Урок "Поверхневі води України"

Про матеріал
Тема. Поверхневі води. Основні річкові басейни та їх характеристика. Характер гідрографії й водного режиму. Практична робота № 4 Мета: сформувати в учнів знання про загальні гідрографічні особливості території України, про річкові басейни України, загальні риси гідрологічного режиму та роботи річок; показати зв'язок гідрологічного режиму річок з кліматичними умовами; вчити аналізувати природні умови басейнів річок, робити висновки в розподілі річкового стоку; продовжувати формувати вміння роботи з картографічними джерелами; розвивати логічне мислення, пізнавальний інтерес, навички самостійної роботи з додатковою літературою; вміння надавати взаємодопомогу й виявляти ініціативу в роботі у групах; виховувати в учнів дбайливе ставлення до водних ресурсів. Тип уроку: засвоєння нових знань, вмінь і навичок Обладнання: фізична карта України, підручники, практичні зошити, індивідуальні картки, сигнальні картки, комп’ютерна презентація, картини річок, набір предметів, відеофрагмент про гірську річку . Основні поняття: падіння, похил, річний стік, живлення, водний режим
Перегляд файлу

 

 

 

 

Конспект уроку на тему

«Поверхневі води.                                          Основні річкові басейни та їх характеристика. Характер гідрографії й водного режиму»

 

 

 

 

8 клас

 

 

 

 

 

 

 

Підготувала

вчитель географії

Городницької ЗОШ І-ІІ ст.

Штогрин І. П.

 

 

 

Тема. Поверхневі води. Основні річкові басейни та їх характеристика. Характер

               гідрографії й водного режиму. Практична робота № 4

 

 Мета: сформувати в учнів знання про загальні гідрографічні особливості території 

         України, про річкові басейни України, загальні риси гідрологічного режиму  та

          роботи річок; показати зв'язок гідрологічного режиму річок з кліматичними

          умовами; вчити аналізувати природні умови басейнів річок, робити висновки в

          розподілі річкового стоку; продовжувати формувати вміння  роботи з

          картографічними джерелами; розвивати логічне мислення, пізнавальний

          інтерес, навички самостійної роботи з додатковою літературою; вміння  

          надавати взаємодопомогу й виявляти ініціативу в роботі у групах; виховувати

          в учнів дбайливе ставлення до водних ресурсів.

 

 Тип уроку: засвоєння нових знань, вмінь і навичок

 

Обладнання: фізична карта України, підручники, практичні зошити, індивідуальні

            картки, сигнальні картки, комп’ютерна презентація, картини річок, набір

            предметів, відеофрагмент про гірську річку .

Основні поняття: падіння, похил, річний стік, живлення, водний режим

Перебіг уроку

  І. Організація класу до уроку

 Оргпсихологічний момент

  (учні показують свій настрій за допомогою сигнальних ліхтариків:

  • червоний – відмінний настрій,
  • синій – добрий,
  • зелений – задовільний,
  • чорний - поганий)

 - Давайте пригадаємо «Пам’ятку» учням

1. Посміхніться вчителю, однокласникам.

2. Гарний настрій і володіння собою допоможуть вам бути активними на уроці.

3. Будьте уважні і доброзичливі.

4. Не бійтеся помилятися, продемонструйте свої знання, вміння.

5. Робіть самостійно висновки.

6. Я бажаю всім вам успіхів.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

  1. Інтелектуальна розминка

 Бліц-турнір «Що ми знаємо?»

 1.Текуча вода в руслі - річка

 2.Заглиблення , у якому тече річка – русло, річище

 3.Річки , що впадають у головну річку - притоки

 4.Територія , з якої річка та її протоки збирають воду - річковий басейн

 5.Початок річки - виток

 6.Місце впадіння річки - гирло

 7.Розгалудження русла річки на рукави - дельта

 8.Основа річкової системи – головна річка

 9.Територія, що періодично затоплюється водою  - пойма

 10.Скільки берегів у річки –

 Самооцінка (учні перевіряють свої відповіді й виставляють оцінку)

 Прийом «Географічна мозаїка»

  • Яке поняття зашифровано в «Географічній мозаїці»?

