Урок-подорож "У світ книги"

Про матеріал
Мета: розширити знання учнів про структуру книги; ознайомитись із довідковим апаратом книги( анотація, передмова, післямова, зміст); розвивати вміння самостійно знаходити потрібний твір за змістом, логічне мислення, вміння формувати оцінні судження, збагачувати мовлення дітей образним словом і висловами;формування в дитячих серцях думки про важливість читання;виховувати любов і шано¬бливе ставлення до книги.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

Урок-подорож

«У світ книги»

  1. 4 клас

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: «Подорож у світ книги»

Мета: розширити знання учнів про структуру книги; ознайомитись із довідковим апаратом книги( анотація, передмова, післямова, зміст); розвивати вміння самостійно знаходити потрібний твір за змістом, логічне мислення, вміння формувати оцінні судження, збагачувати мовлення дітей образним словом і висловами;формування в дитячих серцях думки про важливість читання;виховувати любов і шано­бливе ставлення до книги.

 

 Обладнання й матеріали:

  • Книжки на партах кожного учня;
  • Виставка книг  „Чудовий світ книг”;
  • Анімована презентація Power Point;
  • прислів’я, загадки;
  • Фрагмент відеоролика «Як створюється книга»;
  • Вислови про книгу;
  • картки із завданнями.
  •  

Тип уроку:

Навчально-пізнавальний.

 

Хід уроку

І. Організація класу.

1. Перевірка готовності учнів до уроку.

2. Вступне слово вчителя:

Сьогодні в нас літературний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну чудову, в країну казкову,
Що так нас чарує й збагачує мову.
Тож сядьте рівненько. Будьте уважні.
У праці активні, завзяті, звитяжні.

 

Оголошення очікуваних результатів

Сьогоднішній урок навчить нас: (учні читають з дошки):

  Читати виразно, швидко;

  працювати в групах, парах;

  розвивати творчу уяву;

  бути відповідальним за доручену справу, взаємоввічливими.

 

 

 

3. «Асоціативний кущ»

 

                                    

 

- Сьогодні ми з вами поговоримо про книгу, про її велич і красу, про її мудрість і розум. Саме до книги ми звертаємося упродовж усього життя. Вона допомагає нам у навчанні, відкриває нові горизонти пізнання такого цікавого навколишнього світу, робить нас більш розумними, ерудованими, веде до країни Знань, збагачує наш внутрішній світ. Адже книга – це той фундамент освіти, який є берегинею знання!

  • Перше ваше знайомство з книгою відбулося, коли ви ще маленькими розглядали малюнки, потім читали казки, а згодом ви самі навчалися читати. З того часу ви вже не розлучаєтесь з книгами. Люди здавна шанобливо ставилися до книг. Народ склав чимало прислів’їв і приказок про їх значення в житті людини. Декілька з них прочитайте, об’єднавши словосполучення двох колонок:

 

                  Книга вчить                                            а знання з книг

                  Глибина у морі                                      як на світі жити

                  Золото добуваю із землі                        мудрість – у книзі

 

4. Коло друзів. Знайомство.

( Діти стають у коло, беруться за ручки, тримаючи у руках улюблену книгу. По черзі називають своє ім’я, показують книжечку і промовляють загадку або прислів’я про книгу)

 

ІІ. Робота з виставкою книг.

1. Бесіда:

  • Розгляньте виставку книг. Перша частина (полиця) виставки: абетки, букварі.
  • Що спільного у цих книжках?
  • Яку назву ви дали б цій частині виставки? (Твоя (моя) перша книжка).

Друга частина (полиця): подручники, словники, довідники, посібники.

  • Придумайте спільну назву для цієї групи книг. (Навчальна книга).

Третя частина: казки.

