Урок позакласного читання "Мовою віршів малюємо зиму" для 3 класу

Про матеріал

Урок позакласного читання для учнів 3 класу.

Під час підготовки до уроку діти розширюють та поглиблюють знанння про зиму як пору року. У них формується інтерес до книжки. На матеріалах уроку збагачується словниковий запас учнів; розвивається зв'язне мовлення, творче мислення, увага до образного слова, спостережливість, фантазія, здатність відчувати красу зимової природи і виражати свої почуття. виховується любов до природи.

Перегляд файлу

                    УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ

ТЕМА. Мовою віршів малюємо зиму

Мета. Розширити та поглибити знання учнів про зиму як пору року; формувати  інтерес до книжки, до самостійного читання, удосконалювати навички орієнтуватися в дитячих книжках; збагатити словниковий запас учнів; розвивати зв’язне мовлення, творче мислення, увагу, спостережливість, фантазію, здатність відчувати красу зимової природи і виражати свої почуття; вчити працювати в групах; виховувати любов до природи, до рідного слова.

Обладнання. Ілюстрації на тему «Зима», слайди з зображенням зимових пейзажів; виставка книг, сніжинки із завданнями в конвертах.

                                                ХІД УРОКУ

Ι. Організація учнів до уроку

        Пролунав уже дзвінок,

        Розпочався вже урок.

       А що ми зараз будемо робити,

       Про що сьогодні говорити,

       Ви зможете усі сказати,

       Якщо спробуєте загадку відгадати.

ΙΙ. Повідомлення теми і мети. Мотивація навчальної діяльності.

  1.               Загадка

Чудо-сани прилетіли,

Скакуни в тих санях білі,

В санях тих сидить цариця,

Білокоса, білолиця,

Рукавом махає – сріблом все вкриває.

  • Про яку царицю йдеться в загадці?
  • Які слова допомогли вам її відгадати?
  • Що спадає на думку, коли ви чуєте слово «зима»?
  • Хто з вас любить зиму?
  • За що ви любите цю пору року?
  1.               Зима – чудова пора року. Отже, діти, давайте сьогодні з вами вирушимо назустріч зимовій красі, визначимо якого кольору буває зима, які ознаки зими ми знаємо. Допоможуть нам у цьому сніжинки із завданнями , які надіслала Зима – чарівниця.

А урок наш буде незвичайний – урок усний журнал. Оцінювати відповіді будемо сніжинками. Зверніть увагу на критерії оцінювання сьогоднішнього уроку: за кожну правильну й повну відповідь ви отримаєте одну зірочку, а за неповну або коротку відповідь – половину зірочки.

ΙΙΙ. Робота над матеріалом уроку

Відкриємо першу сторінку.

1-ша сторінка «Читацька розминка»

1) Гра «Що зайве?»

  • Віхола, хурделиця, заметіль, завірюха, відлига.
  • Виє, гуде, свище, стогне, сміється.
  • Крига, лід,  сніг, іній, роса.

 

2) Словникові «кучугури» Про що ми можемо так сказати?

 

                Лет   ять                                                 бі     ла

                 В’ю     ться                                          сріб       на

               Пур       хають                                    чарі          вна

             Тан           цюють                                каз               кова

           Кру              тяться                          криш                   талева

        Круж                 ляють                     моро                            зна

    Спуска                    ються

3) Скоромовка

Закував  озерце,

Вліз

Злий мороз

У верболіз

І забідкалась

Лоза вся:

  • Звідки знов мороз

Узявся?

а) читають мовчки;         б) за указкою вголос;    в) за указкою швидко.

- Молодці! Гарно розчитались. Відкриємо наступну сторінку.

2-га сторінка «Книжкова полиця»

Робота з виставкою книг.

  • Подивіться на виставку книг. На ній стоять книжки, з якими ви працювали вдома, а з деякими будемо працювати і сьогодні на уроці.
  • Давайте охарактеризуємо кожну з них.
  1. А.С.Волкова «Зима» Художники – Зенич О.М., Домонтович В.В. Видавництво  - Київ « Грайлик» 1991р.
  2. Хрестоматія для позакласного читання. Ісаєнко О.В.

Художник Гергель Т.П., Видавнича група «Академія»

  1. Золотий колосок. Упрядник Н. Дзюбишина-Мельник – Київ «Освіта», 1994

3-тя сторінка «Якщо уважно довкола подивитися»

- Готуючись до уроку ви читали книгу Алевтини Волкової «Зима».

Хто читав уважно, вдумливо, той відкрив для себе багато нового і цікавого про ознаки зими. Як ви читали ми перевіримо, провівши бліц-опитування.

На питання треба відповідати швидко і коротко.

  • Коли визначають зиму вчені? (22 грудня – день зимового сонцестояння до 23 березня – день весняного рівнодення)
  • А коли в народі? ( із заморозків і  випадання снігу)
  • Коли припадають найкоротші дні? Як їх називають?(22-25 груднясонцеворотом)
  • Звідки беруться візерунки на вікнах? (Водяна пара у повітрі)
  • Яку форму має сніжинка? ( шестигранну)
  • Чи потрібен взимку сніг? (Так, він зігріває рослини)
  • Яка пташка виводить пташенят взимку? ( шишкарі)
  • Пригадайте, коли в цьому році випав перший сніг?
  • Які почуття, настрій викликав він? Чому він розтанув?
  • Як ви думаєте чи настала вже зима?
  • Дуже багато ви дізнались про зиму. Гортаємо далі наш журнал.

4-та сторінка «Якого кольору зима?»

- Який колір вважають головним кольором зими? Чому?

( Виразне читання вірша М. Сингаївського «Білі черевички у зими»)

Вкрив дерева білими крильми

Морозець колючий, мов шипшина

Білі черевички у зими,

Біла, біла в неї кожушина.

Білі сани, білогриві коні,

Білі рукавички пухові,

Білі щічки, а вуста червоні,

Мов розквітли маки польові.

- А який ще колір згадується у віршах? А де ми можемо побачити цей колір взимку?( ягоди горобини, калини, шипшини, захід чи схід сонця)

( Через діапроектор проектується слайд з зображенням зимового пейзажу)

  • Придивіться  уважно до зимового пейзажу: чи можна назвати цю пору року безбарвною?
  • Спробуйте перерахувати кольори зими. Давайте влаштуємо змагання, хто більше знайде кольорів і відтінків у зимової природи.
  • Наведіть приклади із художніх творів.(Діти зачитують)
  • А якого кольору сніг? А чи завжди сніг буває білим?

- Якого ще кольору він буває і коли? Розгляньте ілюстрації на дошці.

- Спробуйте визначити колір або відтінок снігу на сонці, у затінку.

-  Подумайте, чи змінює сніг свій колір вранці, ввечері, у відлигу, під час морозу? А допоможуть вам загадки:

1) Він ще недавно голубів –

Застиг у сонній мрії.

Ось небокрай почервонів –

І він вже рожевіє. (Вранці)

- Коли сніг буває рожевим?

2) Як тільки сутінь настає

І ліхтарі мигають

Він фіолетовим стає

І таємниче сяє. (Ввечері)

- В яку пору доби він стає фіолетовим?

3) Спочатку він міцний і білий.

Та коли сонце припікає

Він враз слабкішає, жовтіє,

Чорніє, тане і стікає. ( У відлигу)

  • Коли сніг стає жовтувато-сірого або чорного кольору?
  •  Як ви розумієте слово «відлига»?

Давайте прочитаємо вірш Віталія Конопельця «Якого кольору сніг?»

      (с.138 «Ластівка»)

- Хто написав цей вірш?

- Яким кольором змальовано первосніг?

- З чим порівнюється колір снігу у садку? Чому в садку він синій?

- Який колір снігу на березі і сосні?

- Чому на травах сніг жовто-золотавий, а на шибках під вечір рожевий?

( Суха трава жовтого кольору. Від неї і сніг жовтавий. А ввечері сонечко сідає, його промені рожеві, тому й сніг рожевий)

5-та сторінка «Поетична»

- Зима дуже гарна і чарівна. Погляньте на картини і ілюстрації, які є підтвердженням моїх слів. Які картини вам сподобались найбільше? Чому?

- Багато поетів, помічаючи красу зимової природи, описували її в своїх віршах, добираючи красиві, образні слова.

- Які вірші вам  сподобались і ви хотіли б прочитати на уроці?

( Діти читають вірші)

  • А зараз відгадайте загадку.

Легке і біле щось літає,

Можливо це з кульбаб пушинки?

Хоч, правда, ще кульбаб немає.

Бо ще зима, і це - … ( сніжинки)

6-та сторінка «Сніговий балет»

- Коли падає сніг, ми милуємося своєрідним сніговим балетом. Сніжинки, наче маленькі балеринки, легко кружляють у зимовому танці.

- Діти, скажіть з чим можна порівняти сніжинки? (метелики, пір’я, пух, мухи, зірочки т.д.)

Наведіть приклади з віршів.

  • Пригадайте, які віршики про зиму ви читали, чули. Розгляньте ще раз ілюстрації і скажіть: з чим можна порівняти сніговий покрив? ( пухнасті перини, ватна ковдра, цукрові гори, м’які подушки)

Наведіть приклади.

7-ма сторінка « Творча» (Робота в групах)

1 група.                                                          

1) Вставте потрібні римовані слова замість крапок.

2) Знайдіть порівняння.

І у полі, і в ліску

Закружляли у …(танку)

Ці білесенькі сніжинки,

Мов дівчата … (балеринки)

2 група.

1) Складіть вірш, але спочатку прочитайте слова та розташуйте їх так, щоб закінчення рядків були співзвучними ( римованими). Знайдіть спочатку слова, які римуються.

2) З чим порівнюється сніг у цьому віршику?

Балеринки, налетіли, сніжинки, закружляли, пухнасті, легкі, сріблясті, дзвінкі.

3 група

1) Сніжинки – справжнє чудо зимової природи, а їхній рух завжди приваблює своєю виразністю. Спробуйте й ви присвятити вірш снігопаду, використавши такі рими:

             Сніжиночки – пушиночки;

             Тихесенько – рівнесенько.

(Підсумок роботи в групах)

ΙV. Підсумок уроку.

  • Ну, ось ми і перегорнули останню сторінку нашого усного журналу.
  • Вам сподобався урок? Що найбільше запам’яталося?
  • Я думаю, що наш урок дійсно допоміг вам побачити і відчути красу і чарівність зими.
  • А зараз на прощання ми всі разом розкажемо яка буває зима. Я буду читати початок фрази, а ви всі будете закінчувати в риму одним словом. Почали!

                           Зима! Зима! Усякий знає

  Вона холодною буває.

Летять, кружляють, як пушинки,

Легкі білесенькі … (сніжинки)

От випав сніг. Яка обнова!

Зима тоді така   … (чудова)

Міста чистенькі, білі села –

Зима і радісна, й  … ( весела)

Кружляють вальс сніжинки ніжні,

Зима пухка і  … (білосніжна)

Вона буває і серйозна:

Суха, і вітряна, й … (морозна)

А вранці іній – знов обнова!

Яка зима у нас … (казкова)!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                        Допоміжний матеріал

                                 ***

    Вкрив дерева білими крильми

    Морозець колючий, мов шипшина

    Білі черевички у зими,

    Білі, біла в неї кожушина.

    Білі сани, білогриві коні,

    Білі рукавички пухові,

    Білі щічки, а уста червоні,

    Мов розквітли маки польові

                                         М. Сингаївський

                    ***

                Зима

Ну й бо снігу намело –

Стало білим все село.

Біла стежка, біла річка,

Біла хата, білі коні,

Біла вишні і смерічка,

Тільки носики червоні.

 

                                 Кольори зими

  1.              В інеї червоний глід.           2) Грає срібними зірками,

       На ставку синіє лід.                 В’ється синіми димками.

       Усі дерева в інеї –

        У білому, у синьому.

3) Під голубими небесами                       4) І  лиш веселі снігурі,

    Скрізь чарівними килимами                     Мов дивні вогники, згори

    На яснім сонці сніг лежить.                      У синій сніг пірнають.

    Прозорий ліс дише чорніє,

    Крізь іній глиця* зеленіє.

  •                 Глиця – хвоя, голкоподібне листя дерев.

 

                        Сніжний балет

1) Білесенькі сніжиночки,                       2) Легкий білий пух,

     Вродились ми з води;                              Наче той кожух,

     Легенькі, мов пушиночки,                      Криє землю, щоб не знала

     Спустилися сюди.                                    Стужі й завірюх.

3) Голуби злетілися біленькі                    4) Наче срібні зірочки,

    Мабуть, хтось їм хліба накришив.            Падають сніжинки.

    То вночі пройшов сніжок легенький.

5) Поглянеш – дахи білі, земля біла, небо сіре, а з неба сніг, як крупа манна сиплеться.

 

 

                                  ***

  1.        Прийшла зима біловолоса…       Блискучим снігом одяглося

       Неначе білим полотном,              Село і поле за селом.

 

  1.              Пухова перина очі убирає

       Біла скатертина, ні кінця, ні краю.

  1. Під білим килимом зими                            4. Сипле, сипле сніг,

Усе навколо спало                                           Криє переліг,

В пухнасті сукні і свитки                                Білим килимом лягає

Ялини повдягалися,                                         Аж під наш поріг.

 Кущі насупили шапки

І вовною пишалися.

5. Зиму мороз дуже любив,

    Зимі мороз кожух пошив.

  • Носи, зимо, оцей кожух

Із сивих хмар, із білих мух.

 

                           Вірш - добавлянка

                           Зима! Зима! Усякий знає

  Вона холодною буває.

Летять, кружляють, як пушинки,

Легкі білесенькі …

От випав сніг. Яка обнова!

Зима тоді така  

Міста чистенькі, білі села –

Зима і радісна, й 

Кружляють вальс сніжинки ніжні,

Зима пухка і 

Вона буває і серйозна:

Суха, і вітряна, й …

А вранці іній – знов обнова!

Яка зима у нас …  !

 

 

 

 

 

 

 

 

  •  

 

 

 

1 група.                                                          

1) Вставте потрібні римовані слова замість крапок.

2) Знайдіть порівняння.

І у полі, і в ліску

Закружляли у …(танку)

Ці білесенькі сніжинки,

Мов дівчата … (балеринки)

 

 

 

2 група.

1) Складіть вірш, але спочатку прочитайте слова та розташуйте їх так, щоб закінчення рядків були співзвучними ( римованими). Знайдіть спочатку слова, які римуються.

2) З чим порівнюється сніг у цьому віршику?

Балеринки, налетіли, сніжинки, закружляли, пухнасті, легкі, сріблясті, дзвінкі.

 

 

 

3 група

1) Сніжинки – справжнє чудо зимової природи, а їхній рух завжди приваблює своєю виразністю. Спробуйте й ви присвятити вірш снігопаду, використавши такі рими:

             Сніжиночки – пушиночки;

             Тихесенько – рівнесенько.

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Рожко Світлана
    Цей конспект буде корисний для вчителів початкової школи
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додав(-ла)
Рожко Світлана
Додано
10 січня 2018
Переглядів
4069
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку