1
Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія
Звуки мови й звуки мовлення. Голосні й приголосні звуки.
Фонетична транскрипція
Мета:
Внутрішньопредметні зв'язки: орфографія, пунктуація, орфоепія.
Міжпредметні зв'язки: мова, література.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Література: Заболотний О. В. Українська мова. 5 клас: Підруч. для загальноосвіт. навч. закл. / О. В. Заболотний, В. В. Заболотний. – К.: Генеза, 2013. – 256 с.
Наочність: таблиця «Голосні та приголосні звуки», «Органи мовлення людини».
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Вчитель. Доброго дня, діти! Прошу сідати. Підготуйтесь, будь ласка, до уроку, щоб у кожного на парті лежав підручник, зошит та ручка. Скажіть, хто сьогодні відсутній?
Учні називають відсутніх.
Тепер можемо починати наше заняття.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Вчитель. Тема нашого уроку – «Звуки мови й звуки мовлення. Голосні й приголосні звуки. Фонетична транскрипція».
Мета і завдання нашого уроку:
– виховувати шанобливе ставлення до мови.
Я чекаю від вас плідної праці протягом усього уроку.
Комунікативний практикум
► Дайте відповіді на запитання:
▼ Як називається розділ мовознавчої науки, що вивчає звуки мови й мовлення?
▼ На які групи поділяються звуки?
▼ Чи означає щось окремо взятий звук?
▼ Утворіть із запропонованих звуків якомога більше слів:
[а], [м], [и], [р], [ж], [о], [т]
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Опрацювання теоретичного матеріалу підручника с. 87 – 88.
Спостереження над мовним матеріалом
► Вимовте зазначені слова парами. Якими звуками вони різняться? Що означає кожне слово? Як заміна одного звука іншим змінила значення слова?
Стан-стань, лук-люк, гриб-грип.
Творча робота
► Прочитайте загадку, відгадайте її. Слова-відгадки передайте в звуковому записі. Робота з презентацією.
Всього чотири звуки є у слові,
А зміст його міняють початкові:
З [ґ] — буде чорна птиця дика, [ґава]
З [п] — інша, горда і велика, пава
З [к] — вже напій пахучий буде, [кава]
Що для людей готують люди;
З [л] — виріб, дошка з стояками, [лава]
Де спочиваємо ми з вами.
Коли ж сам [с] поставлю я, [сава]
То буде це людське імя.
Які це слова?
Дмитро Білоус
Дослідження
► Розгляньте малюнок, на якому показано органи мовлення і шлях видихуваного повітря.
▼ Які органи творять звуки? (Органи мовлення)
▼ Як творяться голосні звуки? (За допомогою голосу)
▼ Як творяться приголосні звуки? (За допомогою голосу і шуму або тільки шуму)
▼ Скільки всього звуків в українській мові? (38, із них голосних – 6, приголосних –32)
▼ Чи є в українській мові відповідність муж звуками і буквами? (Немає)
▼ Який запис використовують для точного відтворення звукового складу слів?
(Фонетична транскрипція)
▼ Чи завжди голосні звуки вимовляють чітко?
▼ Як передається нечітка вимова голосного звука в транскрипції? [Веиреисневий]
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з текстом поезії «Колискова»
► Визначте основну думку і стиль твору, зробіть звуковий запис виділених слів.
КОЛИСКОВА
Спи, засни, моя дитино,
Спи, моє маля.
Ніч іде в гаї, в долини,
трави нахиля.
Перша ніч твоя почата
В співах солов’я,
Дай же малій рученята,
Зіронько моя.
Усміхнись до мене, синку,
І зрадію я.
Хай тобі ця ніч насниться,
що в очах сія.
Будеш завтра в світ дивиться,
Зіронько моя.
Не хвилину і не днину —
Я навік твоя.
Підеш ти по Україні,
Де життя буя.
Виростай, моя дитино,
Зіронько моя.
► Випишіть речення зі звертанням.
► Поставте наголоси в словах із сумнівним написанням ненаголошених голосних, прочитайте ці слова, дотримуючись правил вимови.
[диетино]
[ручеинята]
[підеиш]
[дйевиц:а]
[хвилиену]
[жиет:а]
Творча робота
► Складіть вірш зі словами: зігріває, радіють, зеленіють, зацвітає, співає, пташки, замовкли.
► За допомогою однієї букви змініть значення слова. Із двома парами складіть і запишіть речення.
Зразок: каса-раса.
Каска жар
жити дуб
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Узагальнювальна бесіда
▼ Як ми можемо на письмі відрізнити звуки від букв?
▼ Як утворюються голосні, а як — приголосні звуки?
▼ Що застосовують з метою показати, як вимовляють слово?
▼ Що називається орфоепічною помилкою?
Рефлексія
► Спробуйте відповісти на запитання:
Для чого мені потрібні знання, здобуті на уроці?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Вивчити 23, с. 87-88 (вивч.)
Впр. 160 (І, ІІ)
► Складіть лінгвістичну казку «Фонетика», використовуючи здобуті знання на уроці.