистерні спочатку;
4) 3000-1000=2000(л) – було у другій цистерні.
3. Задача №277
15 л – 12 кг 300 г
60 л – ?
План розв’язування.
1) Яка маса одного літра гасу?
2) Яка маса 60 л гасу?
Розв’язання:
12 кг 300 г = 12300 г
12300 : 15 60 = 49200 (г) = 49 кг 200 г.
Виконання завдання № 276.
Варіант 1 – вирази, записані у верхньому рядку.
Варіант 2 – вирази, записані у нижньому рядку.
VІ. Рефлексія уроку
(вчитель читає сподівання учнів, а учні коментують)
VIІ. Домашнє завдання. С.43 , №278, №279.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1