  • Що спільного в цих книжках?
  • Придумайте назву. (Казки)

Четверта частина: журнали’’Пізнайко’’, ‘’Яблунька’’…

  • Як назвати ці книги? Чим вони відрізняться від попередніх розділів? ( Ці книги виходять периодично, один раз на місяць (на два місяці).)
  • Чи подобаються вам читати книги?
  • Які книжки ви любите читати?
  • Які книжки є у вас вдома?

- Книг на світі є дуже багато. Вони відрізняються одна від одної змістом, величиною, оформленням. Книга розмовляє з людьми різного віку, різних професій. Вона стає другом и порадником у житті кожної людини на все життя. Як же книга прийшла до людини?

 

2.Розповідь вчителя про будову книги.

 

 

      Книг на світі дуже багато. Але прочитати всі їх неможливо. Та й в цьому немає необхідності.

     Для читання слід вибирати найкращі, найцікавіші, найпотрібніші. І допоможе вами сама книжка.

     Сьогодні ви дізнаєтесь, як побудована книга, з яких елементів складається, як знайомитись з книгою.

     Перше знайомство з книгою починається з обкладинки – називається «титульною». Вона розповість про те, хто написав книгу, коли і де її видано. Завжди звертайте увагу на прізвища авторів. У майбутньому це допоможе вибрати кращі з книг.

      Кожна книга має «назву», з якої часто можна дізнатися, про що розповідається в ній. Але так буває не завжди. Тоді на допомогу вам прийде «підзаголовок». Це додаток до назви. Він може допомогти розкрити зміст книжки.

      На титульній сторінці є «вихідні дані». Вони розміщені внизу сторінки і розповідають: коли, яким видавництвом і де було випущено книгу. Твори для дітей випускають видавництва «Веселка», «А-ба-ба-га-ла-ма-га», «Дитяча література», «Махаон» та інші.

      Якщо книжка містить кілька творів, то слід подивитися  зміст, тобто їх перелік.

      На наступній сторінці є  анотація  - стислий переказ  змісту книжки і вказівка: для кого призначена книга.

           ( Записи цих слів на дошці)

Послухайте, діти, як вона до вас звертається.

Книга. Любий друже, я впевнена, що ви станете моїми друзями! Я – Книга… Збирачка й берегиня мудрості, добрий порадник і надійний помічник протягом багатьох століть. Віднині я буду поряд із тобою, Читачу! А щоб я слугувала якомога довше, прошу тебе ставитися до мене бережно. Бо якщо я стану потріпаною, мені соромно буде перейти до рук читачів! Допоможіть мені залишатися чистою, охайною, красивою, а я допоможу тобі дізнатися багато нового й цікавого!

 

3. Складання СЕНКАНУ.

Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків.
Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.

1. Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник)
2. Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника)
3. Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно це дієслова).
4. Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.
5. Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.

1. Книга.

2.Цікава, захоплююча.

3.Вчить, надихає, розвиває.

4.Одна книга тисячі людей навчає (прислів'я).

5. Учитель.

 

ІІІ. Обговорення прочитаних книг.

     1. Бесіда про книгу.

  • Діти, розгляньте обкладинку книги.
  • Яка назва книги?
  • Кого зображено на обкладинці?
  • Про кого ця книжка?
  • Хто з вас вже читав цю казку?
  • Розгорніть книжку. Розглянемо титульну сторінку. Прочитайте перший і наступні рядки.
  • Що означають слова «Українська народна казка?»
  • Для якого віку читачів ця книжка?
  • Де, коли, в якому видавництві вийшла книжка?

 

  1. ЧИТАННЯ ТЕКСТУ ( 1 сторінка)
  2. БЕСІДА ЗА ЗМІСТОМ КНИЖКИ.
  • Хто може розповісти, що трапилося далі?
  • Як закінчується казка?

 

ІV. Доповнення,  розширення,  уточнення читацького досвіду учнів.

1. Ознайомлення із збірником творів

              - Діти, розгляньте обкладинку.

              - Прочитайте назву книжки.

              - Розгляньте малюнок.

              - Кого ви бачити на ньому?

       - Як ви думаєте, ця книжка – цікава? Чому?

       - Що означає  слово « збірник»?

       - Відкрийте титульну сторінку. Роздивіться, прочитайте написане на ній.

       - Де, в якому видавництві вийшла книжка?

       - Знайдіть в книжці анотацію.

       - Які твори вміщені в книжці?

       - Кому рекомендується дана книжка?

       - Який перший підзаголовок?

       - Відкрийте сторінку, де вміщено зміст.

       - Скільки розділів у книжці?

      - Який перший розділ? Третій? Сьомий? Останній? Назвіть їх?

      - На якій сторінці починається перший розділ?

2. Читання творів.

        а).  Прочитайте мовчки перший твір.

        б). Читання хором за учнем, який декламував цей вірш

        в). Читання вчителем  вірша  Ю. Ванага «Книги».

Книги, книги на полицях,

Завше тихо поміж них,

Та яку ти не розгорнеш —

То й легенда поміж них.

То в одній синіє море,

В іншій криється тайга.

А ось в тій — Північний полюс,

Де морози і пурга.

Все, що серце і що розум

Вік творили не один,

Повизбирувало людство

В книги — перли із перлин.

Як краплин у Дніпрі,

Як зірок угорі,

Як листви на гіллі,

Стільки книг на землі!

Є великі і малі,

Є легкі і важкі.

На полицях, в столі —

Наші друзі книжки.

Книги дружать з дітворою,

Полюби їх у житті —

І улюблені герої

Будуть друзями в путі.

Сторінки книжок завітних

Всіх нас доброго навчать —

Працювати і учитись,

І Вітчизну шанувать.

 

        г). Самостійне читання учнями ( мовчки).

        ґ). Читання «Ланцюжком».

        д). Бесіда за змістом вірша.

               - Які знання зібрало зібрало людство в книжках?

       е).  Читання вчителем  вірша Романа Заводовича «Книжечка».

Книжечка

Є вірні в мене друзі

І люба є рідня,

Одначе наймиліша –

Се книжечка моя.

І зжилася із нею

Дівоча душа,

Бо в радості втішає,

А в смутку розважа.

І друзів я кохаю,

І люблю всю рідню,

Одначе найсильніше –

То книжечку мою.

Роман Завадович

 

       є).Бесіда

              - Про яких друзів пише автор?

              - Як ставиться автор до книги?

      ж). Самостійне читання учнями казки В. Сухомлинського «Дві сторінки книги».

              - Прочитайте казку і дайте відповідь на запитання заголовка.

       з). Читання учнями вголос (парами).

              - Інколи книги хворіють і потрапляють в лікарню.

      и). Бесіда на основі змісту казки.

             - Чим гордилася Титульна сторінка?

             - Що сказала про це Остання сторінка ?

             - Якою була думка людей?

             - То чи є Титульна сторінка найголовнішою?

К)  

Читання оповідання

— Піди до книгарні й купи собі дві книжечки. Там є гарні книжечки — про пташок і метеликів, про звірят і рибок...— ска­зала мама.

Пішла Настуся. А там книжок — ой, скільки ж там книжок! Стоїть Настуся перед полицею, в очах у неї сяє радість. Бо Настуся вже вміє читати. Дивиться вона на книжечки й читає: ця — про їжачка, ця — про котика. А ось ця — про горобчика, а ця — про ластівку. А он та — про ягнятко, а та — про сірого бичка.

Задумалась, занепокоїлась Настуся: «Що ж робити?! Грошей у неї тільки на дві книжечки, а книжечок он скільки! Купиш про їжачка, про котика, а горобчик, ластівка і ягнятко? Хіба ж можна без них додому йти?»

Боляче стало Настусі... Так боляче, що аж заплакала ді­вчинка.

