Тема: Урок позакласного читання у 3 класі на тему «З чистого джерела народної мудрості».
Мета:Підтримувати інтерес учнів до казки, систематизувати знання учнів про народні казки,удосконалювати техніку виразного читання, ; вчити дітей зв’язно, логічно, послідовно викладати свої думки; розуміти моральний зміст казок;
розвивати мовне чуття, уяву, творчі здібності дітей;
виховувати любов до матері, доброзичливе ставлення одне до одного; прагнення до добра й справедливості.
Обладнання: картки з деформованим текстом, з зашифрованими прислів’ями, з уривками з казок, з скоромовкою, гра «Морський бій», матеріали для гри «Неймовірні гіпотези», казка « Про матір зозулю».
Хід уроку:
Мовна зарядка
Перед початком заняття, проведемо розминку.
1. Скоромовка (Промовляємо скоромовку повільно, швидко, весело, сумно, сердито)
Ми завзяті подорожні,
Сили в нас непереможні.
Кажемо правду, не жартуємо:
В край казок ми помандруємо
2. А тепер пограємось в гру «Фантастичні гіпотези».
Для цього, не дивлячись, візьміть одну картку з одного конверта, а іншу з другого конверта. Пофантазуйте, що було б як би?..
Повідомлення теми уроку:
Уважно подивіться на картки і прочитайте на них закодовані слова, ви дізнаєтесь тему нашого уроку.
днкуснамс |
ямигкнароднашо |
апртворчістьсми |
Які жанри усної народної творчості ви знаєте?
( Складання асоціативного куща)
А зараз ми пограємось у гру «Морський бій» і ви дізнаєтесь над яким видом твору,
ми далі будемо працювати:
Б-3, Д- 9, Ж- 7, Г -6, З- 4.
Вікторина « З якої казки?»
Казки просять:
«А зараз ви, друзі, згадайте про нас!»
Мишка дім собі знайшла,
Мишка добра та була.
В домі тім в кінці кінців
Багатенько мешканців.
(«Рукавичка»)
Дід прийшов та як погляне −
Що за диво? − аж упрів.
Взявся міцно. Тяне-тяне...
Ледве-ледве не зомлів.
Дід на поміч кличе бабу…
Гра «Відгадайте назву казки».
— В цих словах складіть великі букви справа наліво — і прочитаєте назви казок.
• Катя, Оля, Борис, Олег, Ліда, Олена, Костя.
• Андрій, Кирило, Петро, Ірина, Руслан.
• Олександр, Корній, Розалія, Ігор, Світлана.
• Аманда, Зоя, Ентон, Римма, Едуард, Дмитро, Аркадій, Захар, Олег, Ксенія.
Гра «Перевірте себе».
Кожна пара обирає собі казку й отримує картку із записаними реченнями. Треба визначити, чи є в казці такі речення, й поставити знак «+», якщо вони відповідають змісту
І пара — «Колосок»
• Мишенята було тільки й знають, що танцюють та в ігри грають.
• От вже й обмолотив Півник колосок.
• Треба тісто замісити та пиріжки спекти.
• Замісив тісто, приніс дрова, розпалив у печі.
• А коли нагоріло, посадив пироги.
• Хто ж таких танцюристів пиріжками пригощає?
II пара — «Вовк та козенята»
• Зробила собі хатинку у лісі на пагорбі.
• Кожного дня ходила коза в ліс за їжею.
• Козенята почують матінку й відмикають ворота.
• Наша матінка співає тонесеньким голоском.
• Відчинили козенята вовкові.
• Повернулася коза додому і похвалила діток за те, що вовкові дверей не відчинили.
III пара — «Лисичка та журавель»
• Були собі лисичка та журавель.
• А лисичка наварила картоплі, розмазала по тарілці та й припрошує.
• Журавель до кашки — стукав, стукав дзьобом по тарілці — нічого не вхопить.
• Он уже лисичка йде до вовка в гостину.
• А журавель не гуляє: все дзьобом у глечик, усе в глечик.
• Так розсердилася, що й подякувати забула, як годиться.
Читання деформованого тексту.
Прочитайте уривки, які перед вами. До якої казки належить текст?
