Дивовижний книжковий сад
Мета: ознайомити учнів з історією виникнення паперу, книгодрукування; сприяти формуванню естетичного і художнього смаку;розвивати монологічне мовлення учнів, увагу,допитливість;активізувати словниковий запас; виховувати бажання частіше спілкуватися з книгою.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
Всі мерщій сідайте, діти.
Домовляймось не шуміти,
На уроці не дрімати,
Руки вчасно підіймати.
І щоб не було мороки.
Всі готові до уроку?
I I.Мотивація навчальної діяльності.
1.Розгадування загадки
Дуже я потрібна всім –
І дорослим ,і малим.
Всіх я розуму учу.
А сама завжди мовчу.
I I I .Повідомлення теми і завдань уроку.
Читання –це мандрівка в минуле, сучасне і майбутнє.Книга – це джерело інформації, знань. Книга – наш вірний друг і порадник.
Сьогодні на уроці ми будемо з вами говорити про дивовижний книжковий сад.Тому що книги- це наче дерева саду, де кожен збирає свої плоди.
Сьогоднішній урок буде присвячений книгам.
IV.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1.Вступне слово вчителя
Протягом багатьох-багатьох століть різні народи створювали цей уявний сад. І кожен з нас може скористатися його плодами- знаннями,думками , порадами.
Хто ж доглядає, розширює, прикрашає, книжковий сад?
Як створювався цей книжковий сад?
Ви вже дещо знаєте про тривалу й захоплюючу історію створення книг. Багато відкриттів зробили різні народи, щоб залучити для читання якомога більше людей. У 3 класі ви читали, як писали паличками на глиняних табличках, як у Єгипті виготовляли книжки з папірусу, у Китаї робили книги з дощечок та згодом винайшли папір.
2.Технологія «Мозковий штурм»
-Яке значення книги у житті людини?
3.Робота в групах. Технологія «Навчаючись - навчаю»
-Як до нас прийшли книжки? З історії книги
1-ша група
Книга – одне з найбільших чудес, створеною людиною.
З тих пір, як люди навчилися писати, свою всю мудрість вони довірили книгам. Книги відкривають нам світ, допомагають уявити минуле, заглянути в майбутнє.
Грецьке "бібліо", латинське "лібер", семітське "сефер", арабське "китаб", подібно словяно-балтійському "книга", трактується однаково: предмет; твір або частина твору.
Шлях розвитку книги був довгим і складним. Який тільки матеріал не використовували люди для виготовлення книжок: каміння, глину, листя та кору дерева, шкіру тварин, бамбук, папірус, шовк, метал.
2-га група
Довіряючи всі свої знання і досвід книгам, люди навчилися зберігати їх. Скарбницями книг називають бібліотеки. У перекладі з давньогрецької мови слово “бібліотека” означає приміщення, де зберігаються книги (“бібліо” – книга, “тека” – сховище). Бібліотеки з'явилися з незапам’ятних часів. Давні єгиптяни називали їх “аптеками для душі”, тому, що книги робили людську душу благородною, а розум сильним.
Перші бібліотеки були складами в буквальному значенні цього слова. Найдревнішу, вік якої 5000 років, археологи знайшли на території колишньої Месопотамії (сучасний Ірак). Вона являла собою склад з 30000 глиняних табличок, що містили в основному укази і закони.
Шумерійці вже за 4000 років до нашої ери вміли писати. Вони користувалися піктографією - малюнковим письмом. Поступово малюнки спрощувалися й ставали значками, слова позначувались, - ідеограмами.
В країні де жили шумерійці було мало дерев, тому вони винайшли глиняні книги. На глині видавлювались значки гострими трьохгранними паличками. Рисочка на початку натиску виходила товстішою, а в кінці - тонкішою і, таким чином, була схожа на клин. Тому писемність шумерійців одержала назву клинопису. . Таблички витримали випробування часом і зарекомендували себе як найміцніший матеріал.
3 – тя група
Єгипетський папірус ріс в дельті Нілу. Його стебла легко розчіплювались на волокнисті стрічки. Вони вкладались поряд, так, щоб утворювалась широка смуга. Другу смугу викладали перпендикулярно до першої. Згори їх притискали важким камінням. Рослинний сік, витиснутий цією вагою склеював смуги в суцільний шматок. Кілька таких шматків з`єднували в довгу смугу, вигладжували, згортали у звиток. Перемотували звиток, користуючись палицями. Звиток ділився на стовпчики - своєрідні сторінки. Конструкцію книги-звитка підказав матеріал - папірус, який легко згортається. В бібліотеці Британського музею зберігається рідкість - Папірус Гарріса. У ньому понад сорок метрів. Книги-звитки з папірусу виявилися прекрасним винаходом. Цей спосіб написання книг проіснував багато тисяч років.
4-та група
Перші книги, схожі на сучасні, з`явились приблизно у I сторіччі н. е. Називались вони кодексами (в буквальному перекладі - книга з дерева). Уявіть собі дощечку з поглибленнями. В них заливався розплавлений віск. Писали по воску гострою металевою паличкою - стилем. Декілька таких дощечок з`єднували шнурком у книги. Поступово стали робити сторінки з більш легкого матеріалу: спочатку папірусу, а потім пергаменту.
В середні віки виникли майстерні письма - їх називали скрипторії. Щоб суцільний текст легше читався його ділили на шматки червоними лініями. Робив це майстер, який називався рубрикатором. Поля книг часто покривались орнаментами. Це була робота іллюмінатора. Заможні люди замовляли для книг дорогі оправи, прикрашені сріблом, золотом та дорогоцінним камінням. Але й ті книги, що не мали таких оправ були дуже дорог
5-та група
Папір винахід китайський. З`явився він тут, приблизно в ІІ сторіччі. Виготовляли папір з обривків шовку, ганчірок, зношених рибальських сіток та кори дерев.. Все це подрібнювали та перемішували з водою. Суміш наливали тонким шаром на тонку сітку з бамбуку, вода витікала, на ситі утворювався тонкий шар паперової маси - майбутній паперовий лист. Його сушили та проклеювали.
Ця основа виробництва паперу збереглась дотепер, окрім сировини. Сьогодні сировиною для виготовлення паперу виступає деревина, а з ганчірок виготовляються лише найкращі сорти.
З Китаю папір почав рухатись Корею та Японію, потім в арабські країни і, нарешті, в Європу. Вчені підрахували швидкість цього мирного "завойовницького" походу - приблизно тисяча кілометрів за сто років!
6- та група
Що означає в історії книгодруку 1564 рік? 1 березня цього року в Москві Іван Федоров, який ввійшов нашу історію під достойним ім`ям Першодрукаря, разом зі своїм учнем Петром Мстиславцем випустив першу книгу "Апостол". Видаючи в Львові знову "Апостола", Федоров в передмові до неї згадує, що його переслідували. Така доля багатьох першодрукарів. В Львові Іван Федоров випустив і "Часівник" (1565р.) - книгу, яка включала молитви впродовж дня. По таких книгах не лише молились, але й вчились грамоті. "Часівник" був невеликого формату, його було зручно носити з собою., але саме тому ці книги погано збереглись. "Часівник" Івана Федорова належить до великих книжних рідкостей.
4. Опрацювання тексту О. Савченко « З чого складається книга?»
5. Будь дослідником.
-Розглянь кілька книжок. Поміркуй, чим подібні та чим відрізняються їх обкладинки, титульні сторінки, зміст.
6.Зверни увагу.
-Зрозуміти текст допомагають заголовок і виділені слова.
7. Читай, запам’ятовуй!
-Прочитай прислів’я.
Будеш з книгою дружити – буде легше в світі жити.
*
Будеш книги читати, будеш все знати.
*
В домі без книги, як без вікон, темно.
*
Весела книжка – твоя радість.
*
Гарна книга научить, а погана намучить.
*
Де розумом не дійду, то в книжці знайду.
*
День без книги, що обід без хліба.
-Які прислів’я запам’ятали?
-Як розумієте їх зміст?
V.Рефлексія.
Рефлексійна вправа «Що я можу розповісти про урок»
VI.Домашнє завдання.
-Наступний урок позакласного читання ми проведемо за темою «Ці милі, добрі книги». Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.(Довідники,словники, енциклопедії)