Виховання почуття патріотизму, любові до рідного краю, пошану до свого нпроду, бажання приносити користь своїй країні; розвивати громадянсъку свідомість, пізнавальні інтереси.
Тема: мій сонячний дім – моя Україна.
Мета: виховати почуття патріотизму, любові до рідного краю, пошану до свого нпроду, бажання приносити користь своїй країні; розвивати громадянсъку свідомість, пізнавальні інтереси.
Обладнання: вишиті рушники, плакат «Державні символи України», букет із колосків пшениці і калини, кольорові кульки.
Хід уроку
Учитель. Красивий, щедрий рідний край
І мова наша – солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься Україна
Наша держава – одна з найбільших країн у Європі.
Учениця. Щасливі ми, що народилися і живемо в Україні. Тут жили наші прадіди, живуть батьки, тут корінь українського народу. І де б не були, скрізь відчуваємо поклик рідної землі, хвилюємося аж до сліз, зачувши рідне слово, вслухаємося у чарівні мелодії пісень, вбираємо в себе ніжні звуки української мови. Україна – це наша історія. Бо поки пам’ятаємо свою історію, ми існуємо як нація. Від розуміння і любові кожного з нас залежатиме, яким буде майбутнє України.
Асоціативний кущ «Україна» (які асоціації виникають у вас, коли чуєте слово «Україна»)
Що для кожного з вас Україна?
Учитель. Звичайно, Україна для нас – це рідний дім, рідне село, ніжна мова, вишиванки, батьківська оселя, верба і калина. Україна – це наша батьківщина.
У кожної людини є своя маленька батьківщина – це її домівка, вулиця, село, що є частиною великої Батьківщини.
Яке місце на нашій планеті вважається найкращим?
Ось чому так ніжно тріпоче серце при згадці про старе дерево чи скромні квіточки, що ростуть біля батьківського порогу? Мабуть, тому, що серце приростає до рідної землі , яка випестила тебе і яку ти зігрів своїми руками. І так буває завжди – любов до великого і безмежного починається з малого. Рідний куточок землі стає для людини найкрасивішим і наймилішим. Ми часто чуємо слосполучення «рідна земля», « рідний край». Що вони означають? Послухаємо вірші.
1 читець. Поле широке, небо високе
В променях сонця сія
Верби. Калина. В даль пісня лине -
То Україна моя.
2 читець. Моя Україно, тебе я кохаю
Тут дім мій, тут друзі живуть.
Тут мовою рідною пісня лунає
І мальви по селах цвітуть.
3 читець. У рідному краї і серці співає,
Лелеки здалека нам весни несуть.
У рідному краї і небо безкрає.
І ріки – потоки, мов струни, течуть.
А з чого починається Батьківщина?
Учениця. З батьківської хати починається пізнання світу. Тут ми навчаємося цінувати хліб і сіль, поважати старших , шанувати батька й матір, бути терплячими, чесними і роботящими. І куда б не пішли ми від батьківського порогу, ніколи не забудемо рідну домівку.
Учениця. Ми починаємося з любові, яку передали батьки. Вона у пісні колисковій ішла стежками крізь роки. Вона у хаті найтеплішій, де ми так швидко проросли. Там, де земля за всіх рідніша, там, де наші рідні береги. Там, де чекають тато й ненька, там , де ялинка у дворі. І завжди рано – пораненьку на них сідає дві зорі.
Учитель. Чим може пишатися кожен українець?
Безперечно – це символами держави: прапором, гімнгом, золотим три зубом.
Гронування «Кольори прапора»
З чим асоціюється синій колір – вода, небо, волошки, незабудки...
Жовтий – сонце, лан пшениці, церно, соняшник...
А ще народні символи, рослини- символи. Наприклад, коли дівчата плели вінок, то вплітали різні квіти, кожна квіточка має своє значення: ромашка – добробут, ніжність;
калина – краса і дівоча врода;
барвінок – життя;
любисток – людська відданість;
чорнобривці – вроду;
безсмертник – довголіття;
незабудка – пам’ять;
деревій – нескореність;
ружа – любов.
Учитель. Що таке Батьківщина? Де вона починається? Яку роль відіграє в житті людини і як впливає на її долю? На ці питання у кожної людини своя відповідь. Батьківщина – це дитинство серед мальовничих гір, безмежних полів та дзюркотливого струмка. Але для всіх людей Батьківщина – це країна, яка дала життя. І, безперечно, любов до Батьківщини починається з любові до рідної домівки, до своєї мови, до пісні...
Перегляд кліпу «Моя країна – Україна»