Цей матеріал містить цікаві завдання та допоможе перевірити рівень засвоєння знань, умінь та навичок з теми " У будинку". Кожен за своїм смаком може підібрати до уроку наочність,відео та презентацію.
Тема уроку: У будинку.
Мета уроку: формування предметних компетентностей: активізувати та закріпити вивчений лексико- граматичний матеріал, повторити вживання виразів there is/ there are, закріпити поняття прийменників місця та вживання їх у мові з опорою на наочність, вчити описувати помешкання.
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися:формувати навички учнів працювати швидко й зосереджено; розвивати вміння групувати вичений матеріал; формувати в учнів почуття відповідальності за виконуване завдання,розвивати інтерес до різних предметів.
Комунікативної: розвивати мовленнєві вміння учнів, розвивати спостережливість, збагачувати словниковий запас, формувати здатність невимушено спілкуватися; формувати вміння толерантно спілкуватися під час виконання спільних завдань.
Соціальної: формувати здатність взаємодіяти з іншими учасниками навчальної діяльності.
Міжпредметні зв’язки: музика, трудове навчання, образотворче мистецтво.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Обладнання: телевізор, роздатковий матеріал, ілюстрації для роботи в групі, музичне відео.
Хід уроку. Procedure.
І. Організаційна частина.
1. Привітання. Greetings.
Good morning,
What a nice morning!
The day is sunny and so bright
My dear children Am I right?- you are right.
Прийом « Конвеєр» звучить пісенька-діти стають в коло, виконують рухи, по черзі вітаються один з одним і запитують How do you do? So, all pupils are in a good mood and we can start our lesson
2.Мовна розминка. Warming up. Введення в іншомовну атмосферу.
1.What’s your name?
2.What’s your surname?
3. How old are you?
4.Where are you from?
5.Do you live in the country?
6. Do you live in a town?
7.Where do you live?
8.What street do you live in?
9.Do you live in a house?
10. Do you live in a flat?
9. How many rooms are there in it?
10. What’s your room like? What is your favourite room?
ІІ.Основна частина. Main part.
1. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності. Aim.
Today we have got an unusual lesson. If you do this interesting task you will get to know the theme of our lesson.
Вправа « Вилучи зайве» (Find the odd)
I1n2a3h4o5u6s7e8-name the theme of our lesson.
The tasks for our lesson:
-to revise and practice lexical units;
-to develop speaking, listening, writing, reading skills;
-to practice structure there is/ there are;
-to revise grammar-the prepositions of place;
-to identify position of objects.
2. Сприйняття та усвідомлення.
А) Фонетична розминка. Phonetic drill.
І кімната-A hall.Звучить загадка про коридор.
It’s downstairs. It’s the first room when you come into the house. It’s neither large nor small. Usually you take off your coat and a hat there.( It’s a hall).
Завдання учнів виконати завдання та пройти до іншої кімнати.
Let’s train our tongues. Let’s repeat some sounds, please.
All[ o:l]-hall, ball,tall,call, small.
oo [u:]-room,book,look, took.
Ch [tf]-kitchen, chair.
Ur[3:]-curtain
Thank you for your work.And what task is the next room? Would you like to get to know?-OK.
Б)актуалізація опорних знань. Прийменники місця.( The prepositions of place)
ІІ кімната-A living room.
Please, listen to the next riddle .Be attentive.
It is a room,where you can have a rest, watch TV, read books there. What room is this? ( This is a living room)
-At this room we also have an interesting task. But first of all let’s remember the prepositions of place.
Фронтальне опитування: Т-Р
Above-над
Between-між
In front of –попереду
Behind-позаду
In the middle of-посередині
On-на
In the corner of-в кутку
Game” Catch the fly”( Спіймай муху за допомогою рухів)
1. Catch the fly aboveyour head.( Плеснути над головою)
2.Catch the fly between the desks.( Плеснути між партами)
3.Catch the fly in front of your face. ( Попереду обличчя.)
4.Catch the fly on the book.(По книзі)
5.Catch the fly behind your chair.( Позаду стільця)
6. Catch the fly in the middle of the desk.(Посередині парти.
7.catch the fly in the corner of the desk(В кутку парти.)
Thank you for your work. I think let’s have a rest and come to another room. Please, listen to the next riddle.
ІІІ кімната- a kitchen.Relaxation.Фізхвилинка
It is a room where you can cook meals. What room is this?
( this is a kitchen).
At this room we can relax and dance.( Song “Clean up”.Вчитель виконує разом з учнями).
4 кімната- a Bathroom. Project work. Створення міні-проектів. Робота в групах. 3 групи
Riddle: It’s a room where you can wash your hands you face, clean your teeth, take a shower there. What room is this?( a bathroom).
Let’s clean up another rooms.At the blackboard you can see the furniture. Your task-choose the furniture and stick to the necessary room and then make up the sentences using the structures there is /there are. Work in groups and help each other.
The first group-a kitchen
The second group-a bedroom
The third group- a bathroom
5 кімната.-a bedroom. Writting. Розвиток навичок письма.
Riddle: It’s a room where you can sleep there. What is this?( a bedroom)
Take a card and do the next task. Unscramble the words. Перестав літери та запиши слова.
Henkitc-kitchen ombathro-bathroom
Allh-hall ingliv orom-living room
Oombedr-bedroom tetoil-toilet
Ingdin oorm-dining room ldren’schi rmoo-children’s room
6 кімната-a children’s room. Listening. Розвиток навичок аудіювання.
Riddle: This is n my favourite room. It’s large clean and cosy. You can have a rest and play there. What room is this? ( a children’s room)
Do you like to draw? The next task also will be very interesting and help you to develop your imagination. Your task is to listen to the description of the room and draw the necessary things.
The description: this is a living room. There is a ball under the table. There are long curtains on the window. There is a bookcase next to the window. There is a cat on the carpet. There is a clock above the sofa.
Are your pictures so as at the blackboard? A right picture is on the wall.
Зі зворотної сторони дошки знаходиться правильний малюнок-діти перевіряють правильність виконання завдання- взаємоперевірка.
7.Розвиток навичок читання .Reading.
Словникова робота.
Використовуючи малюнки повторити слова із завдання.
Читання тексту ланцюжком.
Перевірка сприймання прочитаного. Запитання-відповіді.
ІІІ. Заключна частина.Summing up.
1.Reflection. Підведення підсумку уроку. Рефлексія.
2.Оцінні судження .Marks.
3.homework.
Your task for the next time is…( 2 cards)(За бажанням картки на вибір).
That’s all for today. Be happy all the time.Our lesson is over. See you next time.