За В. Сухомлинський

 

Запитання до учнів

Чому заплакала Настуся?

Чи любите ви читати?

 

 

3.Повідомлення "Всезнайок".

    І група

1-й учень.

   - У давнину на нашій планеті Земля не було книжок у такому вигляді, як вони тепер. Сторінками стародавніх книг були стіни печер, дерева, каміння.

2-й учень

   - Згодом люди навчилися писати і малювати гострою палицею на глиняних  

дощечках. Писали книги на бамбукових пластинах, а потім нанизували їх на шкури. Такі   книжки були важкі і незручні.

3-й учень

        - Потім почали виготовляти легші книги з телячої шкіри. Вони були дуже дорогими, бо              для написання однієї книги потрібна була череда телят. Перша така книга була написана в місті Пергамі. Такий матеріал для книг називали пергаментом.

4-й учень

       - Справжній папір люди почали виготовляти приблизно 2000 років тому. Книги тоді були рукописними. Їх переписували вручну.

   ІІ група

1-й учень

       - Люди шукали новий матеріал для виготовлення книг, щоб вони стали дешевші і зручні у користуванні.

    2-й учень

        - На берегах Нілу у Єгипті є  безліч заростей болотяної рослини – папірусу. Його у давнину використовували на будівництві. З часом люди помітили, що,  висихаючи на сонці, волокниста серцевина папірусу перетворювалась на сухі , вузенькі смужки, які вбирали фарбу .

    3-й учень

      - Так з’явилися сувої з папірусу. Писати на ньому  було  зручно, але такі книги з часом 

 ламалися і розсипалися .

 ІІІ група.

   1-й учень.

      - У 13 ст. в Європі навчилися виготовляти папір. В середині 15 ст. в Німеччині з’явився  перший друкарський верстат.

2-й учень.

       -В Україні  першодрукарем був Іван Федоров. За  своє життя він видрукував лише декілька книг (в тому числі і перший слов'янський "Буквар").

4. Брейн-ринг знавців історії книги

1. Конкурс-вікторина «Відомості про книги»

1. З яких частин складається кожна книга? (Обкладинка, або палітурка, форзац, титуль­на сторінка, корінець, сторінки)

2.   Що допомагає швидко знайти в книзі потрібний вірш,-оповідання? (Зміст)

3.   З допомогою чого ми можемо дізнатися про зміст книги? (Анотація)

4.  Як називаються малюнки, розміщені в книгах? (Ілюстрації)

2. Розгадування анаграм.     

1617

3.Завдання на картках

1) Складіть прислів'я з розси­паних слів.

Книжка, віконце, маленьке, весь, світ, а, нього, через, видно.

Книга, без, твій, рук, як, друг, неї.

Людина, книги, без, води, криниця, як.

Книгою, наберешся, з, подружишся, розуму.

В, книга, допоможе, труді, в, біді, виручить.

Вчить, книга, світі, на, жить, як.

Хто, читає, знає, багато, той, багато.

 

 2) Прочитайте зашифрований вислів про книгу на лабіринт-картках.

1618

 3) Гра «Я почну прислів'я казати, а ви будете допомагати»

Знання — сонце, книга — ... (віконце)

.Дім без книги — день без... (сонця).

 З ручаїв — ріка, з книжок — ... (знання).

 Слово до слова — зложиться... (мова).

Книга вчить, як на світі... (жить).

 Якщо за цілий день нічого не прочитав — то день... (змарнував).

Книжка мовчки все... (розкаже).                  

Людина без книги — як риба без... (води).

 Хто більше читає, той... (більше знає).

 Мудрим ніхто не вродився, а... (навчився).

 Книга корисна, коли її... (читають).           

Розум без книги — що птах... (без крил).

Книгу читають не очима, а... (розумом).

Книги — ключ до... (знань).

 Хліб насолоджує ті До, книга ... (розум).

 Книгу читай — ... (розуму набирай).

