Відкритий урок
з позакласного читання
за творами В. О. Сухомлинського
«Добро твориться просто»
3 клас
ліцей № 39, м. Київ
Вчитель Новакова Н.І.
2023 – 2024 н. р.
Мета. Ознайомити дітей із творами В. О. Сухомлинського, розвивати навички свідомого, правильного та виразного читання; вміння виділяти головну думку твору; виховувати доброту, чуйність, порядність.
Обладнання. Виставка книг В. О. Сухомлинського, його портрет. Плакати: із пірамідкою слів, для гри «Збери прислів`я», для мовно-логічної гри
Хід уроку
I. Організаційна частина.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
— Сьогодні урок позакласного читання присвячений творам В. О. Сухомлинського, які обєднані спільною темою. Назвіть її.
(Показую, діти читають запис на дошці)
«Добро твориться просто»
III. Засвоєння нових знань
1. Повідомлення вчителя про В. О. Сухомлинського
— Що ви знаєте про В. О. Сухомлинського?
— Народився він у с. Василівка на Кіровоградщині. Ріс жвавим, допитливим хлопчиком, любив малювати. Але зошити, пензлі, фарби можна було придбати за лікарські рослини. За 1 склянку насіння акації давали 2 зошити. Тому хлопчик ціле літо пропадав у лісі. А малювати так хотілося, що одного разу по фарби з товаришем пішов пішки аж за 35 км. Навчався гарно, мав чудову пам'ять. А в школу приходив раніше і перед уроками допомагав товаришам виконувати завдання з математики. Попрацював у школі 35 років, був учителем, директором школи. Написав майже 1500 творів для дітей. Був великим педагогом і письменником. Навіть 2003 рік був проголошений ЮНЕСКО ( світовою організацією з питань науки, культури та освіти) роком Сухомлинського.
Мав власну сім`ю, двох дітей.
— Ким же був В. О. Сухомлинський?
(Вивішую на дошці плакат з опорними словами)
учитель
педагог
письменник
директор
батько
2. Знайомство з твором В. О. Сухомлинського «Добре слово»
— Сьогодні ми познайомимося з двома його творами.
а) Словникова робота
— Прочитайте слова, записані на дошці , мовчки:
ослінчик
перепелині
зморшкувата
танула на очах
стільники
прочувши
— По одному, всі разом
— Які слова незрозумілі?
(Танула на очах – марніла, худла; стільники – лист, куди бджоли відклали мед)
3. Перше читання твору.
(I частину читає вчитель, а далі – сильний учень).
4. Перевірка сприймання.
— Чого ж не вистачало Олі?
(Любові доброго слова, уваги)
5. Друге читання.
— Читаємо «бджілкою».
— А тепер «дощиком».
6. Вибіркове читання.
— Хто прийшов несподівано до онуки? ( Її бабуся)
— Що принесла бабуся для Олі? (Відповіді дітей).
— Чому щічки у дівчинки сталі рожевими? ( Відповіді дітей).
7. Робота над змістом твору.
— Чого вам хочеться під час хвороби? (Відповіді дітей)
— Чого чекала Оля під час хвороби? (Відповіді дітей).
8. Гра «Збери прислів`я»
Слово не горобець і лід розмерзає.
Гостре словечко вилетить не впіймаєш.
Від теплого слова коле сердечко.
— Поясни зміст кожного прислів`я.
— Яке з них виражає головну думку цього твору?
Чого він навчає?
Прийом «Мікрофон»
(Бути уважним, турботливим до хворих, близьких, батьків, дідусів, бабусь, уважними та співчутливими)
9. Самостійне читання твору «Красиві слова і красиве діло»
— Інколи людина потребує не тільки співчуття. Прочитайте твір самостійно, подумайте, що, крім співчуття, отримав незнайомець від третього хлопчика?
10. Словникова робота.
— Прочитайте слова, записані на дошці:
негода
мокра, як хлющ
— Всі разом.
— Як ви розумієте ці слова?
11. Читання «Небо – земля».
12. Читання ланцюжком.
— Чому троє хлопчаків сховалися у хатинці?
— Що ж необхідно було незнайомцю: красиві слова чи сухий одяг?
— Прочитайте слова, що виражають головну думку.
— Інколи потрібно зробити комусь щось корисне, а як вчинити кожній людині, підкаже її серце. Поставитись до чужої людини так, як ти хочеш, щоб ставилися до тебе.
13. Гра «Фантазери».
— Як би ви хотіли продовжити це оповідання?
— Що спільного у двох прочитаних оповіданнях?
14. Мовно-логічна гра.
— Відгадайте слова, які позначають риси характеру людини:
д.бр.та щ.др.сть
ч.сн.сть зн.в.г.
ж.рст.к.ість сп.вч.ття
ч.йн.сть гр.б.сть
( Слова записані на смужках паперу і прикріплені на дошці).
— Які риси характеру віднесемо до «справжньої людини»»?
(Діти називають і прикріплюють на дошці смужки зі словами).
— От ми в ками побудуємо сонечко. А чому сонечко? Бо справжня людина, як сонечко, притягує до себе інших людей, зігріває своєю добротою.
IV. Слухання дитячих повідомлень.
— Що прочитали вдома? Послухаємо ваші повідомлення , але перед цим спробуйте визначити основні риси характеру головних героїв; те, що сподобалося найбільше і чому. (Діти виходять до дошки, відповідають. Оцінюються відповіді дітей).
V. Підсумок уроку.
— З творами якого вчителя та письменника ми познайомилися на уроці?
— Чи важко творити добро?
— А що підкаже завжди людині, як вчинити добре?
(Її серце, совість).
— Хочеться закінчити урок словами:
« Поспішайте творити добро! »