Жила собі коза. У неї лобу сероме козенят. Зролаби наво собі тинхаку в сілі. огоКожн дян холади зако в сіл за їжею. маСа депі, а камдіт канаже тинуха закнутим і німуко рейдве ен ривідквати. |
Коли тима лаввійш од тиха, кидоч наод аз ноюод чаполи вогорити, як ниво сукчали аз матір’ю. …А масьо кадоч нікочо ен заскала. онаВ лазня з ніг масіту тявзут й прислане їй диво в мисці – мипоти ноги. |
діТо спало вікнязе ан кудум слапоти лихма тейді. Ті як йшлипри до лариКи Ком'якижу, як чаполи сипроти, як стали колішнавки та заплалика, то й нів мас не витерпів, лакавзап. А діто й жека: — Ну, для сав, для лихма токді, я все блюзро. |
Які види народних казок ви прочитали?
Сьогодні ми з вами прочитаємо побутову народну казку.
Уважно подивіться та прочитайте закодовану назву казки.
юлузоз рітам орП
(Про матір зозулю)
А зараз прочитайте початок казки.
Жила в одному далекому селі бідна вдова. І було в неї чотири сини, один за одного кращий. Та спіткало їх велике горе: захворіла мати, бідна вдівка, лежить сама в хатині, й нікому навіть води подати.
От прийшов з поля найстарший син та й каже мамі суворим голосом, чому вона не приготувала обіду. А бідна вдівка зітхнула тяжко і каже:
— Подай, синочку,мені скляночку водички, може, я вип’ю та здужаю піднятись.
-Як видумаєте про, що буде розповідатися далі?
(Відповіді дітей)
Читання другої частини.
Розсердився старший син — не звик мамі допомагати. Грюкнув дверима й пішов.
-Чи підтвердилися ваші передбачення?
-Як видумаєте про, що буде розповідатися далі?
(Відповіді дітей)
Читання третьої частини.
Так само зробили й два середні брати. Залишилась у матері надія на найменшого сина, котрий десь забарився. Та от він повернувся додому і ще з порога крикнув:
— Мамо, подавай їсти!
-Чи підтвердилися ваші передбачення?
-Як видумаєте про, що буде розповідатися далі?
(Відповіді дітей)
Читання наступної частини.
А як побачив, що мати не підіймається з постелі, розсердився:
— Чого це ти й досі їсти не зварила?
— Синку, — каже мати, — я нездужаю. Подай мені склянку води!
Молодший син грюкнув дверима й вийшов надвір.
-Чи підтвердилися ваші сподівання?
-Як видумаєте про, що буде розповідатися далі?
(Відповіді дітей)
Читання заключної частини.
Зайшли ввечері сини до хати й бачать, що у матері виростають крила й покривається вона зозулиним пір’ям. А на ранок перетворилася вона зовсім у зозулю, випурхнула у вікно. Стали сини їй у слід плакати, прощення просити, каятися. Та почули тільки Й останні слова: — Ку-ку! Ку-ку! Ку-ку
-Чи підтвердилися ваші сподівання?
Повторне читання казки «ланцюжком».
Робота над змістом казки.
1. Чи було притаманне дітям справжнє почуття любові до матері?
Чим це підтверджується?
2. У чому, на ваш погляд, виражається любов до матері?
Як би ви вчинили, якби були на місці цих синів?
3. Пригадайте свою поведінку: який із ваших вчинків приніс матері найбільшу радість, а який- смуток?
4.Тож якими мріють бачити своїх діток усі матері?
Зараз ми з вами попрацюємо над прислів’ями.
Щоб прочитати зашифровані прислів’я, потрібно в кожному горизонтальному рядку закреслити однакові літери:
маотноин |
гнондує |
дітаейа, |
дясксд |
земкляк |
злюздей |
гматоіорг |
днед |
кщуїпищшї, |
анлаел |
заслдружридш. |
баоезао |
имастериіс |
міпмп |
сдонрцдер ноео |
гкрієк |
Мати годує дітей, як земля дітей.
Матір не купиш, не заслужиш.
Без матері і сонце не гріє.
Які прислів’я про маму ви знаєте?
2.) Вправа»Криголами».
Напишіть вертикально слово матуся і за початковими літерами напишіть, яка у вас матуся?
М – мила
А – артистична
Т - трудолюбива
У – успішна
С – смілива
Я - ясна
Підсумок
Гра « Мікрофон»
-Які ваші враження від уроку?
- Що, на вашу думку, вдалося найкраще?
- Чого навчилися на уроці?
1