Розробка уроку з використанням мультимедійної підтримки.
Мета уроку поглиблювати знання учнів про життєвий і творчий шлях Т.Г. Шевченка; ознайомити учнів з деякими відомостями про раннє дитинство українського поета і художника; вчити аналізувати твір, виділяти в тексті головне, ставити питання до прочитаного, відтворювати послідовність подій твору; характеризувати головного героя.
Урок літературного читання
3 клас
Вчитель. Зуб Світлана Олександрівна
Тема. Дитячі роки Т.Г. Шевченка. Оксана Іваненко «Тарас у наймах»
Мета:
навчальна: поглиблювати знання учнів про життєвий і творчий шлях Т.Г. Шевченка; ознайомити учнів з деякими відомостями про раннє дитинство українського поета і художника; вчити аналізувати твір, виділяти в тексті головне, ставити питання до прочитаного, відтворювати послідовність подій твору; характеризувати головного героя;
розвивальна: розвивати читацькі вміння і навички, уміння уважно слухати, розуміти прослухане, вміння висловлювати власну думку, робити висновки; збагачувати словниковий запас учнів; формувати соціальну компетентність школярів;
виховна: виховувати гордість за духовну спадщину українського народу, любов і повагу до художника і поета Т.Г. Шевченка. Виховувати наполегливість, цілеспрямованість, рішучість.
Обладнання: ПК, мультимедійний проектор, дидактичні матеріали, підручник, книга О.Іваненко «Тарасові шляхи».
Методи і прийоми: комунікативний, пізнавальний, прийоми інтерактивного навчання.
Хід уроку
І. Організація класу
До уроку приготуйтесь,
на читання налаштуйтесь!
Прийом «Барометр настрою»
Рішучість до нас на урок завітала,
Аж ось енергійність її наздогнала.
Завзяття з умінням до класу прийшли
Й любов до знань із собою взяли.
Терпіння й активність теж не забарились.
І творчість, звичайно, до класу з’явилась.
Якщо об’єднати ці риси в єдине ціле,
То можна сміливо братись за діло.
Якщо ж вони стануть усі в один ряд,
То вийде відмінний у нас (результат).
(Чернігова О. Зима-чарівниця//Початкова школа. – 2014. - № 12. – С. 22.)
ІІ. Вправи на вдосконалення читацьких навичок
ся муд го ні муд не ті див муд
вчив рим ро хто у ро рос ся
Мудрим ніхто не родився, мудрості у мудрого вчився.
Кр_п_к (кріпак) П_ст_х (пастух)
С_р_т_ (сирота) К_бз_р (Кобзар)
ІІІ. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання
Кубик цей непростий,
Кубик цей чарівний.
Він доріжки прокладає,
Знання ваші перевіряє.
Т.Г. Шевченко – відомий поет і художник. Народився 9 березня 1814 року у селі Моринці, що на Черкащині, у сім’ї селянина-кріпака. Через два роки родина переїхала до села Кирилівка.
2. Батьки Т. Шевченка
Батько Григорій був письменний, умів стельмахувати, тобто виготовляти із дерева вози, колеса. Мати Катерина – працьовита, дбайлива, лагідна, любила співати народних пісень.
3. Родина Тараса Шевченка
Родина у Шевченків була велика, дружня. Дітей багато: старша сестра Катруся, брат Микита та молодші за Тараса – Йосип, Яринка та сліпенька сестричка Марійка.
4. Малий Тарас
Ріс малий Тарас кмітливим, допитливим хлопчиком, хоча мовчазним, завжди замисленим. У восьмирічному віці батьки віддали його до дяка в науку. Він швидше за всіх навчився читати й писати, дуже любив малювати.
5. Тарас-сирота
Коли Тарасові було 9 років померла його мама. Батько одружився вдруге. Мачуха погано ставилася до Тараса. Коли хлопчикові виповнилося 11 років, помер і батько.
6. Антін Лотоцький «Малий Тарас чумакує»
Антін Лотоцький написав оповідання «Малий Тарас чумакує». В ньому розповідається про те, як маленький Шевченко разом зі своїм батьком чумакував.
А) малий Тарас Б) старий дідусь Іван В) чумак
2. «Малий Тарас чумакує» за жанром є:
А) казка Б) вірш В) оповідання
3. В сім’ї було невесело через:
а) мачуху; б) діда; в) Тараса.
4. Батько взяв із собою малого Тараса…
А) на ярмарок Б) чумакувати В) в гості до діда
5. Чому Тарас так хотів чумакувати з батьком?
А) хотів світа побачити, степи, козацькі могили
Б) побачити бій з татарами
В) поїхати погуляти
6. Які риси характеру Тараса виявились у його розмові з батьком?
А) допитливість Б) відважність В) наполегливість
- Оцініть свою роботу. (На екрані ключ до тесту. Кожна правильна відповідь – 2 бали.)
- Підніміть руку, хто набрав 12 балів, 10 балів, 8 балів.
VІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності
А допоможе нам творчість української письменниці О.Д. Іваненко.
V. Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу
1. Повідомлення учнів-ерудитів.
Дізнаємося спочатку про цю людину.
А) Читання піраміди слів
дяк
цебто
ляпас
маляр
козачок
даровий
знущався
колотиму
Б) Тлумачення малозрозумілих слів
- Пояснення невідомих слів, які будуть зустрічатися у тексті, проведе мовознавець-дослідник.
Дяк – служитель церкви, що допомагає священику.
Ляпас – удар по щоці або шиї долонею.
Козачок – хлопчик 12-15 років, який мусив виконувати доручення пана.
Цебто – тобто, отже, таким чином.
Маляр – той, хто займається живописом, художник.
Вправа «Активне слухання» (текст у форматі мр3)
Хто? (Головний герой твору) |
Де? (Місце подій) |
Коли? (Час подій) |
|
|
|
Хто? (Головний герой твору) |
Де? (Місце подій) |
Коли? (Час подій) |
Тарас |
У селі Кирилівці та сусідніх селах |
Після смерті батька |
Вправа «Поміч»
Т. Шевченка «Тече вода з-під явора».
Фізкультхвилинка
Вправа «Думати, працювати в парі, ставити запитання»
Читання у парах частини тексту з картки; побудова запитань за прочитаним.
Середній рівень – вибрати питання до змісту із запропонованих.
Достатній рівень – побудувати питання за початком.
Високий рівень – поставити самостійно питання за змістом.
(Пішов Тарас у найми пастухом, пасти отару овець у с. Кирилівці. Пізніше він напише про це у вірші: «Мені тринадцятий минало, я пас ягнята за селом…»)
Вправа «Порушена послідовність» (План на слайді і на картці в кожного учня.)
Письменний дяк-маляр.
Козачок-прислужник.
Тарас у дяка-п’яниці.
У третього дяка.
У наймах в селі.
1.Тарас у дяка-п’яниці.
2. Письменний дяк-маляр.
3. У третього дяка.
4. У наймах.
5. Козачок-прислужник.
(Під час перевірки на екрані з’являється схема).
Вправа «Шукачі»
(Та новий вчитель наказав Тарасові воду носити з річки аж на гору, де його хата стояла, потім фарбу примусив розтирати, а вчити й не збирався.) Про яку рису характеру говориться?
(Діти зачитують рису характеру та ставлять пензлик в склянку.)
VІ. Узагальнення знань
Метод «Прес»
VІ. Підсумок уроку
Шевченко – славний син України. Ви теж маленькі донечки і сини нашої неньки України Вона покладає на вас великі надії. Адже нашій країні дуже потрібні талановиті вчені, старанні робітники і просто хороші люди.
Будьте наполегливі!
Йдіть завжди до мети.
Не бійтесь праці.
Жити старайтесь чесно.
Бо тільки так можливо досягти
таких висот, яких досяг Шевченко!
(Діти прикріплюють до основи-кетяга калини позначки:
червона ягода – працював відмінно, своєю роботою задоволений;
зелена ягода – працював гарно, але відчуваю, що міг би досягти більшого;
зелений листочок – намагаюся працювати краще, виникли деякі труднощі;
жовтий листочок – було складно, потрібна допомога вчителя.)
VІІ. Домашнє завдання
с. 134-135 відповідати на запитання;
с. 134-135 переказувати текст за планом;
Відшукати інформацію про Т.Шевченка-художника, звернувшись за допомогою до сайту класу або до бібліотеки.