 Річки, відносяться, водосховища, болота, поверхневі, озера, канали, води.

 Відповідь: поверхневі води

 III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів

 Прийом «Слово вчителя»

Сьогодні ми з вами розпочнемо ви­вчення нової теми. Щоб ви спробу­вали самі здогадатися, як вона нази­вається, я прочитаю вам епіграф до неї. Він належить письменнику Борису Харчуку.

                «Є люди, які закохані в героїчну суворість гір, у таємничу тишу лісів  

                 або в безмеж­жя вільних степів. А я люблю жит­тєдайність води в

                 будь-яких її про­явах: і у величній повільності рів­нинних річок, і в

                 бурхливій нестямі гірських струмків, і в чистій лісні дзвінких

                 джерел, і в загрозливому ревінні водоспадів...»

- Отже,  яку тему ми розпочинаємо вивчати?

 Молодці, наша нова тема називається «Внут­рішні води України». Дехто з вас може  подумати: «Але чи настіль­ки вона важлива для нас?

- Дійсно, ну, що таке ця вода? Онде вона всюди навкру­ги нас. Та ми ж з нею  

стикаємося по сто разів на день. Хіба ж вона варта такої уваги?

- А щоб підказати вам, у чому по­лягає значення води для життєді­яльності людей, я  принесла вам ці предмети і малюнки. Подумайте, як вони пов'язані з водою?

(Електролампочка, кораблик, окра­єць хліба, пляшка мінеральної води, вода у склянці,  таранька, зобра­ження пірамід, залізяка.)

      (Заслу­хати учнів, виписати в стовпчик на дошці сфери використання води —

   гідроелектростанції, транспортні зв'язки, сільське господарство, лі­кування, побут,  рибальство, вироб­ництво і зробити висновок.)

    - Отже, вода відіграє велику роль у жит­ті людей і в їх господарській діяль­ності. З її  наявністю або відсутністю пов'язані не тільки певні види гос­подарської діяльності

людини, але й саме існування людства. Недар­ма всі води, які є у тій чи іншій державі,  обліковуються, охороняють­ся і називаються водними ресур­сами.

 

  Прийом «Своя опора»

  Подивіться на карту. Ви побачите  на ній безліч блакитних ниток, що вкривають

  Землю складним візерунком. Це річки нашої країни , її життєві артерії , по яких ,

  пульсуючи , немов кров у живому організмі ,рухається вода.

  Завдання 

   -  Пропоную вам подивитися на карту України: річкова мережа – голубі павутинки – і  висловити свої міркування, чому річки називають «голубими артеріями»

(обговорення проходить методом «Мікрофон»)

- Як ви вважаєте, які особливості вод України, і чи достатньо вона забезпечена водними ресурсами?

- Це питання буде головним питан­ням нашої теми, яка розрахована на п'ять уроків, протягом яких ми ознайомимося з гідрологічними особливостями території України, її поверхневими і підземними водами, навчимося характеризувати річки, виконаємо практичну роботу № 4. Після кожного уроку ми з вами бу­демо робити проміжні висновки про річки, про озера, про підзем­ні води, болота. Якщо ми об'єднає­мо всі проміжні висновки уроків, то отримаємо відповідь на основне питання теми.

  • Вивчення теми ми розпочнемо з по­верхневих вод України, а точніше з річок.
  •  Сьо­годні ми будемо обговоримо такі  питання:
    1. Загальна характеристика річкової сітки України.
    2. Гідрографічний режим річок.
    3. Характеристика основних річкових систем.
    4. Сторінками цікавої гідрології.