 Книгу читати — ... (усе знати).

 Книга — твій друг, без неї... (як без рук).

 

4.Конкурс на кращого математика

1) Розв'яжіть задачі бібліотечного спрямування.

Перша задача

Учні 5 класу принесли у шкільну бібліотеку 20 книг, а учні 6 — у три рази більше. Скільки книг принесли учні 5-6 класів разом?

 

Друга задача

У хорі було 25 учнів, а в гуртку «Книжчина лікарня» — 20. У хор записалися ще 5 учнів, а в гурток — 17. Де тепер більше учнів і на скільки?

 

 

Третя задача

У третіх класах за добре збереження книг оцінку 12 балів одержали 80 учнів, а в четвер­тих — на 30 учнів більше. Скільки всього учнів отримали 12 балів за добре поводження з книгою?

 

Четверта задача

Одна тонна наперу, переробленого з макула­тури, збереже 17 дерев. Скільки дерев ви зможете зберегти, якщо здасте 11 тонн старих використа­них зошитів?

2) Прочитай з допомогою цифр:

1619

(Бережи книжку — це твій другі)

ІІІ. Вправа «Мовленнєвий тренінг»

Пропоную висловити свою думку  кожному і продовжити напис на стікерах, які прикріпити до малюнку, де зображені книги.

Завдання:

*   Я бережливо ставлюся до книг, тому що...

*   Я згоден із думкою, що книга кращий друг, тому що...

 

IV. Гра «Уяви себе»

- Уяви, що ти продавець у книгарні. Зроби ре­кламу книзі так, щоб її охоче розкупили.

 

- Уяви себе вчителем. Допоможи дітям познайо­митися з книгою, зумій викликати до неї інтерес. Що ти для цього зробиш? (Покажеш ілюстрації, розкажеш про..., зачитаєш..., даси якісь завдання... тощо)

V.Метод «Інтерв’ю»(з мікрофоном).

Пятихвилинка «Похвали книжку»:

Діти рекомендують одне одному книжку, яку обрали для самостійного читання.

Послухайте, діти, як вона до вас звертається.

Книга. Любий друже, я впевнена, що ви станете моїми друзями! Я – Книга… Збирачка й берегиня мудрості, добрий порадник і надійний помічник протягом багатьох століть. Віднині я буду поряд із тобою, Читачу! А щоб я слугувала якомога довше, прошу тебе ставитися до мене бережно. Бо якщо я стану потріпаною, мені соромно буде перейти до рук читачів! Допоможіть мені залишатися чистою, охайною, красивою, а я допоможу тобі дізнатися багато нового й цікавого!

 

  1. “Золото добувають у землі, а знання з книг”
  2. “Хто багато читає, той багато знає”
  3. “Книга вчить,  як на світі жить”
  4. “Книга - ключ до знань”
  5. “Читання - ось найкраще навчання”
  6. “З книгою подружишся, розуму наберешся”

 

VI. Продовж казку…

У мене для вас є незвичне завдання. Вам необхідно буде в групах поміркувати, пофантазувати і створити продовження казки (не більше чотирьох - п’яти речень).

Жила собі звичайна дівчинка, в звичайному місті Славута.  Вона дуже мріяла гарно вчитися в гімназії і бути успішною в житті. А ще  постійно запитувала себе: «А як же досягти цього? Що треба робити для цього?» Якось ввечері вона лягла спати і приснився їй дивний сон…. Потрапила дівчинка в незвичайний ліс, і побачила там казковий палац королеви Книги, вона зайшла туди і опинилася в казковому палаці….. (що там побачила дівчинка, і що їй сказала королева Книга?)  (5 хв.)

(Вислуховуються варіанти продовження казки  всіх груп)

Інтерактивна вправа «Акваріум»

1. Робота  над текстом

Група – 4 учнів. Кожен учень  опрацьовує свою частину тексту.

Спікер

1

2

3

4

 

Алгоритм роботи

Крок 1 – текст читає спікер

Крок 2 – самостійне читання членами групи своєї частини тексту (у кожного учня на парті текст)

Крок 3 – дати письмові відповіді на запитання одним чи двома словами (секретар)

Крок 4 – перевірка

Письмове завдання

1 учень:  Що означає слово бібліотека?

2 учень:  Як розташовані книги ?

3 учень: Поради читачеві

4 учень: Треба знати

 

Переказ казки за опорними словами, які діти записали на листках і вивішали на дошці.

 

 

VIІ.Інсценізація «Хвора книга».

Діти, книги –  ваші друзі. Їх треба любити і берегти.

1. Поради, як  поводитися з  книгами, щоб вони не хворіли.

  • Беріть книгу чистими руками.
  • Обережно гортайте сторінки, не слиньте при цьому пальців, не загинайте сторінок.
  • Не пишіть, не малюйте по книжці.
  • Не закладайте сторінки ручками, олівцями, іншими предметами.
  • Користуйтеся закладками.
  • Кладіть книгу на певне місце.

2.Гра «Склади вірш».                                       

                  Мав Сашко гарну книжку,

                  Кинув раз її під …….(ліжко).

                  Де лежала бідна книжка,

                  Пробігала сіра ……..(мишка).

                  Стала мишка книжку гризти,

                  Стала мишка книжку ……(гризти),

                  Звідкись взявся їжачок,

                  Він був весь із ……(колючок).

                  Він прогнав зубасту …….(мишку)—

                  Врятував нещасну ……..(книжку).

                  Слава, слава їжачкові,

                  Сором же кому?   (Сашкові).

Презентація https://urok-ua.com/prezentatsiya-knyha-dzherelo-znan/

5. Читання статті

Пошана до книги

Здавна люди шанують книгу. Саме вона відкриває шлях до не­зліченних скарбів мудрості, набутих людством упродовж багатьох століть. Необхідно міцно дружити з книжками. Вони допомагають опанувати основи науки, вивчити історію України, пізнати навко­лишній світ. А найголовніше — глибоко перейнятися турботою про свій народ, його культуру.

 

VІ. Підсумкова рефлексія.

З дитячих літ книжка допомагає вам зрозуміти світ, що вас оточує. Вона відкриває вам небачені обрії, допомагає зрозуміти історію народу, розкриває таємниці природи, життя. Книга — помічник у навчанні та ви­хованні, вона збагатить знаннями, зміцнить волю, пробудить мрію. Кни­жок у нас багато, ще й з такими барвистими малюнками! Розкриєш пер­шу з них — опинишся у далекій казковій країні, у якій живуть велетні, ве­селі маленькі чоловічки або твої ровесники. Книга — мудрий друг, який, не вміючи говорити, розказує вам про незвичайні пригоди і подорожі, про чудеса, про навколишній світ.

 З книгами треба поводитися дуже обережно: не рвати, не загинати листи, а користуватися закладкою, не писати на книжкових аркушах ручкою. Позначки треба робити олівцем, а потім стирати їх, щоб вони не заважали іншим читачам. Картон та папір роблять з дерева. Якщо ми будемо берегти книги, то збережемо ліс і красу нашої Землі. Книги корисні і необхідні людині. Їх потрібно берегти, щоб більша кількість людей змогло ними скористатися.

На сьогоднішньому уроці ми

1. Вправа «Мікрофон» Обговорення роботи на уроці.

– Що на уроці вам сподобалося?

– Які види роботи запам’яталися?

– Коли вам було важко працювати?

– Коли не відчували важкості?

– Що було найцікавішим?

– Для чого потрібні книги?

– Яку користь приносять?

– Як слід відноситься до них?

– Що позитивного ви взяли для себе з цього уроку?

 

docx
Додано
15 квітня 2020
Переглядів
2762
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку