Урок - подорож, в якому поєднано вивчення навчальної теми та знайомство з видатними місцями рідної Украіни.
Підручник - Буквар М.С. Вашуленко, О.В. Вашуленко
Тема. Закріплення звукового значення букви «Щ». Опрацювання тексту «Наша Батьківщина». Робота з дитячою книгою «Моя Батьківщина – Україна»
Мета. Закріпити знання про звукове значення букв «Щ», «щ», удосконалювати навички читання та звукового аналізу слів; познайомити учнів з видатними місцями України, формувати уявлення про її красу та неповторність; розвивати зв’язне мовлення, увагу, спостережливість, пам’ять; виховувати у дітей інтерес до рідного краю, почуття патріотизму, гордості за свою Батьківщину.
Обладнання. Картки для звукового аналізу слів, сигнальні світлофорики, карта України, мультімедійний проектор, ілюстрації із серії «Мальовнича Україна», комплект книжок «Моя Батьківщина – Україна» на кожну парту (з навчального комплекту «Читаю сам» для 1 класу, рекомендованого Мін. Освіти і науки України. Лист №1/11-467 від 10.02.2003), аудіозапис пісні Т. Петриненко «Моя Україна».
Тип уроку. Урок – подорож.
Хід уроку.
І. Організація класу до уроку.
Дзвоник всім нам дав наказ –
До роботи швидше в клас.
Біля парти станьте чемно –
Хай мине час недаремно.
Попрацюєм всі старанно,
Щоб пройшов урок не марно.
ІІ. Виявлення емоційного настрою дітей.
IІІ. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми та мети уроку.
- Діти, ви любите подорожувати?
- Хочете побувати в цікавих, нових місцях?
- Тоді я впевнена, що сьогоднішній урок принесе нам задоволення, адже ми здійснимо захоплюючу подорож. А допоможуть нам у цьому прекрасні птахи – журавлі.
Словникова робота: « журавлиний ключ». Як ви гадаєте, куди летять ці журавлі?
- По два рази на рік журавлики вирушають у далеку дорогу. Уявляєте, які красиві місця нашої планети вони бачать з висоти їхнього польоту? Ця краса так їх зачарувала, що вони вирішили запросити і нас із вами у подорож. Але для того, щоб вирушити в дорогу, ви повинні відгадати, яку ж прекрасну країну хочуть показати нам журавлики.
(Демонстрація відеоролика «Моя Україна»)
- Що ж це за країна? (Україна) По чому ви здогадались? (Зображення прапора, герба України, гарні краєвиди, кущ калини, українці в нац. костюмах, нива зі стиглою пшеницею, Карпати, пам’ятник Богдану Хмельницькому, Київ, Дніпро.)
- Молодці! Мені дуже приємно, що відразу впізнали нашу рідну Україну. То ж, на вашу думку, яка тема нашого уроку?
Моя Батьківщина - … Якого слова не вистачає? (Україна)
Подорож наша буде навчальною. Впродовж неї ми: (виставляю малюнки-схеми етапів уроку)
1.Закріпимо звукове значення букви «щ», яку вивчили на минулому уроці.
2. За допомогою журавлів познайомимось із прекрасними місцями нашої держави.
3. Попрацюємо з книгами, в яких прочитаємо вірші та оповідання про Україну.
-
V. Робота над темою уроку. Актуалізація учнівських знань.
Отже ми вирушаємо у подорож. А під час польоту ще раз впевнимося, яка прекрасна і багата наша рідна Батьківщина. Подивіться на її карту.
Простір землі , який заселяють українці, є такий великий, що навіть наші журавлі не зможуть його перетнути без відпочинку. Тому і ми з вами побачимо, де будуть їхні зупинки, і що ж там є цікавого.
І зупинка - «Київ».
Щоб дізнатися, де ж буде наша перша зупинка, відгадайте загадку (один з учнів загадує загадку):
Воно відоме в світі,
Каштани в ньому квітнуть ,
Будинки тут високі,
Дніпро тече широкий.
Віддавна це столиця ,
Столиця-Білолиця.
Ну, хто з вас здогадається,
Як місто називається?
Так, це місто – Київ.
Що ж ви знаєте про нього? (це столиця України ,дуже гарне і величне місто)
(Коротка розповідь вчителя про Київ.) Яка головна вулиця Києва? (Хрещатик.)
-Давайте викладемо це слово літерами на дошці. Скільки в ньому літер? А зараз на партах складіть його звукову схему. Порахуйте звуки. Що ви помітили? (Звуків більше, ніж букв.)
- Чому так сталося? (Бо буква «щ» позначає два приголосних звуки: [ш]та [ч])
Молодці, показали свої знання у Києві і продовжуємо нашу подорож.
ІІ зупинка - «Дніпро».
Тут на нас чекає чистомовка. Вимовляючи її, згадайте, які звуки позначає буква «щ».
Ще-ще-ще - сидить зайчик під кущем.
Щу-щу-щу - в ліс лисичку не пущу!
Ща-ща-ща - тікай, зайцю, з-під куща!
Щі-щі-щі - починаються дощі.
Молодці! Із завданням справились. Летимо далі.
ІІІ - зупинка «Карпати».
(Слайд «Карпати»)
Так, це мальовничі українські Карпати.
Виразно читаю вірш до слайду:
Ми мандруєм, ми мандруєм,
Україною подорожуєм.
Ось побачили Карпати:
Як вершину нам дістати?
Завдання третьої зупинки – подолати дві гори, прочитавши слова із тексту, який будемо сьогодні опрацьовувати.
Донбас Крим
Карпати Чорне море
Батьківщина Азовське море
Україна, Україною Дніпро – Славутич
Словникова робота, пояснення значення кожного слова, крім Батьківщина. До нього повернемося пізніше.
(Хорове читання та читання окремими учнями різною інтонацією – весело, сумно, здивовано.)
І Зупинка «Ліс»
Довго-довго ми летіли, на Поділля прилетіли. (Показати на карті Поділля – прекрасний лісовий край)
Тут можна відпочити.
Фізкультхвилинка.
Ось журавлики летіли,
На галявину у лісі сіли.
Посиділи, поклювали,
Покружляли й тихо встали.
Журавлям слід відлітати, а ми будемо читати.
VI. Робота за «Букварем»
- Ви помітили, які прекрасні краєвиди в нашій Україні?
- Текст, який ми зараз прочитаємо , так і називається «Наша Батьківщина».
. 3. Читання тексту «Наша Батьківщина» сильнішими учнями за логічно завершеними частинами. Останні діти слідкують.
VII. Робота з дитячою книжкою.
V зупинка «Село».
Там хати садами вкриті,
Срібним маревом повиті,
За селом стоять тополі,
Розмовляють з вітром в полі.
- Де наша слідуюча зупинка? (У селі)
В Україні безліч мальовничих сіл. В одному із них живемо і ми з вами.
Розгляд книги – обкладинка, зміст, ілюстрації.
1.Виразне читання вчителем.
- Так яка ж земля найкраща?
2.Самостійне читання.
.- Коментування ілюстрацій до вірша. (Що запитують діти? Що відповів журавлик? З якою інтонацією? Виразне читання слів дітей та журавля окремими учнями. Чи згодні ви з його відповіддю?)
Прочитайте у парах діалог між журавликом та дитиною про те, де найкраща земля.
Ми ще раз впевнились в тому, що наша рідна земля найкраща, то ж вирушаємо далі!
VI зупинка «Море»
Журавлики вже стомилися, а де ж можна найкраще відпочити, як не на морському узбережжі? І ми теж відпочиваємо разом із журавликами
.
Фізкультхвилинка
1. Опрацювання вірша М. Сингаївського «Я все люблю»
Прочитаємо ще один вірш про нашу Батьківщину, який називається «Я все люблю». Автор – Микола Сингаївський. Але спочатку, користуючись змістом, самостійно знайдіть його у книжці.
Виразне читання вчителем.
Я все люблю в своїм краю:
Криницю, звідки воду п’ю,
Та повні гомону ліси,
Та дзвони срібної роси…
Я все люблю в своїм краю:
Найбільше - матінку свою,
Ласкаву, радісну, єдину…
Люблю, як сонце, Батьківщину.
- Що ж любить автор вірша?
Читання комбінованим способом «вчитель-учні» по одному рядочку.
- Що ж найбільше любить М. Сингаївський? Знайдіть і прочитайте ці рядки.
К……В ХР…Щ…Т…К
К…РП…Т… ДН…ПР…
Г…В…РЛ… Ч…РН… М…Р…
П…Р…С…Д…ВК… АЗ…ВСЬК… М…Р…
П…Л…СС…
VIII. Підсумок уроку
Наша подорож закінчилась. Давайте прослідкуємо по карті за тим маршрутом, який ми здійснили. (Учень показує на карті зупинки).
-Де вам сподобалось найбільше? На яких зупинках було легко працювати, а де виникли труднощі? Над чим ще слід попрацювати?
-Які прекрасні місця України ви б хотіли відвідати?
- Я щиро бажаю, щоб ваші мрії здійснилися! Не забувайте, що ви – діти землі, що зветься Україною. Любіть Батьківщину. Вона у вас єдина. І на завершення уроку послухайте пісню у виконанні Т. Петриненка «Україна».