 

У результаті нашої роботи на уроці ми з вами зможемо:

  • дати визначення «падіння», «похил», «живлення», «річковий стік», «водний режим», «робота річок»;
  • назвати загальні особливості річок України, її основні річкові системи, найбільші річки;
  • з’ясувати залежність річок від рельєфу і клімату;
  • продемонструвати вміння порівняти, вміння використовувати інформаціюмації і робити ви­сновки;
  • висловити власне ставлення до проблеми значення води для по­буту та господарського життя.

 

 ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Розповідь вчителя

   - В Україні налічується понад 71000 річок і струмків. Вони належать до двох морських басейнів – Азово-Чорноморського та Балтійського й дуже різняться за своїми  характеристиками.

              Так, 4тис. річок мають довжину понад 10км, 120 річок – 100км і тільки 8 річок

       завдовжки понад 500км.

  1. Робота з фізичною картою України і атласом

 - Назвіть річки, що належать до басейну:

    а). Азово-Чорноморського  (Дніпро, Дністер, Південний Буг, Дунай, Прут, Тиса, 

  Сіверський Донець);

    б). Балтійського  (притока Вісли – Західний Буг, Сян)

 

  - Отже, більшість річок України належать до басейнів Чорного та Азовського морів, і лише Західний Буг і Сян – до басейну Балтійського моря.

  - А зараз, використовуючи атлас  (с.16), заповніть таблицю у робочих картках.  

  Напишіть приклади річок, які належать до кожного з басейнів.

   - Отже, річкова система України складається з річкових систем Дніпра, Дунаю,

  Дністра, Південного Бугу, Сіверського Донця, Західного Бугу…

  - Густота річкової сітки не однакова в різних частинах України. Найгустіша вона у

  Карпатах, а найрідша – на півдні України.

   - Як ви вважаєте, чому? Що впливає на густоту річкової сітки?

                                                         (Клімат, рельєф, геологічна будова)

  • Гра «Хто швидше?»  

      Вивчення першого питання ми завершимо невеличкою грою, яка допоможе вам

  закріпити і впорядкувати матеріал про річкові басейни.

      Для вас для кожної групи є аркуш, на якому написана назва найбільшої і

  найславетнішої річки України – Дніпра.

 - За моєю командою кожна група пише назви будь-яких лівих приток Дніпра. Притоки  ви будете шукати на фізичній карті в атласі.

           На виконання завдання відводить­ся 2 хвилини. Яка команда напише більше річок-приток, та й виграла. Готові? Почали.

(Через 2 хвилини команди вивішу­ють листки на дошці, зачитують їх. А решта учнів перевіряють правиль­ність виконання.)

- Усі річки України поділяються на гірські та рівнинні. Щоправда, є географи, які виділяють ще один тип річок: гірсько-рівнинні. До нього вони відносять, напри­клад, Дністер.

 - Зараз ми побачимо з вами відео­фрагмент, який показує нам гірську річку. У нашій

 картинній галереї ви бачите картини худож­ників, на яких зображені рівнинні річки.   Увага! Ваше завдання поля­гає у тому, щоб уважно подивити­ся фрагменти і картини та знайти три-чотири відмінності між гір­ською та рівнинною річками, а ре­зультати своїх спостережень запи­сати в таблицю  у робочій карт­ці.

(Демон­страція відеофрагменту, заповнення учнями таблиці, перевірка записів)

- Дякую, а тепер будь ласка, за допо­могою тих ознак, що ви виділили, опишіть гірську річку, тобто назвіть прикметники, що відповідають на питання «Яка вона?»

- А тепер опи­шіть рівнинну річку.

- А зараз я прочитаю вам, як писав Микола Гоголь про рівнинну річку Дніпро, а ви знайдіть в описі риси, які притаманні рівнинним річкам:

             «Дивний Дніпро в тиху погоду, коли вільно і лагідно несе крізь ліси і гори

             повні води свої. Ні колихнеться, ні загримить. Дивишся і не знаєш, плине чи

            не плине його величава широчінь, і уявляється, ніби весь він вилитий зі скла,

            і ніби голубий дзеркальний шлях, без мір широ­кий.,. Рідко яка птиця

              долетите до середини Дніпра. Пишний. Немає ріки йому рівної на світі...»

-  Отже, які риси, що притаманні рівнинним річкам, названі в опи­сі Дніпра у Гоголя?

- А ось зовсім інший опис Дніпра — у Тараса Шевченка. Це «Причинна» (вступ до поеми «Катерина»).

-  Між іншим, Шевченко вдавався до об­разу Дніпра у «Кобзарі» аж 120 ра­зів, а взагалі у своїх поезіях звер­тався до його образу 270 разів!

(Му­зичний запис.)

  • І хоча тут описаний не лагідний, а розлючений Дніпро, тут також можна знайти риси, при­таманні рівнинним річкам,
  • Що це за риси? (Широкий, повноводний)

 - Дякую, але це були художні описи. На їх основі не можливо побудува­ти  гідро- електростанцію, розрахува­ти можливості забезпечення насе­лення або підприємств водою. Тому географи здебільшого дають не художній, а науковий  опис рі­чок, у вигляді характеристики. Зо­крема, для неї використовуються такі  поняття, як падіння, похил, річний стік, живлення, режим.

  • Розглянемо їх детальніше.

  Пояснення вчителя (прийом «Словничок»)  

Характер течії річок можна визна­чити за допомогою похилу річки. Якщо він дорівнює десятку санти­метрів на кілометр, то річка рівнин­на, а якщо 1000-7000 см/км — гір­ська. Для цього нам потрібно спо­чатку визначити падіння річки.

Падіння — це перевищення рівня висоти витоку річки над гирлом.

П = НВГ

Визначимо для прикладу падіння річки Дніпро, яка бере початок у Ро­сії на Ваддайській височині з боло­та Аксінінський мох, її витік знахо­диться на висоті

252 м, а гирло — на висоті рівня Чорного моря.

Яка висота гирла Дніпра? (Ом над рівнем моря)

П = 252-0 = 252 (м)

Похил річки — відношення падіння (см) до її довжини (км).

Похил = П : Д

де Д— довжина річки.

Розрахуємо похил річки Дніпро.

Похил = 25200 см: 2201 км = = 11 см/км

- Отже, річка Дніпро за цим показ­ником — яка? (Рівнинна)

- У гірських річок цей показник зна­чно вищий — понад 1000 см/км. Річки Карпат мають показник па­діння до 7000 см/км.

Розв’язування задач

Задача 1.

Визначте похил річки Сула, якщо її витік розташований на висоті 155м над рівнем моря, гирло - на висоті 80м, а її довжина становить 363км.

Задача 2.  Визначте падіння і похил річки, довжина якої 3000 км, висота витоку - 260м, а гирла – (-20м)

 - Живлення річок — це складний процес. Від чого залежить живлення?

 - Назвіть джерела живлення річок України.

 - Залежно від джерел живлення в річках змінюється рівень води.

 Робота з підручником

 - А зараз ваше завдання полягає в тому, що користуючись текстом підручника &24

визначте водний режим річок України і складіть схему.

(Відповіді учнів)

 Пояснення вчителя про роботу річок

 

 Робота в групах

Хто виконує              Що опрацювати.

        1.Етнограф                походження назви, згадка назви річки.

2.Географ                  характеристика річки.

3. Художник              художній опис річки.

4.Економіст               господарське значення річки.

 

 Сьогодні клас поділений на групи, експерти по кожній річці. В групу експертів

входять: етнографи, географи, художники, економісти. Ми на уроці зробимо екскурсію по найбільших річках України.

Вчитель: Першу річку, яку ми сьогодні відвідаємо - це Дніпро.

 ЕТНОГРАФ. Згадки про Дніпро знаходять в стародавніх літописах. Відомості про нього є в працях Геродота, Стратона, Плінія Молодшого, Птоломея. Річку Дніпро в 440 р. До н. Е. Геродот назвав Борисфеном, вважав головною річкою Скіфії, а по значенні порівнював з Нілом. Дніпро назва річки походить від Ірано скіфського слова "данаіпр", де "дана" - вода, потік. На мові осетин, потомків скіфосарматів, слово "данаіпр" і сьогодні означає "падаюча вода". Слов'яни по доброму називали - Славутичем.

 ГЕОГРАФ. 1. Дніпро по довжині 3 річка в Європі.

2. Витік на Валдайській височині із невеликого болота Аксенінський мох.

3. Дніпро впадає в Дніпровський лиман Чорного моря.

4. Річка тече з півночі на південь.

5. Дніпро належить до басейну Атлантичного океана і до басейну Чорного моря.

6. Живлення в основному талими водами, а також за рахунок дощових та підземних вод.

7. Розливається на весні, межень - восени.

8. Дніпро типова рівнинна річка.

9. Найбільші притоки праві: Прип'ять, Тетерів, Інгулець, Рось, ліві: Десна, Самара, Псьол.

 ХУДОЖНИК. Мальовничі краєвиди є складовою частиною ландшафтів

 Дніпра. Краса і неповторність берегів у їх контрасності. Правий берег

 високий, подекуди покритий лісом. Лівий берег низький, прилеглі ділянки

 рівнинні, займають високі площі.

 ЕКОНОМІСТ. По Дніпру йде головний вантажообіг: ліс, лісоматеріали,

 хліб, будівельні матеріали. На Дніпрі знаходяться великі річкові порти: Київ,

 Черкаси, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Херсон. На річці побудовані ГЕС, та

 каскад водосховищ. Дніпровська вода використовується, як питна, в ній

 виловлюють рибу.

 

Вчитель: Другим за площею басейном України і 14 в Європі є Дністер.

 

 ЕТНОГРАФ. Дністер відомий ще з праць давніх греків від Геродота 5 ст. до н. е.

 До Птоломея 2 ст. н.е. під назвою Тирас. З 4 ст. річку іменують Данасщо

 значить "швидка річка" від скіфського дон "річка" і фракійського істор - "сильна

 водна течія", "потік."

 

ГЕОГРАФ. 1. Дністер сама велика річка Західної України. Його довжина                       1362 км.

2. Річка бере початок із гори Разлун в Карпатах.

3. Впадає в Дністровський лиман Чорного моря.

4. Тече з північного-заходу на південь.

5. Відноситься до басейну Атлантичного океану.

6. Живлення в основному снігове, а в літку - дощове.

7. В верхній течії - це типова гірська річка, в нижній течії - рівнинна.

8. Для Дністра характерні часті паводки.

9. Головні притоки праві: Стрий, Свіча, Бистриця. Ліві: Збруч,

Серет.

 

ЕКОНОМІСТ. Судноплавний від міста Галич. Головні порти: Бендери,

 Тирасполь, Могильов-Подільський. Побудована ГЕС. Водосховища:

 Дубосарське, Дністровське.

 

ХУДОЖНИК. Вирує Дністер, піниться і шумить біля численних порогів та у великих  водоспадів і невтомно "врізається" в кам'янисте ложе своє.

 

Вчитель: Третя річка яку ми відвідаємо - це Південний Буг.

 

 ЕТНОГРАФ. Південний Буг був відомий ще давнім грекам. Геродот у своїх працях 

 згадував його під назвою Гіпаніс. Річка оспівана в народних піснях та думах.

 

ГЕОГРАФ. 1. Довжина 806 км.

2. Бере початок на Подільській височині.

3. Впадає в Бузький лиман Чорного моря.

4. Належить до басейну Атлантичного океану.

5. Тече із півночі на захід ті південь.

6. Живлення дощове, снігове, підземними водами.

7. Річка рівнинна на ній є пороги.

8. Притоки: Інгул, Синюха.

 

 ХУДОЖНИК. По рівнині Південний Буг звивається й ховається у синій далечі. 

 Вода блистить сріблястим відблиском від неба, неначе хтось кинув на поля срібно- синю стрічку.

 

 ЕКОНОМІСТ. Для господарства країни водні ресурси Південного Бугу мають

 значення як джерело зрошення. На річці побудовано 13 невеликих ГЕС, ряд

 водосховищ. Річка судноплавна тільки в нижній течії. Порти: Миколаїв, Вознесенськ.

 

ВЧИТЕЛЬ. Сьогодні працювала екологічна служба річок України. Вони

 зроблять доповідь про екологічний стан найбільших річок. Слово надається

 представнику екологічної служби.

 

 ЕКОЛОГ. Річки України протікають через господарське освоєні та густо

 заселені райони тому забруднені тому забруднені відходами виробництва (фенолами   сполуками міді, цинку). Відходами комунального господарства

 Значну загрозу для річок складають добрива, ядохімікати, які потрапляють   разом з 

 талою та дощовою водою. Потребують розв'язання питання очищення використаних  вод, щоб зменшити "цвітіння" води. Створення штучних водойм призвело до  вилучення з сільськогосподарського використання земельних угідь. Велике економічне лихо прийшло на Дніпро в 1986 р. В квітні місяці коли сталася трагедія на Чорнобильській АЕС. У донних відкладах дніпровських водосховищ виявлені значні  площі з підвищеним рівнем радіації. Причому в міру віддаленості Чорнобиля вміст радіоактивних речовин зменшується. Суспільство повинно звернути увагу на очищення річкових систем України.

 

 Прийом «Географічний практикум»

Виконання практичної роботи 4.

      Як бачите, річки використовуються практично у всіх сферах життя людини, тож не  дивно, що життя наших предків було здавна пов’язане з річками. Це знайшло 

 відображення і в піснях, і у звичаях нашого народу.

  • Назвіть укр. пісні про річки. («Водограй», «Черемош», «Реве та стогне Дніпр широкий», «Там, де Ятрань круто в’ється» )
  • А ви  вчили на уроках музики хоч якісь пісні, де згадуються річки? Може ви заспіваєте нам хоч один куплет?
  • А які звичаї та обряди, що пов’язані з річками, ви знаєте? (Водохреща, Івана Купала).
  • А чи знаєте ви, що річки України дуже різні і дуже цікаві.

 

 Повідомлення учнів

1-й учень. Найдивнішою річкою в Україні вважається Мокра Волноваха на південному  заході Донецького басейну. На своєму шляху вона кілька разів зникає або втрачає  частину води, а потім з’являється знову.

 

2-й учень. На звання найдивнішої річки може претендувати й річка Сліпа Турія, що на  Волині. Вона майже ніде не згадується, а «Словник гідронімів України» інформує, що «водостік її визначається як річка, яка нікуди не впадає», і надає її «прописку» -  басейн Прип’яті.

 

 3-й учень. Найлегковажнішою вважається річка Велика Репіда, яка витікає з озера 

  Кургулуй, що на південному заході України, і впадає в Дунай. Але під час повені,

  коли рівень води в Дунаї стає вищим за рівень води в озері Кургулуй, річка повертає свою течію в зворотному напрямі від Дунаю до озера.

 

 - А зараз  давайте пройдемо сторінками цікавої гідрології.

    Завдання: знайдіть річки на карті.

  • Назви яких річок починаються зі слів
  • «мокрий»,              - «сухий»,                  - «гнилий»?
  • Визначте, до басейнів яких великих рік вони належать.

 

 Вікторина «Тварини та рослини в назвах річок»

 - Які річки мають назви тварин або рослин? Визначте, до басейнів яких великих рік

  вони належать.

1. Бик, Бичок, Бичиха – до басейну Дніпра.

    Бобер, Бобриця – до басейну Дніпра.

    Вовк, Вовчок – до басейну Південного Бугу.

    Вовча – до басейну Дніпра.

    Кінська – до басейну Дніпра.

    Свинківка – до басейну Дніпра.

 2. Які віддалені річки мають однакову «зміїну» назву?

    - річка Уж, притока Прип’яті (басейн Дніпра) та Уж у Закарпатті (басейн Дунаю)

 

 3. Які річки «літають»?

 - Тетерів, Ворона, Чаплина – у басейні Дніпра.

 - Синиця, Сорока – у басейні Південного Бугу.

 - Совиця, Чорногузка – у басейні Дунаю.

 

 4. Які річки «повзають»?

 - Мурашка – у басейні Південного Бугу.

 - Тарган – у басейні Дніпра.

 

 5. Вода яких річок має бути «солодкою» на смак?

 - Вишня – у басейні річки Вісла.

 - Ізюмець – у басейні Сіверського Донця.

 

 6. Яка річка сильно «жалиться»?

  - Кропивна – у басейні Дністра.

 

  7. Яку річку легко переломити?

  - Прут.

 

V. Закріплення нових знань і вмінь

 Прийом «Інтелектуальна розминка»

 (Виконання проміжного результату)

 

 VІ. Підсумок уроку

 - Отже, ми з вами закінчили вивчення першого уроку з теми «Внутрішні води  

  України», а саме «Річки». Давайте пригадаємо наші очікувані результати  і  

  визначимося, чи досягли ми їх.

 (Учні по черзі зачитують очікувані результати і говорять: досягли вони їх чи ні)

 

 - Дякую. Отже, завдяки вашій активній роботі ми виконали все, що планували на

  сьогоднішній урок.

 

 Оцінювання учнів

 

VІІ. Домашнє завдання

- Опрацювати матеріал & 24, 25

- Скласти комплексну характеристику однієї з річок

- Підготувати цікаві повідомлення про озера України

 

 

 

 

 

 

                                  Робоча картка до уроку

Клас   _______________________________

ПІБ     _______________________________

Дата   _______________________________

 

Пам’ятка для учнів

  1. Посміхніться вчителю, однокласникам.
  2. Гарний настрій і володіння собою допоможуть вам бути активними на уроці.
  3. Будьте уважні і доброзичливі.
  4. Не бійтеся помилятися, продемонструйте свої знання, вміння.
  5. Робіть самостійно висновки.

 

План уроку

  1. Загальна характеристика річкової сітки України.
  2. Гідрографічний режим річок.
  3. Характеристика основних річкових систем.
  4. Сторінками цікавої гідрології.

 

Очікувані результати

  • дати визначення «падіння», «похил», «живлення», «річковий стік», «водний режим», «робота річок»;
  • назвати загальні особливості річок України, її річкові системи, найбільші річки;
  • з’ясувати залежність річок від рельєфу і клімату;
  • продемонструвати вміння порівняти, вміння використовувати інформацію і робити висновки;
  • висловити власне ставлення до проблеми значення води для побуту та господарського життя.

 

Басейни річок

Басейни

Чорне море

Азовське море

Балтійське море

 

Річки

 

 

 

 

 

                                          Рівнинні та гірські річки

Питання

Гірські річки

Рівнинні річки

Бурхлива/спокійна

 

 

 

Широка/вузька

 

 

 

Багатоводна/маловодна

 

 

 

Глибока/неглибока

 

 

 

Швидка/повільна

 

 

 

 

 

 

 Проміжний результат з теми «Річки»

 

В Україні багато річок. Більшість з них відносяться до басейну _______________ та морів, і лише річки______________________ та _________________________ належать до басейну Балтійського моря. Річкова сітка нерівномірна: вона густіша на _____________ країни і ________________ на півдні країни. Річки в Україні поділяються на _________ та ___________. Річки тісно пов’язані з рельєфом і ______________. ____________ визначає напрям течії, падіння і _______________ і _____________річки. А клімат визначає ____________ і _____________. У річок України переважає мішане живлення. Найбільша річка України - _____________(Данапріс, Славутич, Борисфен).

 

docx
Додано
13 лютого 2019
Переглядів
4667
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку