Тема. Микола Верещака «Калина». Дмитро Добровольський «Червона калина» (репродукція). Порівняння вірша з репродукцією картини.
Мета. Ознайомити учнів з новим розділом, його структурою, з віршем Миколи Верещаки «Калина», вчити виділяти головне, удосконалювати навички свідомого, виразного читання поетичних творів, порівнювати вірш із репродукцією, збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати критичне мислення, творчі здібності, мовлення. Виховувати патріотичні почуття, гордість за свою країну, бажання вивчати її традиції.
Обладнання. Репродукції ікон Покрови Пресвятої Богородиці та картини Дмитра Добровольського «Червона калина». Ілюстрації рослин, символів
України, наочність до вправи «Очікування».
Хід уроку
І Вступна частина
Покрова Пресвятої Богордиці – християнське і народне свято, відзначається церквами східного обряду (православними та греко-католицькими) 14 жовтня.
З 1999 року свято Покрови в Україні відзначається як День українського козацтва.
1942 року у цей день було офіційно утворено Українську повстанську армію (УПА).
14 жовтня 2014 року запроваджено державне свято – День захисника України.
(Орнамент з кетягів калини та окремі червоні ягідки калини для демонстрації очікувань)
ІІ Основна частину уроку.
А) Розглядаємо репродукцію картини українського художника Д. Добровольського «Червона калина».
– Яку пору року зобразив художник?
Прислів’я, приказки.
Загадки
А) За хатою у садочку, Б) У вінку зеленолистім
У зеленому віночку У червоному намисті
Та в червоних намистах Задивляється у воду
Стала пава молода На свою чарівну вроду. (Калина)
І збігаються всі діти,
Щоб на неї поглядіти
За намисто кожен – смик
Та й укине на язик. (Калина)
В) Навесні – білим цвітом Г) Стоїть дід над водою
Восени – червоним плодом. (Калина) З білою бородою
Тільки сонечко пригріє
Борода почервоніє. (Калина)
Лікарська рослина
Народний символ КАЛИНА прикраса
Символ дівочої краси
«Щоденні 5» Слухаю і розумію.
А) Які почуття виникли в тебе після читання вірша?
Б) Що хотів донести своїм віршем до школярів автор?
В) Чому про калину складають пісні?
Г) Знаходження і читання виділеного речення.
Д) Пояснити зміст останнього речення.
Е) Підбираємо синоніми до слова звитяжець – воїн, боєць, переможець. (Звертаємо увагу учнів на необхідність користування словниками синонімів).
(Учитель читає початок речення, а учні відшукують та дочитують його повністю).
6. Порівняння вірша та репродукції картини
Микола Верещака «Калина» |
Дмитро Добровольський «Червона калина» |
||
Відмінне |
Спільне |
Відмінне |
|
Весна Розповідь про козака Розповідь про захисника Де садили калину? |
Калина Біля будинку росте кущ калини, він червоний
|
Осінь |
|
ІІІ Заключна частина
Вправа «Продовж речення»
А) Дібрати прислів’я про рослини народні символи України.
Б) Виразно читати вірш М. Верещаки «Калина».